Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Podrška Srbiji za napredak u pregovorima sa EU
|
|
|
Objavljeno : 18.05.2015. |
|
|
|
|
|
|
Ministri spoljnih poslova EU su 18. maja na ministarskom sastanku "Prijatelji Srbije" poručili da treba što pre otvoriti poglavlja u pregovorima Srbije i EU. Ovaj sastanak je organizovan na inicijativu ministara Italije i Austrije, u trenutku kada godinu i četiri meseca od zvaničnog pokretanja pregovora sa EU i skoro dva meseca od završetka skrininga, odnosno analitičkog pregleda poglavlja, Srbija i dalje čeka na otvaranje prvih poglavlja. Vlada Srbije tvrdi da je ispunila uslove za ovaj korak, dok je iz Brisela početkom maja poručeno da je, pored jačanja napora za unapređenje odnosa sa Kosovom, potrebno ispostaviti kvalitetne akcione planove za prilagođavanje sa EU u ključnim poglavljima 23 i 24, o pravosuđu i ljudskim pravima.
Šef diplomatije Sebastijan Kurc naglasio da je ovo bio ključni trenutak, jer je Srbija pokrenula pregovore pre godinu i po dana, a dosad nije otvoreno nijedno poglavlje.
On je naglasio da je Srbija ostvarila značajne i pozitivne reforme i da je zahvaljujući tome dobila podršku ministara spoljnih poslova EU da što pre napreduje na tom putu.
Šef italijanske diplomatije Paolo Đentiloni je isto kao i Kurc zahvalio Vučiću i srpskoj vladi na reformama i napretku ka evropskom putu ukazavši posebno na važnu ulogu Srbije u stabilizaciji prilika na Zapadnom Balkanu.
Italijanski ministar spoljnih poslova je naglasio da se prva poglavlja moraju otvoriti što pre i pregovori voditi na brz, pragmatičan i nedogmatski način.
Za sada ostaje neizvestan i datum za prva poglavlja, ali i da li će se prvo otvoriti poglavlja koja su strategijom proširenja označena kao ključna – 23 i 24, o ljudskim pravima i pravosuđu, ili poglavlje 35 – ostala pitanja, koje je za sve zemlje neproblematično izuzev za Srbiju, koja će u okviru njega obrađivati odnose sa Prištinom.
Brisel i Beograd imaju suprotna mišljenja o razlozima zastoja, a stavovi su izneti početkom maja, prilikom posete komesara za proširenje Johanesa Hana Srbiji.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić tada je rekao da je Srbija spremna za otvaranje pregovora, i ocenio da neke zemlje postavljaju „neformalne” uslove u domenu odnosa sa Kosovom. U Srbiji se najčešće govori da Nemačka ima dodatne zahteve u pogledu Kosova. Han kazao da se još čekaju akcioni planovi za poglavlja 23 i 24, a pomenuo je i moguć negativni stav nekih članica zbog tesnih odnosa Srbije s Rusijom, i odlaska delegacije na obeležavanje Dana pobede u Moskvi.
U takvom kontekstu, nije izvesno da li će sastanak Prijatelji Srbije, kao neformalan čin podrške, imati konkretan uticaj na dalju proceduru otvaranja pregovora, ali svakako predstavlja politilku podršku ključnih aktera, s obzirom da članice imaju glavnu reč u pitanjima proširenja.
Vučić: Ne čekati kraj godine
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je na sastanku u Briselu da poglavlja ne treba otvoriti tek pred kraj godine, već mnogo pre toga.
Srpski premijer Vučić je naglasio da je danas na sastanku "Prijatelja Srbije" učestvovalo 20 ministara i drugih visokih zvaničnika EU i da je to bila prilika za Srbiju da predoči šta je ostvarila u reformama.
"Ja sam predstavio rezultate naših ekonomskih reformi i nismo čuli reči kritike s tim u vezi", rekao je Vučić na konferenciji za novinare.
"Čuli smo da treba nastaviti dijalog Beograd-Priština i mi ćemo se za to pobrinuti, učinili smo već dosta, a sve ćemo uraditi da se dođe do novih rezultata, mada to nije uvek lako", dodao je premijer Srbije.
Prema rečima srpskog premijera, "Srbija traži od svih ministara i zemalja članica EU da vide širu sliku regionalne stabilnosti, ekonomske i političke stabilnosti".
"Po mišljenju mnogih članica EU, Srbija je okosnica u regionu i mi ćemo nastaviti da to ostvarujemo kroz ekonomske reforme i dijalog s Prištinom", naveo je Vučić.
Makedoniju rešiti na miran način
Na pitanje novinara kako se gleda na krizu u Makedoniji, Kurc i Vučić su naglasili da se to mora rešiti na miran način.
Srpski premijer je rekao da "prvi put vidi, oseća, da ima nešto pogrešno, loše na Zapadnom Balkanu".
On je naglasio da se Srbija ne upliće u poslove drugih zemalja, ali je dodao da će Srbija učiniti "još više napora da bi se postigle politička i ekonomska stabilnost bez nereda, pobuna ili žarišta, recimo u Bosni ili drugde na Zapadnom Balkanu".
Vučić je rekao da je na sastanku bilo reči i o usaglašavanju Srbije sa politikama EU i naglasio "mi znamo koji je strategijski cilj Srbije, mada želimo da održimo tradicionalno dobre odnose sa Rusijom".
"Smatram da većina članica zemlja EU razume stav Srbije, tu ništa nema što se skriva iza zavese i otvoreno o tome pričamo jedni s drugim", zaključio je Vučić.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Vlada Srbije
Povezani sadržaj
|
|
|