Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija imala (polu) predstavnika na dodeli Nobelove nagrade
|
|
|
Objavljeno : 10.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je ipak imala danas svog predstavnika na dodeli Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou. Zaštitnik građana Saša Janković odlučio je da prisustvuje dodeli nagrade u Oslu, ali je ostalo nejasno da li je on tamo predstavljao državu ili nezavisnu instituciju na čijem je čelu.
Odluka Ministarstva spoljnih poslova da ne šalje predstavnika u Oslo nije, naime povučena, što je potvrdio i sam Janković, koji je kazao da "lično misli" da odluka da Srbija ne prisustvuje ceremoniji nije poništena. Međutim, Janković je u Oslo otputovao avionom Vlade Srbije, što znači da je imao podršku državnog vrha da bude na dodeli nagrade.
"Idem kao zaštitnik građana s obzirom na prirodu nagrade, a predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković me je zamolio da i u njegovo ime čestitam dodelu nagrade", rekao je Janković. Ombudsman očekuje da će kineske vlasti razumeti da u Oslo ne ide da bi prenosio političku poruku, već da će se tamo pojaviti u ime ljudskih prava i demokratije.
Srbija se početkom ove sedmice našla u krugu 19 zemalja koje su odlučile da bojkotuju dodeljivanje Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou. Ceremoniji u Oslu su početkom sedmice rešili da ne prisustvuju i predstavnici Kine, Rusije, Kazahstana, Kolumbije, Tunisa, Saudijske Arabije, Pakistana, Iraka, Irana, Vijetnama, Avganistana, Venecuele, Filipina, Egipta, Sudana, Ukrajine, Kube i Maroka. Ukrajina je kasnije povukla svoju odluku.
Kineske vlasti izrazile su nezadovoljstvo zbog ovogodišnje odluke Nobelovog komiteta da Nobelovu nagradu za mir dodeli Liju Sjaobou koji je na izdržavanju jedanaestogodišnje kazne zatvora kao jedan od autora "Povelje 08" kojom se traži više slobode i okončanje političke dominacije Komunističke partije u Kini.
Pre dodele nagrade, ambasada Kine u Oslu uputila je ambasadama brojnih zemalja pismo sa zahtevom da ne prisustvuju ovogodišnjoj ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir. Srbija je bila jedna od zemalja koje su rešile da poslušaju Kinu.
Jeremić doneo odluku svojevoljno?
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić objasnio je u ponedeljak (6. decembra) da predstavnik Srbije neće prisustvovati svečanosti u Oslu, pošto bilateralnim odnosima sa Kinom posvećuje izuzetno veliki značaj.
Odluka da se ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade najpre je pripisivana Vladi Srbije. Međutim, iz izjava pojedinih ministara u medijima se videlo da to nije bila ni tema sednice vlade, te da je Ministarstvo spoljnih poslova na svoju ruku, bez konsultacija sa vladom i predsednikom, donelo odluku.
Predsednik Srbije Boris Tadić posredno je juče (9. decembra) priznao da se ne slaže sa bojkotom ceremonije u Oslu. On je novinarima rekao da ne želi da komentariše odluku o bojkotu sve dok nadležne institucije ne zauzmu svoj stav o tome.
Background Nobelova nagrada za mir je priznanje pojedincima za doprinos ljudskim pravima, posredovanje u međunarodnim konfliktima i doprinos smanjenju naoružanja. Nagrada je počela da se dodeljuje od 1901. godine svakog 10. decembra u Oslu, na dan smrti švedskog pronalazača i fabrikanta Alfreda Nobela.
Ovo je prvi put posle sedam decenija da je dobitniku onemogućeno da primi nagradu. Prethodno su 1936. godine nacističke vlasti Nemačke sprečile pacifistu Karla van Osijeckog da primi nagradu.
