Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izbori bez preke potrebe
|
|
|
Objavljeno : 19.01.2016. |
|
|
|
|
|
|
Odluka da se održe prevremeni izbori može biti štetna za Srbiju: skrenuti pažnju s ključnih pitanja, privremeno usporiti evropske integracije, ali i poslati poruku da postoji tendencija jačanja autoritarizma u zemlji, ocenili su sagovornici EurAktiva. Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Mihailo Crnobrnja dovodi u pitanje zasnovanost odluke da se izađe na izbore s obzirom na ubedljivu većinu u parlamentu kojom i sada raspolaže. Istraživač Londonske škole ekonomije (LSE) Džejms Ker-Lindzi (James Ker-Lindsay) smatra da je od ključnog značaja da formiranje vlade nakon izbora ne traje predugo, a kao dobar rok postavlja dve sedmice.
Glavni odbor vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) podržao je u nedelju, 17. januara predlog predsednika vlade i te stranke Aleksandra Vučića da prevremeni parlamentarni izbori budu održani u isto vreme kada i lokalni i pokrajinski izbori u Vojvodini, ove godine.
"Često sam se šalio da su prevremeni izbori u Srbiji nacionalna opsesija. Od kada pratim politiku zemlje, čini se da se vesti vrte oko prevremenih izbora, poziva opozicije na raspisivanje prevremenih izbora, oko vremena do prevremenih izbora ili njihovih rezultata", rekao je Ker-Lindzi za EurAktiv.
Najavljeni izbori biće 11. od uspostavljanja višestranačkog sistema u Srbiji 1990. godine i peti vanredni od demokratskih promena 2000. godine. To će biti i treći parlamentarni izbori za nešto manje od četiri godine.
S obzirom na ubedljivu većinu koju je vlada dobila na izborima 2014, ovaj istraživač specijalizovan za jugoistočnu Evropu očekivao je da poziva na izbore neće biti "najmanje tri ili četiri godine".
"Ipak, eto ih ponovo manje od dve godine kasnije!", rekao je Ker-Lindzi.
Prema podacima sa Parlamenta Srbije, već i sama SNS ima većinu, sa 135 od 250 poslanika. Zajedno sa drugim strankama na svojoj izbornoj listi na prethodnim izborima je dobila 158. Partneri SNS u vladi imaju više od 40 – SPS 25, PUPS 11, a Jedinstvena Srbija 7.
Zasnovanost odluke da se održe vanredni izbori doveo je u pitanje i predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Mihailo Crnobrnja, po čijem mišljenju je glavni razlog bio namera premijera Aleksandra Vučića da učvrsti sopstveni mandat i poziciju na domaćoj političkoj sceni. Time bi se smanjio otpor reformama koje još nisu sprovedene one lakše sprovele.
"Ja lično tu imam malu rezervu, odnosno nije mi jasno zbog čega se sa ovako jakim mandatom kakav je do sada imao nije moglo ući u neke rezove kao što su gašenje ekonomskih invalida ili privatizacija onoga što treba da se privatizuje. On misli da će time dobiti dodatni mandat i neka je sa srećom", naveo je predsednik Evropskog pokreta u Srbiji.
Usporavanje bez dramatičnih posledica
Oba sagovornika smatraju da će izbori usporiti suočavanje sa ključnim pitanjima, i napredak u evropskim integracijama.
"Odluka da se ide na prevremene izbore uticaće i na proces našeg pridruživanja EU u vremenskom smislu, jer je sasvim sigurno neće moći da se održi tempo pregovora kakav bi bio da tih izbora nema", naveo je Crnobrnja.
"Međutim, taj gubitak se meri mesecima, a naš ceo pregovarački postupak godinama, tako da neko može da kaže da to nije bitno", dodao je on. U decembru su otvorena prva dva poglavlja u pregovorima sa EU, a za 2016. planirano je otvaranje dodatnih poglavlja, pre svega 23 i 24 o pravosuđu i ljudskim pravima.
Rekao je da izbori ne bi trebalo da donesu promene u osnovi pregovaračke strukture za pristupne pregovore. U "ozbiljnim državama" se glavni pregovarač i glavni akteri u samom timu ne menjaju, i na to izbori ne utiču.
"Tako je bilo u Poljskoj, tako je bilo u Češkoj, a sada da li smo mi ozbiljna država to je pitanje", rekao je Crnobrnja.
Uticaj na investicije, kojih ionako ima manje od očekivanja, neće biti preveliki, stav je predsednka Evropskog pokreta u Srbiji.
"Kada se pominju izbori, investitori se pitaju zašto i misle da stvari nisu onako stabilne kao što se prikazuju. Sigurno je da ima delimično i tog efekta, ali ne verujem da je odlučujući i da će na bitan način umanjiti nivo investicija. One će i dalje ostati ispod nivoa koji očekujemo ali neće dramatično pasti", rekao je Mihailo Crnobrnja.
Džejms Ker-Lindzi je ocenio da je loš aspekt izbora što će uticati "na sposobnost vlade da se pozabavi" brojnim izazovima u zemlji.
Ukazao je da bi neki posmatrači organizovanje još jednih prevremenih izbora bez očiglednih razloga mogli protumačiti kao "još jedan dokaz narastajućeg autoritarizma u Srbiji".
"Posmatračima će održavanje prevremenih izbora iako vlada ima tako veliku većinu isuviše zaličiti na taktiku premijera susedne Makedonije Gruevskog, koji je uz pomoć niza prevremenih izbora postepeno učvrstio moć u zemlji", naveo je on.
Moguć i pozitivni efekat
Ker-Lindzi je naveo da održavanje izbora u trenutku kada se pristupanje EU zahuktava može imati i pozitivnu stranu, odnosno da obnavljanjem mandata vladi pruži jaču poziciju da sprovede mnoge teške reforme koje će biti potrebne u narednih nekoliko godina u tom procesu.
"U tom smislu održavanje tih izbora moglo bi biti korisno za proces evropskih integracija", ocenio je Ker-Lindzi.
Istraživač Londonske škole ekonomije rekao je da se plaši da će čak i ako bi rezultat izbora bio ubedljiv biti potrebno više sedmica ili čak meseci za formiranje nove vlade, što bi moglo biti, kako je naveo, neugodno za Srbiju.
"Premijer bi trebalo da obeća da će formirati vladu što pre nakon izbora, pod usloom da njegova patija pobedi, i da mu cilj bude da se nova vlada uspostavi u roku od dve sedmice. To bi trebalo da bude sasvim moguće ukoliko je cilj ovih izbora samo da se učvrsti parlamentarni mandat vlade", naveo je on.
"U ovom trenutku je za Srbiju najznačajnije da se koncentriše na proces pristupanja. Ukoliko se izbori mogu brzo završiti i nova vlada formirati što pre sa jakim mandatom za nastavak ključnih reformi, izbori bi mogli da budu dobri za Srbiju", rekao je Ker-Lindzi.
Napisala: S.V.
Ilustracija: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|