Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Razmena penzionera u Evropi    

Objavljeno : 08.08.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Obično se misli da penzioneri koji odluče da žive u staračkom domu mogu da zaborave na putovanja i odmor u inostranstvu. Novi projekat slovenačke društvene mreže Linkidejdž (Linkedage) osmišljen je da to ne bi bilo tako. On omogućava razmenu između staračkih domova, kako bi se starijima omogućilo da uz niske troškove nakratko promene prebivalište i posete druge zemlje. Nakon kratke probe u Sloveniji uspešno je prošla i prva razmena između dva doma u Španiji i Sloveniji.

 

Jožica Kučera, stara 77 godina, bez mnogo oklevanja se upustila u tu avanturu.

"Kada se ukazala prilika brzo sam odlučila da zelim da idem u Španiju. Uopšte se ne plašim i zanima me kako stari tamo žive", rekla je ona za AFP.

Ova udovica iz Slovenije na sedam dana je napustila svoj starački dom u Topolšici na severu zemlje i provela mali odmor u ustanovi sličnog nivoa u mestu Mataro blizu Barselone, na obali. Ona je vreme provela u apartmanu Mikela Ribasa, 82-godišnjaka, koji je za to vreme bio na njenom mestu u Sloveniji.

Za ovakvu mogućnost putovanja za stare zaslužna je društvena mreža Linkedejdž, pokrenuta 2013. u Sloveniji.

Jožica Kučera je morala da plati 60 evra članarine u mrežu Linkedejdž i povratnu avionsku kartu. Ostalo je bilo obezbeđeno - smeštaj, hrana, zdravstveno osiguranje i razonoda.

Mikel Ribas ne govori slovenački, ali to mu nije smetalo da uživa u boravku u slovenačkoj Topolšici, okruženoj brdima i šumama.

"Fotografišem. U Mataru su me zamolili da napravim 100-ak fotografija, pa ćemo napraviti prezentaciju kad se vratim", rekao je on.

Projekat nadahnut brigom za svoju baku

 

Ovo je prva međunarodna razmena organizovana preko Linkedejdža, a prethodilo je nekoliko uspešnih pokušaja u Sloveniji. Linkedejdž je u ovom slučaju platforma za povezivanje staračkih domova istog nivoa u Evropi i svetu, kako bi se penzionerima omogućilo da nakratko zamene boravište.

Platformu je razvila slovenačka kompanija za internet tehnologije Socinet i za nju nagrađena za najbolju preduzetničku ideju u Sloveniji 2013. Linkedejdž je takođe dobio podršku najvećeg evropskog udruženja staračkih domova EDE.

Zamisao je proistekla iz istraživanja Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj OECD koje je pokazalo da je 35% kapaciteta staračkih domova neiskorišćeno, kao i da će 2060. čak 40% evropskog stanovništva biti starije od 65 godina, rekao je jedan od osnivača Socineta Tomaž Lorenceti.

"Imajući to u vidu zapitao sam se zašto bi moja baka morala, ukoliko je aktivna i ima novca da živi u staračkom domu, uvek da bude na istom mestu, umesto da jedan deo godine provede u drugoj ustanovi koja pruža iste usluge", ispričao je on za AFP.

Razmena stana je jedan aspekt projekta. Pored toga, on starijima nudi i da iznajmljuju mesta u staračkim domovima.

Razmene za sada u Evropi


Predstavnica Linkedejdža Dijana Galijašević rekla je da je platformi pristupilo više od 100 ustanova iz više od 10 zemalja, ukljucujući i Indoneziju, Indiju i Meksiko.

"Odlučili smo da se koncentrišemo a Evropu, pre svega na Španiju, Francusku i Nemačku, a kasnije ćemo moći da se proširimo na čitav svet", rekla je ona.

Kako se navodi na sajtu Linkedejdža, zamišljeno je da se razmena traži na osnovu želja korisnika. Osoblje domova traži da li u željenoj zemlji ima domova koji odgovaraju potrebama mkorisnika, i da li u tom domu ima korisnika zaduženih za razmenu.

Domovi koji učestvuju u projektu zaduženi su da organizuju boravak svojih gostiju iz inostranstva. Ovo se može ispostaviti kao komplikovan zadatak, pe svega zbog problema u komunikaciji sa stranim posetiocima, objasnila je Diana Janežič, zadužena za razonodu penzionera u domu u Topolšici.

Ali, kako je navela, u pomoć su pozvali profesora španskog iz okoline da pomogne u organizaciji poseta za Ribasa iz Španije.

Razmene predstavljaju i neku vrstu razbibrige u ustaljenom dnevnom ritmu korisnika domova, a neke mogu da podstaknu da se sami upuste u tu avanturu.

"Nemaju sve starije osobe želju da putuju, ali neki bi to voleli a ne rade jer se plaše", rekla je Janežič.

Prema njenim rečima, Linkedejdž im to omogućava.

 

Pored toga, ova mreža domovima koji imaju slobodna mesta omogućava da starijima ponude smeštaj za odmor u domu uz plaćanje, čime popunjavaju višak kapaciteta, a starijima omogućavaju odmor u skladu sa potrebama.

 

Izvor: AFP

Foto: Linkedage

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA