Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK:Srbija pristala na zadržavanje kvote za cigarete
|
|
|
Objavljeno : 16.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je 15. oktobra pozdravila odluku Srbije da za cigarete zadrži istu, privilegovanu carinsku stopu za kvotu koja je važila pri uvozu dok je Hrvatska, sada članica Evropske unije, bila potpisnica sporazuma CEFTA. Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljaljić je, međutim, rekao 16. oktobra da još nema konačnog dogovora sa EU o nižoj carinskoj stopi za uvoz cigareta iz Hrvatske, ali da su pregovori u završnoj fazi. Udeo hrvatskih cigareta na srpskom tržištu je 8%.
Evropska komisija je saopštila 15 oktobra da "pozdravlja konstruktivnu poziciju Srbije u vezi sa prilagođavanjem njenog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom".
Iz Brisela je takođe navedeno, u vezi sa bojaznima koje je Beograd imao u vezi sopstvenog izvoza cigareta u Hrvatsku, da "Srbija može da tamo izvozi cigareta po principu djuti-frija, bez ikakvih prepreka".
"Cilj ovog prilagođavanja trgovinskih koncesija u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju jeste da se održi tradicionalni trgovinski promet između Hrvatske i Srbije, koji je ranije bio regulisan sporazumom Cefta", navodi se u saopštenju.
U njemu se pojašnjava da se "tim prilagođavanjima ne implicira dalja liberalizacija trgovine, već se samo cilja na održavanje statusa kvo među svim zainteresovanim stranama".
Inače, preferencijali Hrvatske za izvoz cigareta potiču iz sporazuma o slobodnoj trgovini u regionu Cefta iz kojeg je Hrvatska izašla 1. jula, kada je ušla u EU. Po sporazumu Cefta, Hrvatska je godišnje izvozila u Srbiju 1.625 tona cigareta po preferencijalnoj stopi od 15% dok za EU važi stopa od 57%.
"Pregovori sa Srbijom su održani u konstruktivnoj atmosferi, ali je Srbija izrazila bojazan u pogledu potencijalnih političkih posledica koje bi ova prilagođavanja mogla imati na trgovinu sa dva osetljiva proizvoda - šećerom i cigaretama", navodi Evropska komisija.
Ukazuje se, takođe, da se "ekstenzivno diskutovalo o odredbi koja bi održala tradicionalni hrvatski izvoz cigareta u Srbiju" i da su jedan od ključnih problema bile "poteškoće s kojima su se suočavali srpski izvoznici cigareta kada su ih izvozili u Srbiju".
"S tim u vezi, Komisija je podvukla da Srbija može da izvozi cigarete u Hrvatsku po principu djuti-frija, bez ikakvih ograničenja, kao što ih već može izvoziti u druge zemlje članice Unije", navodi se u saopštenju.
"Komisija pozdravlja činjenicu da su, na osnovu ovih razjašnjenja, prihvaćene mere kojima se zadržava tradicionalna trgovina cigaretama između Hrvatske i Srbije", saopšteno je iz Brisela.
U vezi sa zahtevom Srbije da se poveća njena izvozna kvota za šećer, Komisija je, kako se navodi, "izrazila spremnost da razmotri taj zahtev, kroz odgovarajuću proceduru predviđenu Sporazumom o asocijaciji i pridruživanju".
Kako se dodaje, pregovori o tom pitanju mogu uskoro biti pokrenuti. Srbija je ranije tražila povećanje sadašnje kvote za izvoz šećera u EU od 180.000 tona godišnje.
Beograd tvrdi da još nema dogovora
Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljaljić rekao je 16. oktobra da još nema konačnog dogovora sa Evropskom unijom o nižoj carinskoj stopi za uvoz cigareta iz Hrvatske, ali da su pregovori u završnoj fazi.
"Ne kažem da su nam velike šanse da izdejstvujemo neki sporazum koji je u potpunosti u našu korist, ali ćemo se do kraja boriti za što povoljniji sporazum", rekao je Ljajić u Skupštini Srbije odgovorajući na pitanje poslanika opozicione Demokratske stranke Srbije Dejana Mihajlova.
On je kazao da je Vlada Srbije 15. oktobra poslala pismo Evropskoj komisiji da prihvata metodologiju koja je važila za ostale carinske stope i da želi da razgovara o daljim modalitetima, odnosno o još nekoliko trehničkih stvari koje moraju da budu predmet dogovora, da bi se na kraju potpisao protokol koji će doći na ratifikaciju u Skupštinu Srbije.
"Ima tu još stvari koje treba da se reše. Adaptacija tog sporazuma mora da bude potpisana i akt ratifikacije mora da bude u parlamentu. O tome nema nikakvih tajni, niti je ko pokušao nešto da sakrije", kazao je Ljajić.
Kako je dodao, Srbija je od početka imala nepovoljnu pregovaračku poziciju jer je Hrvatska kao nova članica EU tražila da izvoz cigareta bude deo pregovaračkog okvira i da to bude istaknuto kao važno političko, odnosno ekonomsko pitanje.
LJajić je kazao da još nisu usaglašene dve tarifne linije - na cigarete i na šećer, a da se o tarifnim linijama pregovara od novembra prošle godine.
File: Nadamo se da će pitanje uvoza cigareta biti rešeno
Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je 16. oktobra u Briselu da se Komisija nada da će uskoro biti zatvoreno pitanje uvoza cigareta iz Hrvatske u Srbiju, u skladu sa CEFTA sporazumom.
Na predstavljanju godišnjeg izveštaja Evropske komisije, odgovarajući na pitanje u vezi sa uvozom cigareta iz Hrvatske u Srbiju, File je rekao da EK prepoznaje da po tom pitanju "postoji problem koji treba rešiti".
"U svetlu juče donete odluke, nadamo se da ćemo uskoro zatvoriti to pitanje", kazao je evropski komesar, dodavši da se nada da Hrvatska neće "platiti cenu" toga što je postala članica EU.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|