Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Podrška EU razvoju sistema zaštite od nepogoda
|
|
|
Objavljeno : 29.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Srbija bi mogla da do kraja godine dobije zakon o upravljanju rizikom od elementarnih nepogoda kojim bi se uredile nadležnosti i obaveze, odnosno sistem prevencije čiji razvoj će Evropska unija pomoći sa 40 miliona evra, rečeno je 28. oktobra na skupu o evropskoj pomoći Srbiji nakon prošlogodišnjih poplava. Polovina tih para će biti iskorišćena za izgradnju novih objekata. Srbija sada nakon faze obnove posle poplava ulazi u fazu prevencije u čemu će EU nastaviti da je podržava. Unija je sa 162 miliona evra bila najveći donator pomoći Srbiji za obnovu posle prošlogodišnjih poplava.
Šef Kancelarije Vlade Srbije za obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević izrazio je nadu da će Srbija dobiti do kraja godine zakon o upravljanju rizikom od elementarnih nepogoda.
"Nadam se da će nacrt zakona biti prosleđen Skupštini tokom jesenjeg zasedanja i usvojen do kraja godine”, rekao je Blagojević na skupu o pomoći EU Srbiji nakon prošlogodišnjih poplava, organizovanom na štandu EU na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu.
On je dodao da je u toku javna rasprava o nacrtu tog zakona koji treba da postavi temlje “za održiv i organizovan pristup upravljanju rizikom od nepogoda, ne samo poplava”, i da se sada čekaju komentari zainteresovanih strana.
Prema njegovim rečima, zakon će urediti nadležnosti u upravljanju rizikom od nepogoda, utvrđivanje rizika i izradu procene rizika na nivou lokalnih samouprava, kao i utvrđivanje zona neposrednog rizika u kojima bi bile zabranjene aktivnosti poput izgradnje kuća.
Zakon predviđa i uspostavljanje novog tela na nacionalnom nivou koji bi nadziralo primenu obaveza razlilčitih aktera, dodao je Blagojević.
Posle obnove sledi prevencija
"Pomoć EU se nastavlja i u novoj fazi, a to je posao izgradnje sistema prevencije od poplava", istakao je Blagojević i dodao da je 2014. godina bila godina obnove a 2015. godina prevencije.
Program menadžer u Delegaciji EU u Srbiji Maja Vučković Krčmar je rekla da je pored 60 miliona evra izdvojenih za Srbiju iz Fonda solidarnosti koji se već koriste od aprila, EU izdvojila u ovoj fazi Srbiji 62 miliona evra iz pretpristupnih fondova za 2014. godinu.
"Prevencija je naš sledeći korak. Mnogo toga je uradila i Kancelarija (za obnovu poplavljenih područja) koja je sada postala institucionalni okvir i koja će jednog dana prerasti u jači okvir. Pomogli smo da se taj kapacitet ustanovi i imamo instituciju koja je stlano prisutna... nisu se svi u regionu tako snašli da se tako organizuju", rekla je ona.
Maja Vučković Krčmar da će zakon koji bi Srbija mogla uskoro da dobije ustanoviti "trajno rešenje" za prevenciju i borbu protiv nepogoda, kao što je nekad bila civilna zaštita.
Blagojević je precizirao da će od 62 miliona evra 40 miliona biti namenjeno razvoju sistema prevencije, uključujući nabavku opreme i izgradnju brana i nasipa i sistema za rano upozoravanje. Polovina tih sredstava, odnosno 20 miliona evra, biće upotrebljno za izgradnju novih objekata u tom sistemu, istakao je on.
On je ocenio da je Srbija danas bezbednija nego 2014. ali ne potpuno bezbedna i da predstoji još puno posla na sprečavanju štete od prirodnih nepogoda.
“Sistem koji sada kreiramo namenjen je tome da nikada više Srbija ne gleda sa žaljenjem unazad jer nije sprečena prekomerna šteta”, istakao je Blagojević. Prema njegovim rečima, nije više pitanje da li se klimatske promene dešavaju već se sada raspravlja o uzrocima.
Podsetio je da je EU dala najveću pomoć Srbiji za obnovu od prošlogodišnjih poplava u visini od 162 miliona evra, od čega je 30 miliona odmah obezbeđena kao neposredna pomoć.
Od evropske pomoći izgrađeno je 165 od 254 kuća, a EU je pomagala i socijalno ugroženima, kao i obnovu puteva i infrastrukture. Poljoprivrednicima je pomogla sa osam miliona evra u semenu, đubrivu i opremi.
Maja Vučković Krčmar je istakla da je pomoć EU pomogla da se spreči širenje zaraza, poput virusa zapadnog Nila, s obziroma je veliki deo teritorije bio pod vodom.
"Kroz naš projekat obezbeđeno je preko 60 tona sredstava za uništavanja komeraraca u 63 opštine i prošle godine nije zabeležen nijedan slučaj obelelog od virusa zapadnog Nila. Efikasnom akcijom se mnogo toga može sprečiti", rekla je ona.
Autor: M.P.
Foto: Beta
<
Povezani sadržaj
br /> |
|
|