Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Životna sredina najveći izazov u usklađivanju sa EU
|
|
|
Objavljeno : 30.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso) istakao je u Beogradu da pristupni pregovori Srbije do sada dobro teku, ali i da Srbija mora da sprovede još mnogo reformi. Poseta odlazećeg predsednika Evropske komisije bila je prilika da se razmotri usklađivanje Srbije sa standardima i politikama EU, a u tom procesu je, prema rečima premijera Srbija Aleksandra Vučić, najmanje učinjeno u oblasti životne sredine. U razgovoru Baroza i predsednika Srbije Tomislava Nikolića konstatovano je da je procenat neslaganja na spoljnopolitičkom planu oko 50%, a Srbija će, kako je najavljeno, razmotriti da li je negde propustila da zauzme istovetan stav kao i EU. Barozo je najavio da će EU nastaviti da pomaže Srbiju u saniranju posledica poplava i u narednim godinama.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo konstatovali su 29. juna da je ulazak Srbije u Evropsku uniju od obostranog interesa, ali su istakli da Srbija mora da sprovede još mnogo reformskih procesa.
"Mislim da nije na meni da vam govorim o teškoćama, ali proces pridruživanja je sveobuhvatan projekat koji nalaže napredak u mnogim oblastima, a najpre onim najvažnijim, kao sto su pravo, vladavina zakona i borba protiv korupcije", rekao je Barozo na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Vučićem u Palati Srbija.
Vučić je kazao da mu je Barozo pokazao izveštaj o ostvarenom napretku Srbije odnosno o tome "gde sve nije dobro obavljala svoj posao". "Najgore stanje trenutno nam je u životnoj sredini. Tu valjda ništa, ama baš ništa, nemamo u skladu sa evropskim standardima. Tu kao da smo gađali sve naopačke", rekao je Vučić.
Kao važna izdvojio je poglavlje 32 o finansijskoj kontroli koje, prema njegovim rečima, Srbija očekuje da otvori pre kraja godine, i poglavlja 23 i 24 - pravda, osnovna prava i bezbednost, kao i poglavlje 11 o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
"Ovo govori o tome koliko ćemo morati da radimo ozbiljno i odgovorno u narednom periodu. Ja sam zamolio Baroza samo za jednu stvar: da molimo za potpunu objektivnost EU kada ceni i sudi o stanju o Srbiji, i apsolutno ništa više", rekao je Vučić.
Barozo je "kao veoma pozitivno" istakao da pristupni pregovori Srbije do sada "teku veoma glatko", navodeći da je otvoren proces skrininga za 18 poglavlja, što je više od pola od 35 poglavlja.
"Jedna od ključnih lekcija koje smo naučili iz dosadašnjeg procesa proširenja je to da proces pristupanja mora da bude transparentan i inkluzivan. Članstvo u EU nije tek napor, i želja i zalaganje malobrojnih, već upravo da u tome učestvuju svi. A i verujem da ogromna većina građana Srbije stoji iza toga. Zbog toga ovaj proces treba da uključi sve glavne aktere: skupštinu, nezavisna regulatorna tela i civilno društvo", ukazao je Barozo.
Dodao je da će Evropska komisija i dalje pomagati reformske procese u Srbiji, i da je u tu svrhu opredelila nova sredstva iz IPA fondova za period 2014-2020, koja će pre svega biti fokusirana na vladavinu prava, ekonomske reforme, infrastrukturu, zaštitu životne sredine.
Nikolić: Razmotrićemo stavove koji se razlikuju od EU
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da je sa Barozom razgovarao o razlikama u stavovima Srbije i EU u odnosu na aktuelna dešavanja u svetu, ističući da Srbija vodi svoju politiku, ali da će razmotriti da li je negde propustila da zauzme istovetan stav kao i EU.
"Gospodin Barozo je primetio da je procenat neslaganja sa zajedničkom politikom (EU) oko 50. Mi ćemo razmotriti da li smo negde možda propustili da imamo istovetne stavove... Srbija je zemlja koja ima svoju politiku i tu politiku želimo da uklopimo u interese svih građana Srbje i u jednu mnogo širu politiku", rekao je on na zajedničkoj pres konferenciji sa Barozom.
Barozo je istakao da veruje da, ukoliko bude političke volje na obe strane, Srbija može da uđe u EU i pozdravio to što je Srbija u procesu evropskih integracija prioritet stavila na ekonomske reforme, vladavinu prava, borbu protiv korupcije i reformu javne uprave.
On je kazao i da je "značajan napredak" postignut u normalizaciji odnosa sa Kosovom. "Taj proces je važan i očekujemo da i Beograd i Priština obezbede dalji napredak tog procesa", rekao je on.
Barozo: EU će nastaviti da pomaže Srbiji
Predsednik Evropske komisije posetio je Obrenovac gde je istakao da će EU nastaviti da pomaže Srbiju u saniranju posledica poplava ne samo u narednim nedeljama i mesecima već i u narednim godinama.
"Jer to je suština Evrope - solidarnost", rekao je Barozo novinarima nakon posete osnovnoj školi "Jovan Jovanović Zmaj" u Obrenovcu.
Barozo je podsetio da je Evropska unija odmah nakon katastrofalnih poplava u Srbiji izdvojila tri miliona evra i da je odlučeno da se za sanaciju štete izazvane poplavama preusmeri 30 miliona evra iz pristupnih fondova.
On je rekao da će taj novac omogućiti da odmah počnu radovi, kao i da se rasterete budžetska izdvajanja Srbije za te potrebe.
Predsednik EK je podsetio da će 16. jula u Briselu biti održana donatorska konerencija u organizaciji Francuske i Slovenije, i dodao da će biti učinjeni napori da se u njen rad uključe i Svetska banka i Ujedinjene nacije. Barozo je kazao da je EU prvu pomoć uputila već 48 sati nakon početka poplava, a pomoć su pružile ukupno 22 evropske zemlje.
Po njegovoj oceni to predstavlja dokaz da evropska solidarnost nije "nešto imaginarno, što postoji samo na papiru", već se ispoljava konkretno.
Predsednik EK je izrazio saučešće porodicama i prijateljima stradalih u poplavama i rekao da je ta nesreća prilika da se pokaže solidarnost, naročito prema pripadnicima najranjivijih društvenih grupa.
Direktor Kancelarije za pomoć i obnovu područja pogođenih poplavama Marko Blagojević rekao je da će sredstva koja su preusmerena iz pristupnih fondonva EU omogućiti sprovođenje raznih projekata, poput obnove kuća, rekonstrukcije puteva i pomoći poljoprivrednim proizvođačima.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|