Ove godine u finalu Evrovizije u Stokholmu očekuje se tenzijom nabijeno nadmetanje Rusije i Ukrajine, koje su među favoritima. Regionalne i lokalne zajednice ove godine će po prvi put moći da ističu svoje zastave, nakon polemike koja je izazvana time što su bile na crnoj listi Evrovizije, zajedno sa obeležjima terorističke Islamske države. Po prvi put u šest decenija dugoj istoriji ove manifestacije, finale će se direktno prenositi i u SAD. Većina kandidata peva na engleskom, uključujući i predstavnicu Srbije.
Ove godine se obeležava 60. godišnjica takmičenja za pesmu Evrovizije, što je veoma dug životni vek ovog spomenika kiču i glamuru, koji svake godine pod kišom šljokica i muzičkih nota okupi zemlje Starog kontinenta.
Pošto je u Beču pobedio 2015, Mons Zelmerlev je doveo nadmetanje u Švedsku, gde će se ono održati po šestii put, čime je ova što je bio slučaj i u Irskoj. U nadmetanju učestvuju 42 zemlje, s tim što nakon polufinala 12. maja ostaje njih 26. U finale direktno ulaze Švedska kao organizator, i zemlje koje najviše novca daju Evropskoj radio-televizijskoj uniji – Nemačka, Španija, Francuska, Italija i Velika Britanija.
Kladioničari kao mogućeg pobednika izdvajaju Francusku, koju će predstavljati Frncuz izraelskog porekla Amir Hadad sa pesmom J’ai cherché (Že šerše, u prevodu "Tražio sam"), koji je bio na meti kritika jer je odlučio da refren peva na engleskom. Na ove kritike odgovara da poštuje frankofonu tradiciju i da skoro celu pesmu peva na tom jeziku, dok mu refren na engleskom omogućava da dobije veću podršku sa strane.
Najveći ulozi na rusko-ukrajinski duel
Ukoliko bi pobedio, to bi bila prva pobeda Francuske od Mari Mirijam 1977. godine.
Klijenti kladioničara, međutim, dosta polažu na rusko-ukrajinski duel, kao eho sukoba imeđu dve zemlje od ruske aneksije Krima u martu 2014. godine.
Čini se da će duel biti tim oštriji s obzirom da ukrajinska pesma, pod nazivom 1944 pominje Staljinovu deportaciju krimskih Tatara. Pevačica Jamala, 32-godišnja džez zvezda u Ukrajini, sama je napisala pesmu, nadahnuta uspomenama svoje prabake koja je sa 5 dece deportovana sa Krima 1944. godine, kao i 240.000 drugih tatara.
"Kada stranci dođu/Kada uđu kod vas/Ubiju vas i kažu/Nismo krivi, nismo krivi”, reči su prve strofe.
Više političkih zvaničnika u Moskvi i na Krimu pobunilo se protiv izbora te pesme čiji cilj je, po njihovom mišljenu, da ocrne Rusiju.
"Muzičari bi trebalo da izražavaju svoja osećanja, prava osećanja, a ne da pevaju prazne reči kao što se stalno radi“, odgovorila je ukrjinska umetnica.
"Pesma 1944. dotiče sve koji su prošli kroz strašnu tragediju poput Holokausta", smatra ona.
Ruski predstavnik je lepuškasta 33-godišnja pop zvezda Sergej Lazarev, sa pesmom "You are the only one" (Ju ar de onli uan, u prevodu "Ti si jedina").
Pesma Austrije na francuskom, većina na engleskom
Pažnju je privukao i beloruski kandidat Ivan, kojem su organizatori morali da nalože da promeni planirani izgled tokom nastupa.
Ovaj dugokosi 21-godišnjak je želeo da se pojavi go, u pratnji prave vučice. Međutim, budući da su u Evroviziji zabranjene životinje i nedoličan izgled, ipak će se pojaviti sam i obučen.
Austrija je napravila izuzetak u pogledu izbora jezika, budući da plava kandidatkinja Zoe Štraub, nekadašnja učenica francuske gimnazije u Beču, peva na francuskom pesmu "Loin d’ici" (Luen disi – u prevodu "Daleko odavde").
Inače prevladava engleski jezik, sa izuzetkom kandidata iz Bosne, Grčke i Italije, kao i Francuske, čiji predstavnik najveći deo pesme peva na francuskom. Pored toga Ukrajinka Jamala peva nekoliko reči na tatarskom.
Srbiju predstavlja Sanja Vučić, sa pesmom na engleskom Goodbye (Shelter) u prevodu Zbogom (sklonište).
Promenjeni propisi o zastavama
Nadmetanje za pesmu Evrovozije, zamišljeno kao jedan od katalizatora jedisntva u Evropi, prvi put je održano u Švajcarskoj u jeku Hladnog rata 1956. godine, i brzo je postalo prostor za odjeke rivalstava zemalja učesnica.
Predsednica švedske državne televizije SVT Hana Stjorne želela je da ublaži takav utisak, rekavši da je "Evrovizija praznik cele Evrope".
"Evropa prolazi kroz loš period, podeljena je, ali se zahvaljujući Evroviziji ljudi sreću sa sjajem u očima", navela je u razgovoru za AFP.
Ove godine će po prvi put Evrovizija biti direktno prenošena u SAD, na kanalu Logo grupe Vijakom, koji tvrdi da je "lezbejski, gej i transrodni" (LGBT).
Evrovizija je već decenijama izlog gej kulture, u toj meri da su u trenutku prenosa jedino bile dozvoljene zastave zemalja koje s priznale Ujedinjene nacije, članica EU i zastava duginih boja. I ovo pravilo ove godine bilo je predmet polemika nakon što su Palestinci, Velšani i Baskijci shvatili da su njihove zastave na crnoj listi Evrovizije, u istom košu sa zastavom terorističke organizacije Islamska država, pa je i promenjeno.
Evropska radiotelevizijska unija je nakon toga promenila propise, i objavila da dozvoljava "nacolnalne, regionalne i lokalne zastave učesnika, pre svega Velšana i Laponaca".
Laponce, authohtoni narod nordijskih zemalja i Rusije, ove godine će predstavljati Norvežanka Agnete koja je želela da na sceni nosi zastavu svoje zajednice.
Organizatori su promenili i brojanje glasova na televiziji kako bi "začinili" finale, pošto se do sada, kako su glasovi odmah brojani, najčešće znalo ko je pobednik pre kraja glasanja. Od sada će glasovi gledalaca, koji mogu da dovedu do promene rezultata, biti objavljivani tek na kraju nadmetanja nakon mišljenja stručnog žirija.
Izvor: AFP
Foto: Evropska radiodifizna unija EBU
Povezani sadržaj
|