Prema pravilima, nagradu može da primi samo laureat lično ili blizak član njegove porodice kao što je bio slučaj sa sovjetskim disidentom Andrejom Saharovim, Poljakom Lehom Valensom i dobitnicom iz Mjanmara Aung San Su Ći.
Tadić je kazao da je odluku o bojkotu dodele nagrade u skladu sa svojim nadležnostima doneo ministar Jeremić, kao i da mu je premijer Cvetković preneo da vlada nije raspravljala o tom pitanju.
"Neću da se mešam u njihov posao i da sada govorim o tome. Ja dolazim iz disidentske porodice. Sećam se kada su mog oca (Ljubu Tadića) početkom 60-ih kada sam imao 10 godina proglasili za disidenta i najbolje da o tome ne govorim", rekao je Tadić.
Prema pisanju dnevnog lista "Press", Tadić je tražio od premijera hitnu smenu Vuka Jeremića, pošto se ovaj nije konsultovao sa drugim institucijama kad je donosio odluku o bojkotu dodele Nobelove nagrade.
"Predsednik Tadić je bukvalno poludeo kada je čuo da je Jeremić sam odlučio da bojkotuje Nobela. Pozvao je premijera Cvetkovića i zatražio od njega da odmah smeni Vuka, jer je ovakvom odlukom ugrozio evropske integracije koje su nacionalni prioritet broj jedan", naveo je izvor "Presa". Kako je preneo list, Tadićevi saradnici su, međutim, ubedili predsednika da bi u ovom trenutku smena ministra spoljnih poslova bila mnogo veća šteta nego korist.
Evropa i NVO razočarane
Oštar protest povodom odluke Srbije da ne prisustvuje ceremoniji u Oslu izrazile su nevladine organizacije u Srbiji, kao i pojedine stranke, među kojima su Srpski pokret obnove (SPO), Liberalno demokratska partija (LDP) i Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV).
Evropska komisija je izrazila razočaranje odlukom Srbije da ne ide u Oslo. Komesar za proširenje EU Štefan File (Fule) je na jučerašnjoj konferenciji o evropskoj integraciji Zapadnog Balkana kazao da Evropska komisija jako žali zbog odluke Srbije da ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir, jer je "poštovanje ljudskih prava jedan od temeljnih načela Evropske unije".
Konferenciji na kojoj je File to izjavio prisustvovao je i Mirko Cvetković, koji je odluku objasnio rečima da je to bio "taktični potez" Srbije koji nije suprostavljen njenoj evropskoj integraciji.
File je na konferenciji najpre rekao da ne bi želeo da daje savet Srbiji jer je Srbija suverena zemlja ali je potvrdio da su on i Cvetković o tome razgovarali.
Evropski komesar je kazao da je EU odlučila da ambasadori njenih zemalja prisustvuju dodeli Nobelove nagrade za mir a Srbija, koja želi da usvoji evropske vrednosti takođe treba da usaglašava i svoju diplomatsku politiku sa evropskom dvadesetsedmoricom.
Dodela bez dobitnika
Dodeli Nobelove nagrade za mir nisu prisustvovali predstavnici zemalja koje su se rešile na bojkot, ali ni sam dobitnik Sjaobo, koji se nalazi u zatvoru. Dok se u Oslu slavilo, u Kini su porodica i prijatelji dobitnika Liju Sjaoboa i drugi kineski disidenti pod budnim okom policije.
Sjaobo je na ceremoni predstavljen praznom stolicom što je, prema rečima sekretara Nobelovog komiteta Geira Lundestada "najjači argument da upravo on zaslužuje nagradu".
Predsednik Nobelovog komiteta za mir Torbjorn Jagland je na ceremoniji položio diplomu i medalju na praznu stolicu na kojoj je danas trebalo da sedi Liju Sjaobo.
Svečanosti u modernoj gradskoj dvorani u Oslu prisustvovalo je oko 1.000 uglednih gostiju, među kojima i kraljevske porodice.
Izvor: EurActiv i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|