Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Crno tržište igračaka ugrožava bezbednost dece
|
|
|
Objavljeno : 14.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Ilegalna prodaja igračaka u Srbiji ugrožava bezbednost dece, kao i rad legalnih trgovaca i proizvođača i radna mesta, poručili su 14. marta trgovci igračaka u Privrednoj komori Srbije. Srbija je plodno tlo za prodaju ilegalno uvezene robe s tezgi - ljudi su siromašni i nedovoljno informisani, a državu, čini se, više zanima da naplati kazne za sitne greške nego da se uhvati u koštac sa ozbiljnim problemom. Iako siva ekonomija nigde nije iskorenjena, Srbija će, prema proceni prodavaca igračaka, na putu ka EU morati da ostvari napredak na tom planu.
"S obzirom da je velika ekonomska kriza u Srbiji roditelji sve više pribegavaju kupovini jeftinijih igračaka, nemajući svest o tome koliko ta igračka može da bude opasna", izjavio je predsednik novoosnovane Grupacije trgovaca na veliko i malo igrama i igračkama Darko Popović, direktor kompanije Pilot tojs (Toys).
Time se možda zadovolje trenutne želje dece, ali igračke neproverenog porekla, proizvođača i sastava mogu da naprave štetu deci alergenim ili kancerogenim sastojcima na primer.
U EU postoji sistem brzog obaveštavanja o riziku od proizvoda na tržištu Rapeks (Rapex). Srbija će kada pristupi EU morati revnosno da prati ovaj sistem, i primenjuje mere koje se donesu i variraju od ispravlajanje nedostataka, preko povlačenja sa tržišta do uništavanja određenog proizvoda. Za sada nema tu obavezu, ali je ovaj registar javno dostupan preko interneta.
Od početka godine, Rapeksu je prijavljeno 445 rizičnih proizvoda otkrivenih na tržištu, od čega su 137 igračke. Povučene igračke uglavnom su iz Kine, mada ih ima i nepoznatog porekla i proizvedenih u EU. Razlozi za povlačenje sa tržišta najčešće su rizik od gušenja zbog mogućnosti odvajanja sitnih delova, ali i povećano prisustvo omekšivača plastike ftalata, koji se povezuju sa oštećenjima jetre i bubrega.
Kako je naveo Popović, veliki problem je to što inspekcije ne kontrolišu mesta na kojima se igračke stalno prodaju na crno, poput tezgi i buvljaka, ali zato i po više puta mesečno kontrolišu pojedine radnje legalnih lanaca, otvoreno govoreći da odlaze tamo gde mogu "da se naplate". Posebno je važno da se krivica ne svaljuje na određene kategorije ilegalnih prodavaca, poput Kineza na koje se često ukazuje prstom. Oni, kako je istakao Popović, rade ono što im država dozvoli.
Popović je naveo da procena crnog tržišta ne postoji budući da se roba "uvozi u kontejnerima, bez kontrola", ali da je po njegovom mišljenju crno tržište u ovom trenutku možda i veće od legalnog.
Crno tržište svuda postoji, pa i u zemljama EU, ali tamo nije toliko zastupljeno, naveo je on, dodajući da će u Srbiji i zbog pristupanja EU morati da se preduzmu mere za suzbijanje te pojave.
Malo tržište - visoke cene
Na pitanje zašto su cene igračaka u Srbiji više nego u mnogim drugim evropskim zemljama, direktor Pilot tojsa je rekao da je tržište manje, pa je viša nabavna cena. Nekada je zbog malog obima prodaje i nemoguće dobiti proizvode direktno za Srbiju, pa prodavci kupuju od veletrgovaca drugih zemalja.
Država dodatno opterećuje cene, carinskim stopama od 10 do 15%, ali i drugim nametima, na koje prodavci možda ne računaju. Ti troškovi su nekad veći od moguće zarade u određenom prodajnom objektu.
Kako je navedeno na osnivanju Grupacije, cilj ovakvog udruživanja u okviru PKS je da se podigne nivo poslovanja i kvalitet robe na tržištu, da se Srbija dodatno približi standardima EU, kao i da se rešavaju problemi poput crnog tržišta. Osnivači Grupacije su, pored Pilot tojsa, uvoznik igračaka Nird, ogranak istoimene hrvatske firme, veleprodaja Magaza koja postoji više od 20 godina, kao i proizvođač delova od plastike Bis. Najavljuju skoro priključivanje drugih velikih distributera na srpskom tržištu.
Predstavnica Biroa za saradnju sa EU PKS Gordana Tiodorović poručila je članovima grupacije da će u usklađivanju sa EU najviše uticaja na trgovce igračkama uticati poglavlje 1 - slobodno kretanje robe.
Kako je najavila, treće tromesečje ove godine biće značajno budući da je planirano donošenje pravilnika o deklarisanju igračaka i proizvoda za decu i odojčad. Zbog značaja ovog teksta, proizvođači i trgovci igračkama i opremom za decu bi trebalo da budu aktivni u donošenju tog teksta, kazala je ona.
Ocena učesnika sastanka je da je Srbija po usklađivanju propisa sa EU na dosta dobrom nivou, ali da još ima propusta koje treba ispraviti, kao i da je ključno da kontrole budu bolje.
Napisao: S.V.
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|