Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija morala da odobri kvotu za cigarete
|
|
|
Objavljeno : 05.11.2013. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je bila prinuđena da odobri kvotu za povlašćeni uvoz duvana iz EU jer je Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju predviđeno da EU dobije trgovinske povlastice koje je prema ranijim sporazumima imala njena nova članica, rečeno je na sednici skupštinskog odbora za poljoprivredu. Proizvođači duvana, koji smatraju da je takav ustupak štetan za domaću industriju, pozvali su vlasti da umanje negativne posledice tako što će uvesti jasna pravila za dodelu kvota za povlašćeni uvoz iz EU. Na sastanku, na kojem su učestvovali i predstavnici Delegacije EU, ukazano je i na problem necarinskih barijera kojima Hrvatska štiti tržište duvana, a na koje Srbija sada ima pravo da se žali Briselu.
Danilo Golubović iz Ministarstva poljoprivrede rekao je 4. novembra na sednici odbora da je koncesija data po automatizmu koji se primenjuje za sve zemlje koje imaju Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Naime, nakon ulaska Hrvatske u EU pokrenuti su pregovori o adaptaciji adaptacija SSP-a sa zemljama regiona. Pregovori se vode po jasno utvrđenom mehanizmu. U slučaju duvana određena je kvota od 1.625 tona za privilegovan uvoz, a ta količina utvrđena je na osnovu uvoza duvana iz Hrvatske u Srbiju pod povlašćenim uslovima iz Cefta sporazuma u periodu od 2009. do 2011. godine.
O tome su i druge zemlje regiona vodile pregovore i sve osim Bosne i Hercegovine su odobrile nove ustupke i počele da primenjuju. BiH se svojim protivljenjem izlaže riziku da joj EU ukine povlastice za izvoz robe u EU koje je odobrila nezavisno od SSP-a, a to bi za njenu privredu bilo pogubno, rekao je Golubović.
Srbija je, kako je naveo, želela da se napravi izuzetak na osnovu argumenata koje je iznosila. Pozivala se, između ostalog, na loš pristup hrvatskom tržištu u sektoru duvana.
Iako ovaj pokušaj nije dao rezultat, primena je odložena. Druge zemlje regiona su naime već počele da primenjuju nove olakšice koje su dale, dok će Srbija verovatno primenjivati tek naredne godine, rekao je Golubović.
Razlog za ovakav pokušaj je, kako je navedeno na sastanku, značaj duvanske industrije u Srbiji: u nju je uloženo više od milijardu evra, zapošljava 130.000 ljudi, učestvuje sa 2,6% u bruto domaćem proizvodu, a prihod od akciza je doneo 11% ukupnih budžetskih pihoda u 2012. godini.
Bojana Todorović iz Ministarstva trgovine je na sastanku umanjila značaj odobrene kvote za srpsko tržište, rekavši da je 1.600 tona kolika je kvota i ranije ulazilo iz Hrvatske pod povlašćenim uslovima. Ta kvota je, kako je navedeno, i utvrđena na osnovu uvoza duvana iz Hrvatske od 2009. do 2011. godine. Budući da se količina uvoza ne menja, ona je rekla da se i ne može govoriti o gubitku, već eventualno o izgubljenoj dobiti domaćih proizvođača.
Umanjiti štetu
Interese duvanske industrije predstavio je Srđan Lazović iz kompanije Britiš Ameriken Tobako (BAT) koji je rekao da će prihvatanje kvote od 1.625 tona negativno uticati na industriju u Srbiji. Tu štetu, kako je naveo, treba što više smanjiti transparentnom raspodelom kvota.
Odobrena kvota prema Lazovićevim rečima na maloprodajnom tržištu ima vrednost izmeđ 50 i 60 miliona evra godišnje, a ta vrednost će i rasti pogotovo s obzirom na to da će Srbija s približavanjem EU još povećavati akcize. Toliko veliko "parče kolačca" se mora raspodeliti po unapred utvrđenim kriterijumima.
