Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU pokrenula pregovore o SSP sa Kosovom
|
|
|
Objavljeno : 29.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija je 28. oktobra pokrenula pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Kosovom - proces koji treba da dovede do prvog ugovornog odnosa Kosova sa Unijom. Plan Evropske komisije je da se pregovori okončaju na proleće 2014, da nacrt sporazuma predstavi na leto i zatim dostavi Savetu EU i Evropskom parlamentu na usvajanje. Zvaničnici Evropske komisije su istakli da pokretanje pregovora predstavlja početak nove faze u odnosima EU i Kosova i ukazali na potrebu sprovođenja reformi.
Evropska komisija je u aprilu konstatovala da je Kosovo ispunilo sve kratkoročne prioritete iz Studije o izvodljivosti pripremljene 2012. i to u oblastima vladavine prava, javne administracije, zaštite manjina i trgovine. Nakon toga Savet EU je odlučio u junu 2013. da odobri otvaranje pregovora o SSP sa Kosovom.
Prema Ugovoru o Lisabonu, koji EU daje status pravnog lica, SSP će biti zaključen na nivou EU. Pregovore će predvoditi Evropska komisija dok će visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost biti nadležna za odredbe o političkom dijalogu i zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU.
SSP sa Kosovom je prvi takav sporazum o kome će se pregovarati u skladu sa Lisabonskim ugovorom koji daje Komisiji mogućnost da pregovara o međunarodnim sporazumima. Ipak, taj sporazum, kako su ranije rekli evropski izvori, trebalo bi da ima i više zaštitnih odredbi koje se odnose na interese zemalja članica.
Putem SSP EU i Kosovo će postepeno uspostaviti zonu slobodne trgovine u kojoj će biti garantovana sloboda kretanja roba, usluga i kapitala. Kosovo će uskladiti zakonodavstvo sa propisima EU u oblasti zaštite konkurencije, javnih nabavki, intelektualne i industrijske svojine, zaštite potrošača i uslova rada. Brisel i Priština će sarađivati i u oblastima poput socijalnih pitanja, obrazovanja, kulture i životne sredine, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
Background EU je u više navrata potvrdila da Kosovo ima jasnu evropsku perspektivu u skladu s evropskom perspektivom regiona Zapadnog Balkana, ali do 2012. godine nije bilo većih pomaka u pridruživanju Kosova EU.
Brisel je 19. januara 2012. zvanično pokrenuo dijalog sa Prištinom o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, koji jedini na Zapadnom Balkanu ne mogu da putuju bez viza u EU.
Evropski komesar za proširenje Štefan File zvanično je uručio 27. marta 2012. kosovskim vlastima dokument o početku izrade studije izvodljivosti za sklapanje SSP. Pokretanje izrade studije izvodljivosti je omogućio dogovor Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova postignut početkom 2012. godine.
Evropska komisija je pokrenula sa Kosovom 30. maja 2012. u Briselu strukturni dijalog o vladavini prava koji treba da omogući Kosovu da ostvari napredak u reformi pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Evropska unija na Kosovu ima pravosudnu i policijsku misiju (Euleks), a predstavljaju je specijalni predstavnik na Kosovu koji je na čelu Kancelarije za vezu Evropske komisije. EU je prisutna na Kosovu i kroz diplomatska predstavništva 17 svojih članica.
Pošto Kosovo nema sklopljen SSP i prateći prelazni trgovinski sporazum, njegovi trgovinski odnosi sa EU su regulisani autonomnim trgovinskim merama koje je Unija uvela 2000. godine kao trgovinske privilegije za Zapadni Balkan za izvoz na njeno tržište.
Kako se navodi na sajtu Kancelarije za vezu Evropske komisije, Kosovo je od 1999. dobilo više od dve milijarde evra pomoći EU.
Pregovori su otvoreni u Prištini a pokretanju pregovora je prisustvovao zamenik generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje Jost Korte.
Evropski komesar za proširenje Štefan File je povodom otvaranja pregovora o SSP sa Prištinom ocenio da je počela nova faza u odnosima EU i Kosova. "To je priznanje za napredak koje je Kosovo ostvarilo na planu ključnih reformi i značajne napore preduzete u normalizaciji odnosa sa Srbijom", rekao je on.
U saopštenju objavljenom uoči otvaranja pregovora, File je rekao da je cilj Komisije da se pregovori okončaju na proleće 2014, da nacrt sporazuma predstavi na leto i zatim dostavi savetu i Evropskom parlamentu na usvajanje, navodi se u saopštenju Evropske komisije objavljenom uoči otvaranja pregovora.
Evropski komesar je naglasio da Kosovo sada mora da se usredsredi na pregovore, da potvrdi i objasni svoje pregovaračke pozicije.
"Mora da nastavi da radi u osam priroritetnih oblasti iz naše Studije izvodljivosti kako bi bilo u stanju da primeni SSP i ispune obaveze. Uveren sam da Kosovo može uspešno da se izbori sa ovim novim, uzbudljivim izazovom", rekao je File.
Jost Korte koji predovdi EU u razgovorima o SSP izjavio je 28. oktobra u Prištini da početak procesa priznanje napretka postignutog na Kosovu.
"Danas smo s Kosovom počeli pregovore o SSP. Današnji dan je priznanje napretka na Kosovu poslednjih godina i meseci. Otvaranje pregovora označava novu fazu u našim odnosima. Danas smo mi Kosovu predstavili našu ponudu, o čemu ćemo pregovarati i usaglasiti sve detalje sporazuma", rekao je Korte.
Po Korteu, SSP je suštinski sporazum Kosova i EU i urediće značajne aspekte odnosa kao što su politički dijalog, pravosuđe i unutrašnja pitanja, trgovinski odnosi, poljoprivreda, društveni i ekonomski razvoj.
"EU je veoma ambiciozna i mi smo se dogovorili o intenzivnom kalendaru službenih i tehničkih razgovora", rekao je Korte.
Korte očekuje da će se pregovori okončati na proleće i da će potom započeti dalji proces u okviru institucija EU.
Ministarka za evropske integracije Kosova Vljora Čitaku koja predstavlja Kosovo u razgovorima o SSP, rekla je da je značaj SSP u tome što je osnova za politčke, ekonomske i pravne odnose sa EU do konačnog akta - stupanja Kosova u EU.
Dodala je da će se na sledećem sastanku, 27. novembra, razgovarati o šest preostalih poglavlja SSP i najavila za 29. oktobar sastanak unutrašnje koordinacije sa institucijama Kosova.
Premijer Kosova Hašim Tači je rekao da početak pregovora o SSP predstavlja ulazak Kosova u napovratan put evropskih integracija i dodao da je to istorijski trenutak za Kosovo.
"Kažem da je to istorijski dan jer se danas otvara novo poglavlje u procesu integracije naše zemlje i počinje nepovratan proces koji se jednom događa u istoriji Kosova", rekao je Tači na početku sastanka sa delegacijom Evropske komisije.
Tači je istakao da je napredak Kosova dodatni podstrek za nastavak reformi, koje imaju za cilj poboljšanje života građana Kosova, koji će biti zaokružen punim učlanjenjem u EU.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|