Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ulazak Hrvatske u EU šansa za poljoprivredu Srbije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Nakon ulaska Hrvatske u EU poboljšaće se uslovi za izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Srbije u Hrvatsku, i to bez carina i kvota, dok će se za hrvatske proizvode naplaćivati carina koja se primenjuje za članice EU, izjavila je 4. jula pomoćnica ministra trgovine Srbije Bojana Todorović. Prema njenim rečima, uslovi izvoza poboljšaće se pre svega za mleko i mlečne proizvode i meso i mesne proizvode. Na skupu o mogućnostima izvoza srpskog agrara nakon ulaska Hrvatske u EU Todorović je rekla da se još radi na prilagođavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) zbog ulaska Hrvatske u EU a najveće neslaganje vezano je za status koji Hrvatska traži za duvan i cigarete.
"Drugačiji trgovinski status Hrvatske dodatno će otvoriti vrata Srbiji na zajedničkim, konkurentskim tržištima u regionu poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije na kojima će uvoz robe iz Hrvatske naplaćivati carina, kao za sve članice EU", rekla je ona na skupu u Privrednoj komori Beograda o mogućnostima izvoza srpskog agrara nakon ulaska Hrvatske u EU.
Todorović je podsetila da se pristupanjem Hrvatske EU menjaju ekonomski odnosi što znači da će se izmedu Hrvatske i Srbije trgovati u skladu sa SSP, umesto u okviru Sporazuma CEFTA, kao do sada.
"Prema SSP, Srbija može potpuno slobodno da izvozi poljoprivredne proizvode na tržište EU, bez carina i kvota (izuzev kvota sa sniženom carinom za vino, šećer, goveđe meso i pastrmke), dok Srbija prema EU zadržava carine na određene poljoprivredne proizvode i nakon isteka tranzicionog perioda 2014. godine", kazala je ona.
Todorović je dodala da se do sada između Srbije i Hrvatske u okviru CEFTE obostrano primenjivao bescarinski pristup za oko 68% proizvoda, dok su za ostale proizvode bile utvrđene preferencijalne kvote sa nultom ili preferencijalnom carinom u okviru kvote za osetljive proizvode poput mesa i prerađevina od mesa, mleka i preradevina od mleka, pšenice, kukuruza, šećera, duvana, cigareta.
Background Hrvatska je ulaskom u EU 1. jula 2013. istupila iz sporazuma CEFTA i time sve obaveze koje su Hrvatska i Srbija imale u međusobnoj trgovini u skladu sa tim sporazumom prestaju da važe, a na Hrvatsku će početi da se primenjuje trgovinski režim koji Srbija ima prema EU u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
Prema sporazumu CEFTA, razmena industrijskih proizvoda između Srbije i Hrvatske obavljala se bez carine, dok se za poljoprivredene proizvode recipročno/simetrično primenjuju preferencijalne carine i carinske kvote za veći broj osnovnih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda: meso, mleko, mlečne i mesne prerađevine, jabuke, pšenica, kukuruz, šećer, duvan, cigarete i drugo.
SSP predviđa da, kada je reč o industrijskim proizvodima, Srbija potpuno slobodno može da izvozi svoje proizvode na tržište EU, odnosno ništa se ne menja u odnosu na uslove iz CEFTA, dok će Srbija primenjivati carine za uvoz iz Hrvatske u skladu sa SSP, ali samo u šestomesečnom periodu do potpune liberlizacije 1. januara 2014.
Kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi, prema SSP, Srbija takođe može potpuno slobodno da ih izvozi na tržište EU, bez carina i kvota, osim kvota za goveđe meso, vino, pastrmke, šećer. Srbija s druge strane ima određenu carinsku zaštitu za svoje proizvode tako da će se se za hrvatske proizvode naplaćivati carine koje u 2013. godini, u petoj godini liberalizacije, budu u primeni prema članicama EU.
"Sada će se uslovi izvoza poboljšati za mleko i mlečne proizvode, meso i mesne proizvode", kazala je ona.
Još se pregovara o prilagođavanju SSP
Kako je navela, radi se i na prilagođavanju SSP, odnosno pregovara se o zahtevu Hrvatske da u razmeni sa Srbijom zadrži preferencijalni režim za određene prehrambene proizvode koje je imala u regionalnom sporazumu CEFTA, a najveće neslaganje vezano je za status koji Hrvatska traži za duvan i cigarete.
"Adaptacija SSP rađena je i ranije za članice koje su se priključivale EU i nije neuobičajena", objasnila je Todorović i navela da se pregovarački tim trudi da Srbija ne dobije manje povoljnu poziciju za trgovinsku razmenu u odnosu na stanje do sada.
Kako je objasnila, Hrvatska je u pregovorima zahtevala da se odobre kvote sa sniženim carinama u količinama koje je Hrvatska izvozila u Srbiju (trogodišnji prosek).
Sekretar Odbora za poljoprivredu Privredne komore Vojvodine Đorđe Bugarin kazao je da je do sada, u okviru CEFTA sporazuma, razmena Srbije i Hrvatske u oblasti agrara bila uglavnom na štetu Srbije i ocenio da zato Srbija mora da što više iskoristi priključenja Hrvatske EU.
"Srbija je u okviru CEFTA razmene sa Hrvatskom kontinuirano imala deficit koji je prošle godine bio oko 111 miliona dolara", kazao je Bugarin.
Bugarin smatra da Srbija "ne sme da popusti u prilagođavanju SSP-a u vezi uvoza duvana", jer bi to negativno uticalo na domaće proizvođače, ali i strane ulagače koji su kupili domaću duvansku industriju.
On je rekao da se Hrvatska bori da joj se i dalje omogući izvozna kvota u Srbiju od 1.625 tona duvana godišnje i to deo bez carine, a ostatak po preferencijalnom statusu, jer od ulaska u EU carina iznosi 57,6%.
Bugarin je podsetio da je Hrvatska u poslednjih osam godina na tržište Srbije izvezla 10.000 tona duvana, dok je izvoz duvana iz Srbije bio 100 puta manji, navodeći da bi se Hrvatskoj "moglo popustiti" samo ako se dogovor kompenzuje većim prisustvom nekih drugih roba iz Srbije na hrvatskom tržištu poput šećera.
Istakao je i da pristupanje Hrvatske u EU može ugroziti domaću proizvodnju mleka jer bosanski proizvođači neće moći da plasiraju svoje proizvode na to tržište zbog novih standarda. Zato će se ponuda mleka iz BiH, čiji proizvođači dobijaju veće subvencije, povećati na tržištu Srbije.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|