Kako je naveo za EurAktiv, kriterijumi su potrebni jer je kvota Hrvatske sada preneta na celu EU koja ima veliki broj proizvođača cigareta. Nejasni kriterijumi bi otvorili veliki prostor za korupciju i stvorili neizvesnost na tržištu.
Golubović iz Ministarstva poljoprivrede naveo je da će proizvođači biti uključeni u izradu najboljeg mogućeg rešenja za raspodelu kvota.
Lazović je pozvao vlasti i da garantuju da ovo neće biti presedan koji će omogućiti drugim stranama sa kojima Srbija pregovara o trgovini da traže slične ustupke. Posebno je ukazao na pregovore sa Ukrajinom u sklopu procesa pristupanja Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Ukrajina, kako je rekao, usporava put Srbije, a duvan je jedna o tema o kojoj se govorilo.
Hrvatska ne želi cigarete iz Srbije
Proizvođači duvana su na sastanku ukazali i na druge probleme koji ugrožavaju industriju, uključujući sivo tržište, pre svega nelegalni uvoz rezanog duvana, ali i barijere koje Hrvatska postavlja na tržištu EU.
Goran Pekez iz Japan Tobako Internešenala JTI naveo je da je nelegalna trgovina rezanim duvanom smanjila tržište, smanjujući i proizvodnju i prodaju, a time i prihod države u procenjenom iznosu od 18 do 20 milijardi dinara ove godine.
Ukazano je i na necarinske barijere koje Hrvatska koristi da bi štitila tržište.
Lazović iz BAT-a je rekao da bi proizvođači voleli da i Srbija nakon ulaska Hrvatske u EU može u tu zemlju da izvozi na način kako je predviđeno sporazumima. Međutim, kako je istakao, o tome kako Hrvatska krši tržišna pravila izvestila je i agencija za zaštitu konkurencije te zemlje, a toga je svestan i Brisel. Prema njegovim rečima, šanse da će srpska firma moći da izveze duvan u EU su jako male.
"Ako to naša firma ne može da uradi iz jačih zemalja, zabluda je da bismo mogli mi odavde", rekao je Lazović.
Ne ulazeći u taj specifični problem, predstavnik Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat (Freek Janmaat) rekao je da je Srbija sa zvaničnim stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju dobila mogućnost da pokrene postupak za zaštitu prava koja predviđenih tim sporazumom.
Političke razmirice
Iako usmerena na rešavanje problema, sednica nije prošla bez međusobnog "prebacivanja loptice" među strankama za odobravanje ovog ustupka. Tako je poslanik Demokratske stranke nagovestio da je možda bilo potrebno da se bolje pregovara, i da u svakom slučaju to treba raditi u budućnosti.
Iz Ministarstva poljoprivrede je poručeno da obaveza proističe iz ugovora koje je potpisala prethodna vlada, dok je demokrata želeo da precizira da je SSP potpisan za vreme vlade Vojislava Koštunice, lidera DSS-a.
Moglo se čuti i da je Demokratska tranka vodila vladu u vreme kada je doenta odluka da se počne sa takozvanom jednostranom primenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) pre nego što je taj dokument ratifikovan u svim članicama EU. Zbog te ranije primene, prelazni period prilagođavanja Srbije novim propisima će trajati kraće, odnosno ona će ranije morati da primeni sve snižene carinske stope što će je, kako je Golubović naveo "dosta koštati".
Ton na sastanku je ipak bio dosta konstruktivan, bez preteranog optuživanja, i protekao je u želji da se nađe najbolje rešenje koje će omogućiti da proizvođači u Srbiji što manje izgube na putu ka EU koji, kako su istakli, podržavaju.
Sastanak je zaključen uz obećanje da će se na transparentnoj podeli kvota ozbiljno raditi.
Autor: Smiljana Vukojičić Obradović
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|