Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Otpakivanje : Mladi Slovaci cene svoju tradiciju
|
|
|
Objavljeno : 07.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
U Bačkom Petrovcu živi približno 9.000 pripadnika slovačke nacionalne zajednice, a tradiciju koju su negovali i sačuvali mladi su prepoznali kao važan element svog mesta i zajednice, pokazao je projekat "Otpakivanje". U okviru tog projekta koji treba da poveže mlade iz različitih delova Srbije grupa mladića i devojaka iz Bačkog Petrovca opredelila se da upravo kroz tradiciju predstavi svoje okruženje. To su učinili kroz film, obradu narodne pesme i druge umetničke forme koje će prvo predstaviti svojim vršnjacima u Vranju.
Koordinatorka projekta Otpakivanje u Kancelariji za mlade u Bačkom Petrovcu Elizabet Novak rekla je da su učesnici ovog projekta birali teme za kulturne pakete na osnovu kulturnih, tradicionalnih i istorijskih podataka Opštine Bačkog Petrovca. Time su hteli da na najbolji način prikažu i približe bogatstvo i istoriju sredine u kojoj žive ostalim mladima i uopšte svim ljudima.
Učesnici projekta su izabrali da prikažu tradiciju Slovaka na ovim prostorima kako bi pokazali ostalima da se kod njih tradicija i jezik i danas neguju i poštuju, kako među starijima tako i među mladima.
"Običaji su prikazani kroz intervjue naših sugrađana u kratkom filmu koji govore upravo o tome kako se nekada pridržavalo običaja i kako se ovih običaja pridržavaju i danas, samo što je to sada malo modernije", kazala je Novak.
Ona je takođe objasnila da se slovačke narodne pesme pevaju i danas što se može videti iz primera kulturno-umetničkih društva koji ih čuvaju i uvežbavaju. Pesme se pevaju na svadbama, na raznim slavljima, kulturnim i ostalim dešavanjima.
Background Projekat "Otpakivanje" sprovode Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava Jukom, Centar za pozorišna istraživanja ApsArt i Medijski centar Beta uz finansijsku podršku Delegacije EU u Srbiji i stručnu pomoć Ministarstva omladine i sporta.
Projekat treba da omogući povezivanje mladih iz 12 opština u Srbiji, ali i da podigne sposobnost kancelarija za mlade da obogate svoje aktivnosti, uključe što veći broj mladih i pruže im priliku da sami pokreću programe.
U prvoj fazi projekta održane su radionice u kancelarijama za mlade na kojima su učesnici izdvajali sadržaj takozvanih kulturnih paketa, odnosno ono što po njihovom mišljenju čini identitet zajednice u kojoj žive. Nakon toga, tokom leta 2014. pripremali su kulturne pakete kroz koje su u različitim formama izrazili taj identitet.
U narednoj fazi sledi razmena jednog broja mladih iz Kancelarija, a pred kraj projekta sadržaj kulturnih paketa će biti pretočen u predstavu koja će se igrati u šest gradova u Srbiji.
Projekat traje do februara 2015, a u njemu učestvuju kancelarije za mlade iz Trgovišta, Bujanovca, Vranja, Bosilegrada, Savskog venca, Obrenovca, Priboja, Prijepolja, Bačkog Petrovca, Temerina, Požege i Raške.
Mladi su iskoristili priliku da kroz jedan od kulturnih paketa interpretiraju jednu slovačku staru narodnu pesmu "Ne pij Jano, ne pij vodu" na moderan i njima svojstven način.
"Mladi opštine Bački Petrovac sa ovim kulturnim paketima hoće da ukažu na svoju tradiciju kao važan element zajednice, bez koje opština Bački Petrovac ne bi imala identitet slovačke kulture", rekla je koordinatorka ovog projekta.
U realizovanju kulturnih paketa u sklopu projekta "Otpakivanje" u opštini Bački Petrovac učestvovali su srednjoškolci i studenti slovačke i srpske nacionalnosti koji su zajedno istraživali svoju zajednicu u kojoj žive i koji su razgovarali sa svojim sugrađanima o tome kako se nekada živelo na ovim prostorima, te su napravili kratak video film.
Mladi su tražili od svojih starijih sugrađana i stare fotografije na kojima se može videti o čemu su pričali, a zatim su na osnovu toga osmislili i izložbu starih fotografija koje su bile prikazane na danima Slovačkih narodnih svečanosti u Bačkom Petrovcu u avgustu, 2014. godine. Te fotografije će prikazati i kada odu u Vranje da podele svoje kulturne pakete sa omladinom iz sasvim drugačije sredine.
Oni su takođe napravili i treći paket, interpretaciju slovačke narodne pesme, a sve to prikazali su u četvrtom kulturnom paketu kao rezime celokupnog rada.
Kao najveću motivaciju mladih da učestvuju u projektu, Novak je navela druženje pošto su svi zajedno na jednom mestu razgovarali i razmenjivali mišljenja i iskustva.
"Motivacija je bila i da upoznaju nove ljude kada pođu na razmenu, upoznaju njihovu kulturu i običaje. Naravno, tu je i takmičarski duh koji je uvek prisutan među omladinom, a to je ujedno i najveći pokretač u svim omladinskim aktivnostima”, objasnila je Novak.
Opštinu Bački Petrovac čine četiri naselja. Bački Petrovac je naselje gradskog karaktera, dok su Kulpin, Gložan i Maglić seoska naselja. Bački Petrovac, Gložan i Kulpin pretežno su nastanjena slovačkim stanovništvom, a Maglić je uglavnom naseljen doseljenicima iz raznih krajeva bivše Jugoslavije.
Kulturne pakete osmislili su mladi aktivisti udruženja YMCA i EYBL iz Bačkog Petrovca, Ideal – klub iz Gložana, Terra iz Kulpina, Omladina za bolji život iz Maglića i Opštinski omladinski parlament Bački Petrovac.
Autorka: Aleksandra Živković, dopisništvo Bete u Novom Sadu
Foto: Projekat Otpakivanje
Povezani sadržaj
|
|
|