Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija pokušava da otkloni nedostatke u reformi pravosuđa
|
|
|
Objavljeno : 23.12.2010. | Ažurirano : 31.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Skupština Srbije usvojila je u sredu (29. decembra) izmene Zakona o sudijama koje utvrđuju da Visoki savet sudstva (VSS) preuzima od Ustavnog suda predmete u postupcima po žalbama neizabranih sudija i da će ustavne žalbe neizabranih sudija biti tretirane kao prigovor upućen VSS. Izmene i dopune zakona iz oblasti pravosuđa Srbije trebalo bi da otklone sumnje u postupak opšteg izbora sudija i kritike na račun reformi pravosuđa koje je Evropska komisija iznela u godišnjem izveštaju o napretku Srbije.
Vlasti Srbije su saopštile da su izmene usaglašene sa stavovima i preporukama Venecijanske komisije i Evropske komisije, dok je opozicija kritikovala zakonska rešenja u vezi sa preispitivanjem odluka o sudijama koji nisu izabrani.
Obrazlažući poslanicima set zakona iz oblasti pravosuđa, ministarka pravde Srbije Snežana Malović je 22. decembra rekla da su nadležni organi potpuno spremni da otklone sve sumnje u proces reformi pravosuđa, a naročito u postupak opšteg izbora sudija i tužilaca. "Prvi korak u tom cilju je stvaranje normativnog okvira koji će omogućiti da se preispita ovaj proces i otklone nedostaci u vezi sa transparentnošću postupka i pravne zaštite, i eliminisati bilo kakve sumnje u politički uticaj", kazala je Malović u Skupštini Srbije.
Ministarka je poslanicima obrazložila izmene zakona o sudijama, o javnom tužilaštvu, o Visokom savetu sudstva (VSS), o Državnom veću tužilaca i o uređenju sudova, kao i o izmene Zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala.
"O ovim zakonima raspravljano je sa članovima Venecijanske komisije Saveta Evrope, koji su se složili da su predložene izmene zakona najbolji način da se na zakonski način, a poštujući u potpunosti ustavno uređenje Srbije i vladavinu prava, izvrši preispitivanje odluka u procesu opšteg izbora", kazala je Malović. Ona je dodala da Srbija time želi da ispuni sve uslove za dobijanje statusa kandidata u EU.
VSS nadležan za preispitivanje odluka o neizabranim sudijama
Background U godišnjem izveštaju o napretku Srbije u pridruživanju EU, objavljenom 9. novembra, Evropska komisija je iznela kritike na račun reforme pravosuđa. Evropska komisija je u izveštaju podsetila na nužnost završetka procesa reforme pravosuđa, kao jednom od uslova u okviru kriterijuma iz Kopenhagena, čije je ispunjavanje neophodno za pristupanje EU. Komisija je konstatovala da manjkavosti i odsustvo uvida u postupak izbora sudija i tužilaca dovodi u pitanje nezavisnost pravosuđa i da može da vodi i političkim uticajima na sudstvo.
Vlasti Srbije će, takođe, morati u Upitniku Evropske komisije da iznesu plan za ispravljanje nedostataka sprovedenog reizbora sudija i tužilaca i njihovom imenovanju. U Upitniku, na osnovu koga će Evropska komisija izraditi mišljenje o kandidaturi Srbije za članstvo u EU, najveći broj pitanja koja se odnose na politički kriterijum pridruživanja EU upućen je pravosuđu, ukupno 28 pitanja. Zatražene su i informacije o sprovedenom reziboru - o proceduri, kriterijumima, telima koja su je sprovela i pravnim lekovima. Komesar za proširenje Evropske unije Stefan File (Fule) je 24. novembra u Beogradu uručio vlastima Srbije Upitnik Evropske komisije, a vlasti Srbije bi odgovore trebalo da dostave do februara 2011. godine.
Sastanak predstavnika Venecijanske komisije, Evropske komisije i ministarstva pravde Srbije o izmenama i dopunama pravosudnih zakona održan je 16. decembra, a kako je posle sastanka saopštila ministarka pravde Srbije, Venecijanska komisija i Evropska komisija podržale su izmene i dopune tih zakona.
Ministarka pravde Srbije navela je da formiranje VSS i Državnog veća tužilaca predstavlja osnovu za sprovođenje postupka preispitivanja odluka koje je doneo prvi sastav VSS.
Predložene izmene zakona otvaraju mogućnost da veći broj kandidata učestvuje u izboru za izborne članove VSS i Državnog veća tužilaca. "Predviđeno je i da status kandidata mogu da steknu i nosioci pravosudnih funkcija koje podrži najmanje 20 sudija, odnosno 15 javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, čime se poste mogućnost bolje i kvalitetnije zastupljenosti nosilaca pravosudnih funkcija u ovim organima", kazala je Malović.
Radi eliminisanja sumnje u politički uticaj na izbor, kako je navela ministarka, predviđeno je da Skupštini Srbije može biti predložen samo kandidat koji je dobio najveći broj glasova svojih kolega. Malović je dodala da u slučaju da se radi o dva ili više kandidata koji dobiju jednak broj glasova predlaže se kandidat koji najduže obavlja sudijsku, odnosno javnotužilačku funkciju.
"Predviđeno je i skraćenje rokova za preduzimanje izbornih radnji i određen je rok od 60 dana od dana stupanja na snagu da se sprovede izborni postupak", kazala je Malović.
Novina izmene Zakona o sudijama je pravo prigovora koje sudije podnose VSS na odluku o prestanku sudijske funkcije. Ključno je i da stalni sastav VSS, koji će se obrazovati nakon izbora članova VSS iz reda sudija, preispita odluke prvog sastava VSS o prestanku sudijske dužnosti bivšim sudijama koje nisu izabrane u postupku opšteg izbora. "Sudija ima pravo da se u postupku preispitivanja upozna sa predmetom i dokumentacijom, kao i da usmeno izloži svoje navode", kazala je Malović.
Predviđeno je i da će se u slučaju postojanja razloga koji ukazuju na sumnju u stručnost, osposobljenost i dostojnost pojedinog sudije koji je izabran na opštem izboru, odnosno ukoliko postoje razlozi koji ukazuju na povredu postupka u donošenju odluke o izboru pojedinog sudije, stalni sastav VSS će preispitati odluke prvog sastava VSS, navela je ministarka. U slučaju da se u postupku preispitivanja utvrdi postojanja nepravilnosti VSS će po službenoj dužnosti pokrenuti postupak za razrešenje čime će se omogućiti uvid u rad i donošenje odluka prvog sastava VSS i time konačno otkoniti sve sumnje u postupak opšteg izbora, kazala je Malović.
Prema njenim rečima, izmene zakona će omogućiti potpuni uvid u rad prvih sastava VSS i Državnog veća tužilaca, a postupak preispitivanja donetih odluka biće sproveden na način da se obezbedi uvid u tok postupka i donete odluke.
Skupština Srbije završila je 22. decembra raspravu o setu pravosudnih zakona i izmenama zakona o izdržavanju kazne za organizovani kriminal.
Većina opozicionih stranaka u Skupštini Srbije oštro je kritikovala to što će, umesto Ustavnog suda Srbije, stalni sastav Visokog saveta sudstva preispitati odluke o neizabranim sudijama i što će ustavne žalbe neizabranih sudija biti tretirane kao prigovor upućen VSS.
Liberalno-demokratska partija je najavila da će podržati predložene zakone jer je, kako su naveli njeni predstavnici, reforma pravosuđa neminovnost i potreba bez koje se ne mogu očekivati investicije i ekonomski prosperitet.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|