Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Niža granica za aflatoksin u mleku od 1. jula
|
|
|
Objavljeno : 31.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku u Srbiji će od 1. jula ponovo biti na evropskom nivou od 0,05 mikrograma po litru, saopštio je 31. marta ministar poljoprivrede Dragan Glamočić. On je dodao da je mleko u Srbiji izuzetnog kvaliteta i da je nivo aflatoksina u mleku već sada ispod granice od 0,05 mikrograma. Vlada Srbije je pre oko godinu dana povećala dozvoljenu količinu aflatoksina u mleku, pošto je utvrđeno povišeno prisustvo tog otrova koji nastaje iz plesni. Povišeno prisustvo aflatoksina je svojevremeno uznemirilo javnost jer su iznošeni različiti podaci, dok su se vlasti i opozicija sporile oko tog pitanja, a proizvođači mleka upozoravali da će ta afera osim prodaje ugroziti i izvoz. Jedan od problema je bio i taj što Srbija nije imala nacionalnu referentnu laboratoriju za kontrolu mleka, a Glamočić je sada najavio da će, pored laboratorije u Novom Sadu, početi da radi i laboratorija u Batajnici.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić je 31. marta potpisao pravilnik kojim je predviđeno da se granica nivoa aflatoksina u mleku sa 0,5 mikrograma po litru od 1. jula vrati vrati na evropski nivo od najviše 0,05 mikrograma po kilogramu.
"Pravilnik treba da se objavi u 'Službenom glasniku', a primena počinje 1. jula ove godine, pa proizvođačci imaju dovoljno veremena da se pripreme, kao i sami farmeri", kazao je on novinarima.
Glamočić je rekao da je mleko u Srbiji odličnog kvaliteta, a nivo aflatoksina u mleku već ispod granice od 0,05 mikrograma po kilogramu, što će biti regulisano i novim pravilnikom.
On je podetio i da je meru snižavanja dopuštene koncentracije aflatoksina u mleku najavljivao ranije i da su zato proizvođači već mogli da preduzmu korake da nivo aflatoksina drže ispod granice od 0,05 mikrograma po kilogramu.
"Pravila Evropske unije o količini aflatoksina u mleku su veoma stroga, ali opredelili smo se da idemo u tom pravcu i zato smo granicu vratili na stari nivo posle dužeg vremena", kazao je on.
Buduća kontrola
Background Vlada Srbije je 28. februara 2013. povećala dozvoljenu količinu aflatoksina u mleku za deset puta - sa 0,05 na 0,5 mikrograma po kilogramu. Prethodno je u jesen 2012. utvrđeno da je zbog suše nivo tog otrova, koji potiče od plesni, porastao u kukuruzu kojim se hrane i krave. Povećan nivo aflatoksina je kasnije utvrđen i u mleku zbog masovne ishrane krava neispravnim kukuruzom.
Aflatoksini su toksični produkti plesni "Aspergillus flavus" kojih može biti u stočnoj hrani, sirovinama i poluproizvodima za proizvodnju ljudske hrane, kao i u žitaricama, kukuruzu, krompiru, voću, orašastom voću i hrani životinjskog porekla, posebno mleku, ako su životinje hranjene kontaminiranom stočnom hranom.
Stručnjaci upozoravaju da aflatoksini oštećuju jetru i druge organe i izazivaju rak jetre.
Glamočić je istakao da u Srbiji postoje laboratorije koje će moći da kontrolišu da li se pravilnik o dozvoljenom nivou aflatoksina u mleku poštuje, navodeći da će u kontroli biti i inspekcijske službe, ali da će mleko pri otkupu kontrolisati i mlekare.
On je kazao i da će prva Nacionalna laboratorija za merenje kvaliteta mleka početi da radi tokom leta u Novom Sadu. "Na bazi rezultata rada te laboratorije će se farmerima plaćati mleko", rekao je Glamočić i podsetio da se sada mleko plaća na osnovu kontrole kvaliteta koje su radile same mlekare.
On je dodao da su taj sistem pre nas uvele sve zemlje EU, navodeći da je čak i Crna Gora dobila nacionalnu laboratoriju za merenje kvaliteta mleka pre 10 godina.
Kako je precizirao, ta laboratorija će kontrolisati kvalitet mleka, odnosno nivo proteina, masti i somatskih bakterija u mleku. "To je važno zbog zdravlja građana i kvaliteta proizvoda, kako bi imali što veći procenat mleka u ekstra klasi", naveo je Glamočić.
Dodao je da ta laboratorija neće imati dovoljan kapacitet da bi uslužila sve proizvođače u Srbiji, pa će tokom naredne godine početi da radi i druga referentna laboratorija za istu namenu u Batajnici.
Povišeno prisustvo aflatoksina je svojevremeno uzburkalo javnosti pošto nije bilo preciznih podataka o tome i iznošeni su različiti rezultati analiza, dok su se stranke na vlasti i u opoziciji sporile.
Na kraju je melko ispitala i referentna laboratorija Evropske unije za mleko koja je utvrdila da je oko trećina uzoraka mleka iz Srbije u skladu sa standardom EU (0,05 mikrograma po litru), dok je ostatak u skladu sa dozvoljenim nivoom u Srbiji (0,5 mikrograma).
Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić iz Demokratske stranke je optuživao vlast da ne postupa ozbiljno u datoj situaciji, dok je tadašnji ministar poljoprivrede, funkcioner Srpske napredne stranke (SNS), Goran Knežević tvrdio da zdravlje građana nije ugroženo i da mleko povučeno iz prodaje zbog predostrožnosti nije neispravno.
Proizvođači mleka su, takođe, tvridili da je mleko u Srbiji zdravo i bezbedno i da je nepotrebno bilo dizati toliku "prašinu" oko aflatoksina i upozoravali na posledice na prodaju i izvoz mleka. Čule su se i ocene da su aferu oko aflatoksina izazvali "neki lobiji", ali i novinari svojom "površnošću".
Izvor: Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|