Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nezaposlenost najveći problem građana Kosova
|
|
|
Objavljeno : 29.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Više od polovine građana Kosova kao najveći problem izdvaja nezaposlenost, trećina ih smatra da su im za zapošljavanje u javnim preduzećima potrebnije veze nego obrazovanje i iskustvo, a broj građana koji ukazuju na sve veću korupciju u institucijama raste. Većina građana nezadovoljna je trenutnim političkim i privrednim pravcem Kosova a odgovornost za stanje privrede uglavnom pripisuju vladi. Takođe velika većina građana Kosova ističe značaj vizne liberalizacije a trećina bi ih, kada bi imala mogućnost putovanja bez viza, to iskoristila za turističke posete dok bi svaki sedmi pokušao da nađe posao u EU.
Na Kosovu 55% građana smatra da je nezaposlenost najveći problem, 16% ih misli da je to siromaštvo a 8% kao najveću muku izdvaja cene, pokazuje najnoviji izveštaj koji je pripremio Program UN za razvoj, Kosovo Projektni tim "Puls javnosti".
Rezultati ankete javnog mnjenja sprovedene krajem marta i početkom aprila pokazuju da je većina stanovnika Kosova i dalje pesimistična u pogledu šansi za zapošljavanje u javnim preduzećima.
Naime, 35% anketiranih veruje da su im za posao u javnim preduzećima potrebne porodične veze, 19% smatra da je to mito, 16% da je najvažnija stranačka pripadnost a 7% prijateljske veze.
Istovremeno samo 18% stanovnika Kosova veruje da je kombinacija obrazovanja, profesionalnog iskustva i stručnog usavršavanja važna u potrazi za poslom u javnim preduzećima.
I korupcija se doživljava kao jedan od ključnih problema sa kojima se Kosovo suočava i procenat građana koji smatraju da je korupcija velikog obima prisutna u raznim institucijama raste.
Građani Kosova kao institucije sa korupcijom velikih razmera vide carinu (59% prema 43% u istraživanju iz aprila 2012), sudove (56% prema 47,5%), zdravstvo (50% prema 43%), i centralnu administraciju i vlasti (46% prema 36%).
Inače, mali broj ispitanika tvrdi da je imao lično iskustvo sa korupcijom (9%) dok je više od polovine izjavilo da o korupciji saznaju iz sredstava javnog informisanja (62%) a 21% da su o tome čuli od rođaka ili prijatelja.
Samo 8% anketiranih je izjavilo da su im za pružanje usluge javni službenici tražili novac, poklon ili protivuslugu.
Podaci iz ankete pokazuju da je većina stanovnika Kosova, njih 66%, nezadovoljna trenutnim političkim pravcem države dok je, što se tiče privrede, nezadovoljstvo čak i veće i 74% ispitanika je nezadovoljno ili veoma nezadovoljno trenutnim privrednim pravcem Kosova.
Samo oko 30% građana Kosova i dalje je zadovoljno radom premijera, a oko 18% radom tužilaštva, dok je procenat zadovoljnih radom sudova od oktobra 2012. godine opao za više od sedam procentnih poena.
Nivo zadovoljstva radom predsednika, vlade i parlamenta nije se promenio tokom poslednjih šest meseci, pokazalo je istraživanje.
Odgovornost za trenutno stanje privrede 73% stanovnika Kosova pripisuje vladi pri čemu, gledano prema etničkoj pripadnosti, 75% kosovskih Albanaca, 48,5% kosovskih Srba i 60% pripadnika ostalih zajednica deli to mišljenje.
Udeo ispitanika koji smatraju da je međunarodna zajednica (EULEKS i UNMIK zajedno) odgovorna za stanje privrede na Kosovu je znatno manji - samo 5%.
Istraživanje je pokazalo i da je za devet od 10 ispitanika liberalizacija viznog režima važna, dok samo 8% ispitanika smatra da taj proces ima malo ili nimalo značaja.
Na pitanje koja bi bila svrha njihovog odlaska u evropske zemlje u slučaju liberalizacije viznog režima 35% je odgovorilo da bi koristilo putni režim bez viza za turističke posete a 26% za postete porodici.
Putovanje bez viza iskoristilo bi za traženje posla u zemljama Evropske unije 14% ispitanika.
Kada je od ispitanika zatraženo da se izjasne šta je, po njima, uzrok što je Kosovo izostavljeno iz putnog režima bez viza, 28% ih je navelo da je to zato "što vlada i druge institucije nisu ispunile neophodne kriterijume".
Istovremeno 15% smatra da je to zbog "problema koje Kosovo ima sa Srbijom", a 14% da je to zbog "pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo".
Rezultati su zasnovani na anketi koja je obuhvatila 1.290 ispitanika starijih od 18 godina, oba pola, iz svih opština i regiona na Kosovu, iz ruralnog i urbanog područja.
Uzorak je uključivao 832 kosovska Albanca, 230 kosovskih Srba i 228 pripadnika nesrpskih manjina na Kosovu (Turaka, Bošnjaka, Goranaca, Roma, Aškalija i Egipćana).
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|