Penzije i plate u javnom sektoru biće smanjene maksimalno za 10%, najavio je ministar privrede Srbije Dušan Vujović. On je rekao da je predviđeno da se dve trećine ušteda u rebalansu budžeta, koji vlada treba da usvoji sredinom septembra, ostvari smanjenjem plata i penzija a ostalo kresanjem drugih troškova. Vujović je kazao i da će buduće mere Vlade biti pre svega usmerene na smanjenje sive ekonomije, najviše na šverc cigareta. Najavljujući usvajanje predloga pet-šest reformskih zakona, Vujović je rekao da će to pokrenuti proces rešenja statusa preduzeća u restrukturiranju. Kada je reč o privatizaciji javnih preduzeća, ministar privrede rekao je da je u 2014. neće biti "jer ima drugih, prečih stvari". Ministar je kazao i da se u 2014. očekuje stagnacija ili mali pad BDP a u 2015. rast od 1-2%.
Vujović je 25. jula na konferenciji za novinare, posle sastanka sa Predsednišvom Saveza ekonomista Srbije, kome je prisustvovao i premijer Aleksandar Vučić, kazao da će se "Vlada Srbije truditi da plate i penzije ne budu smanjene ni za dinar više od 10%".
Prema njegovim rečima, te uštede će biti predviđene rebalansom budžeta, koji bi Vlada trebalo da usvoji 15. septembra, a Skupština Srbije u sedmici od 15. do 19. septembra.
Vujović, koji je i vršilac funkcije ministra finansija, istakao je da je predviđeno da dve trećine ušteda u rebalansu bude ostvareno smanjenjem plata u javnom sektoru i penzija, a da trećina bude ostvarena smanjenjem drugih troškova.
Buduće mere Vlade Srbije će, kako je istakao, biti pre svega usmerene na smanjenje sive ekonomije i to najviše na šverc cigareta.
Vlada želi da narednih godina veći deo uštede budžeta bude ostvaren smanjenjem trošskova javnih preduzeća, poboljšanom naplatom njihovih usluga i borbom protiv sive ekonomije, rekao je Vujović, napominjući da je poslednja rezerva ako ne uspeju te planirane reforme povećanje poreza na dodatu vrednost.
Vujović je rekao da je važno da se rebalansom obezbedi dovoljno sredstava da se strukturne mere mogu realizovati - dovoljno sredstava za socijalne programe, nastavak politike davanja stimulacija, privlačanje novih investitora.
On ja najavio da će sledeće sedmice Vlada Srbije usvojiti predloge pet-šest reformskih zakona među kojima su i zakoni o privatizaciji i stečaju.
Vujović je rekao da će to pokrenuti proces ražrešenja statusa preduzeća u restrukturiranju kojih ima 161 i ukupno 584 preduzeća u portfelju Agencije za privatizaciju.
"To je važno ne samo za to da se zna da li će preduzeća preživeti ili će otići u stečaj, već će se otkloniti jedna ključna prepreka koja sprečava Srbiju da poboljša poslovni ambijent, tokove novca i pokrene ljude i privredu", rekao je Vujović.
Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović rekao da je akutelna reformska agenda Vlade Srbije upravo ono za šta se Savez ekonomista zalaže još od početka ekonomske krize 2007. godine.
On je podsetio da su ekonomisti govorili da je neophodno uraditi hitnu fiskalnu konsolidaciju, reformisati i resturkturirati javna preduzeća, da treba završiti privatizaciju i restrukutriranje preduzeća, započeti reformu penzijskog sistema, doneti novi zakon o radu, unaprediti privredni ambijent.
"Sa zadovoljstvom mogu da kažem da se agenda Vlade u principu poklapa sa onim na šta je upozoravao Savez ekonomista godinama unazad da je potrebno uraditi", rekao je Vlahović.
On je rekao da je za primenu refomskih mera potreban širi društveni konsenzus, ali i odgvoronost svih onih koji učestvuju u privrednom i javnom životu.
Vlahović je dodao i da očekuje da je ovaj sastanak sa premijerom i predstavnicima Vlade Srbije samo prvi u nizu jer se svi zajedno nalazimo u vremenu u kojem je potrebno sprovesti teške reformske mere i potreban je doprnos svakoga ko može da ga da.
U 2014. bez privatizacije javnih preduzeća
Ministar privrede je rekao i da u ovoj godini neće biti privatizacije javnih preduzeća.
"Ove godine imamo drugih, prečih stvari na koje ćemo se fokusirati, a narednih godina privatizacija odnosno dokapitalizacija javnih preduzeha ostaje na stolu kao stalni predlog", rekao je Vujović.
Vujović je kazao da se već govorilo o privatizaciji Telekoma Srbije i dokapitalizaciji Elektroprivrede Srbije (EPS), ali da su to "elementi koji se menjaju".
Ministar privrede je kazao da su ekonomisti na sastanku rekli da su elementi dugoročne strategije razvoja Srbije u hrani i električnoj energiji i da to treba iskoristiti.
"Privatizacija Telekoma će biti pitanje interesa strateških partnera iz cele Evrope i pozitivnih i negativnih trendova u industriji. Cilj nam je da Telekom bude efikasna firma koja prati tehnologije i valorizuje poziciju Srbije u Evropi. Biće stvar procene kada je pravi momenat da se krene sa tim", rekao je on.
Vujović je dodao i da je proces privatizacije Telekoma dugačak i da će javnost biti na vreme obaveštena o tome.
On je rekao i da Srbija ima ogromne resurse u javnim preduzećima i da moramo da primenimo iste standarde koji se primenjuju u monetarnoj i fiskalnoj politici.
"Javna preduzeha moraju da imaju kontrolni organ kvaliteta koji treba da bude pri Državnoj revizorskoj instituciji koja će na kraju overavati sve što se radi", rekao je Vujović.
On je dodao da država, a u okviru države Minisartstvo privrede i Ministarstvo finansija, zajedno sa resornim ministarstvima treba da odrede u svakom od sektora koji će to biti parametri efikasnosti i "prerformansi" menadžmenta.
Vujović je rekao da kada se to dogovori, automatsko pitanje biće da se postave profesionalni menadžmenti u javnim preduzećima koji će biti u stanju da isporuče ono što se od njih traži.
On je dodao da, ako to znači da su potrebne kadrovske promene, tako će i biti, a ako postojeći ljudi mogu da ispune obećanja i dovedu javna preduzeha u Srbiji na nivo regionalnih i evropskih standarda, neka to i urade.
"Svako će dobiti šansu, biće javni konkursi, kompetentnost i performanse biće osnova njihovog rada u budućnosti", rekao je ministar privrede i vršilac funkcije ministra finasija.
Mere vlade omogućiće ubrzani rast BDP
Vujović je ocenio da Srbija u 2014. godini neće imati rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), ali da očekuje da će mere Vlade u narednim godinama dovesti do značajnijeg porasta.
Ministar je rekao da će mere u 2015. dati povećanje BDP od 1-2%, a da "očekuje čak od 2 do 3%" u 2016. godini.
"Srbija to može. Srbiji je to potrebno. Bez toga Srbija ne može da ostvari restrukturiranje privrede i ulazak u Evropu za šest, sedam ili osam godina. Ta perspektiva nam to omogućava", rekao je on.
Vujović je rekao i da se trenutno radi revizija procene rasta BDP u 2014. i da se očekuje stagnacija ili mali pad zbog posledica majskih poplava u kojima je šteta bila oko 1,5 milijardi evra.
Vlada Srbije je budžet za 2014. godinu pravila na osnovu procene rasta BDP od 1%.