Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Potpisan SSP Kosova i EU
|
|
|
Objavljeno : 27.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Kosovo i EU potpisali su 27. oktobra u prostorijama Evropskog parlamenta u Strazburu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Šefica diplomatije EU Federika Mogerini (Federica Mogherini) ocenila je to kao značajan trenutak u odnosima, a kosovski premijer Isa Mustafa rekao je da se nada da će sledeći korak biti vizna liberalizacija. Sa druge strane, analitičar i poslanik u kosovskoj skupštini Iljir Deda rekao je da se nada da će naredni korak biti vizna liberalizacija.
Sporazum su potpisali čelnica Evropske službe za spoljno delovanje Mogerini, evropski komesar za pregovore Johanes Han (Johannes Hahn), kosovski premijer Isa Mustafa i ministar za pridruživanje EU Bekim Čolaku, kako se vidi na fotografijama postavljenim na društvenu mrežu Tviter.
Mogerini je na Tviteru navela da je to značajan događaj u odnosima EU i Kosova, Han da predstavlja prekretnicu u odnosima, dok je litvansko ministarstvo spoljnih poslova Kosovu u uputilo čestitke.
Kako je preneo AFP, Mogerini je rekla da je uverena da će to mnogo doneti narodu Kosova i Evropskoj uniji, kao i stabilnosti i integrcijama u regionu.
Mustafa je rekao da Kosovo SSP-om ulazi u ugovorni odnos sa EU i da je to od velikog značaja.
"Reč je o procesu koji jača demokratiju, pravnu državu, ekonomsku integraciju i reforme koje treba da preduzmema na putu ka pristupanju" EU, dodao je on, rekavši da se nada da će naredna etapa biti liberalizacija viza.
Ministar za evropske integracije Kosova Čolaku zahvalio je svim članicama EU, uključujući i one koje nisu priznale Kosovo, što su shvatile da je "jedini način da se ojačaju mir, stabilnost i saradnja na zapadnom Balkanu da se otvore vrata preostalim zemljama zapadnog Balkana da pristupe EU".
Sa druge strane, član kosovskog parlamenta i analitičar Iljir Deda ocenio je da potpisivanje SSP u skladu sa međunarodnim propisima "jača subjektivnost, bez obzira na tekst" i da Kosovo neće skoro dobiti status kandidata.
SSP je prvi ugovorni odnos Kosova i EU. Budući da Kosovo ne priznaje pet zemalja članica EU, na početku procesa odlučeno je da SSP sa Kosovom ne sklapaju zemlje članice, kao u slučajevima drugih kandidata sa Balkana, već EU. Unija je Lisabonskim sporazumom dobila status pravnog lica, a time i mogućnost da pregovara o međunarodnim sporazumima.
Sporazumom se uspostavlja sveobuhvatan ugovorni odnos sa EU i njenim članicama u kojima su prava i obaveze ugovornih strana jasno definisani, kao i okvir za praćenje kako po pitanju ekonomske razmene, tako i u oblasti upravljanja državom, pravne države, ljudskih prava i pravosudnog sistema, koji bi trebalo postepeno da se prilagođavaju EU. Uspostavlja se i zona slobodne trgovine.
Savet EU je u junu 2013. odobrio otvaranje pregovora o SSP sa Kosovom, nakon što je urađena studija izvodljivosti, a Evropska komisija je SSP usvojila krajem aprila ove godine i uputila ga Savetu ministara EU, a zemlje članice su na sastanku pripremnog tela Saveta zeleno svetlo dale 22. oktobra.
EU pruža najveću razvojnu pomoć Kosovu, koja za period 2007-2020. iznosi 1,3 milijardi evra, naveo je Tomas Njoki (Gnoki) iz Kancelarije EU na Kosovu.
Članice EU su 2014. bile i glavni trgovinski partner Kosova, sa učešćem od 30,2 odsto u izvozu i 42,6 u uvozu. Ukupan iznos je 1,2 milijarde evra, od čega je izvoz Kosova u EU samo 10%.Sporazum bi ukidanjem carina za izvoz u EU trebalo da učini kompanije sa Kosova konkurentnijim.
Izvor: S.V. i AP, AFP
Foto: Vlada Kosova
Povezani sadržaj
|
|
|