Treći Beogradski model EU (BEUM) pružiće priliku studentima iz više zemalja da steknu znanja i iskustva o radu evropskih institucija ali i da uspostave kontakte i izgrade prijateljstvo, rečeno je 17. oktobra na otvaranju te konferencije u Beogradu. Skup je ujedno i poruka da mladi u Srbiji razmišljaju o evropskim vrednostima i idealima i da im teže, rekli su organizatori iz studentske organizacije BEUM. Na konferenciji simulacije institucija EU učestvovaće oko 200 studenata iz uglavnom evropskih zemalja koji će u ulozi evropskih zvaničnika kroz procedure institucija EU razmotriti različita pitanja.
"Ovde smo po treći put u srpskom glavnom gradu, okupljajući ponovo Evropljanje i šaljući jasnu poruku: srpska omladina razmišlja i teži evropskim vrednostima i idealima", rekao je glavni menadžer BEUM-s 2013 Đorđe Đorđević na otvaranju te konferencije u Narodnoj banci Srbije.
On je rekao da će mnogi možda reći da je reč o igri ili samo još jednoj konferenciji ali je istakao da je BEUM više od toga jer se sastoji od teškog rada i vrednosti koje će učesnici poneti sa sobom.
Đorđević je rekao da će studenti iz oko od 200 zemalja imati priliku da mnogo toga nauče i izrazio uverenje da će ih BEUM uveriti da se "uključe i budu faktor promene".
Ambasador Holandije u Srbiji Laurent Stokvis je rekao da je model EU model evropskog zakonodavnog procesa u malom i da obuhvata tri ključne institucije - Saveta EU, Evropski savet i Evropski parlament.
Obraćajući se studentima, on je rekao da je u stvarnosti "sve to još složenije", jer ima mnogo aktivnosti koje prethode donošenju zakona, uključujući izradu predloga i delovanje lobista.
Ocenio je da je simulacija rada evropskih institucija vrlo korisna jer omogućava uvid u to kako one funkcionišu i ukazao na važnost saradnje.
"Verujem da su mnogi od vas vrlo dobro proučili propise kako da blokiraju ili promene nešto, ali znajte da, ako želite nešto da postignete, morate da sarađujete, da uzimate i dajete", rekao je holandski ambasador.
Stokvis i šef odeljenja za informisanje, komunikaciju i medije Delegacije EU u Srbiji Ramunas Janušauskas istakli su da je EU jedinstvena tvorevina u svetu na koju se ugledaju i drugi.
"EU je jedistvena i leži na ključnom stubu zajedničkih vrednosti, pre svega mira, osnovnih prava i vladavine zakona, što je sve svedočanostvo vrlo teškog istorijskog razvoja Evrope", rekao je Janušauskas.
On je dodao da je BEUM prilika za mlade da vide kako se pregovara, kako da upotrebe argumente i šarm da postignu ono što žele, kao i da steknu znanja i iskustvo, ali i kontakte i prijateljstva.
Dekan Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) Ana Trbović podsetila je da je inicijativa za BEUM potekla pre tri godine od studenat tog fakulteta i izraizla zadovoljstvo što je zaživela.
Dodala je da će se možda studenti koji sada učestvuju u BEUM-u kroz 10 godina možda naći upravo u evoropskim institucijama.
Podršku gradskih vlasti BEUM-a prenela je direktorka Kancelarije za mlade Gradske uprave grada Beograda Tamara Blagojević.
Ovogodišnji BEUM trajaće do nedelje, 20. oktobra, a održavaće se u prostorijama Skupštine Srbije.
Kao i prethodnih godina, studenti će se oprobati u ulozi evropskih zvaničnika a ove godine će razmotriti pitanja borbe protiv korupcije na Zapadnom Balkanu, upotrebe alternativnih goriva, kao i pitanja demokratije i ljudskih prava.
BEUM 2013 se organizuje pod pokroviteljstvom Ambasade Holandije u Srbiji, uz podršku Skupštine Srbije, Narodne banke Srbije, Kancelarije za mlade Grada Beograda i Evropskog pokreta u Srbiji.