Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Malim koracima do naplate grejanja po utrošku
|
|
|
Objavljeno : 14.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Od naredne grejne sezone u Srbiji bi trebalo da počne naplata grejanja po utrošku. Za nabavku uređaja za merenje energije isporučene podstanicama obezbeđeno je 250 miliona dinara za 2014. Međutim, kako je ukazano na skupu Centralno-evropskog foruma za razvoj (Cedef), ni sistem toplana, za koji će to predstavljati dodatni posao zbog merenja, ni potrošači koji žive u loše izolovanim stanovima nisu spremni na ovakav korak. Zbog toga će on na početku biti primenjen delimično. Tako će se u Beogradu u narednoj grejnoj sezoni faktički promeniti samo način plaćanja jer će računi biti veći u zimskim mesecima, dok će se u narednih 5 do 10 godina, uporedo sa poboljšanjem energetske efikasnosti zgrada, uvesti pravi sistem plaćanja po utrošku.
Čist račun - duga ljubav, izreka je koju je direktor Uprave za energetiku Beograda Marko Stojanović upotrebio da bi opisao plaćanje po utrošku. Međutim, iako je i sam očigledno pobornik takvog sistema, Stojanović je rekao da Beograd, sa najvećim preduzećem za daljinsko grejanje na Balkanu i korisničkom bazom od 300.000 stanova i 10.000 preduzeća, još nije spreman za takav korak.
Najveći problem predstavlja loša gradnja. Više od 40% stanova, kako je naveo, nema ni elementarne standarde izolacije. Tim korisnicima naplata po utrošku donela bi dosta veće račune, zbog čega bi se mogao očekivati pad naplate grejanja u zimskim mesecima. Naplata sada iznosi oko 80%, a svaki pad značio bi pogoršanje situacija u Toplanama.
On je naveo primer dva stana od 50 kvadratnih metara čiji troškovi grejanja po sadašnjem šistemu iznose 68.400 dinara godišnje, pri čemu bi stan bez dobre izolacije grejanje po utrošku plaćao 82.800 dinara godišnje, a onaj kvalitetnije gradnje 56.400.
Sadašnji sistem plaćanja je veoma "udoban", ocenio je direktor beogradske Uprave za energetiku, dodajući da korisnici toga nisu svesni iako imaju tu privilegiju da troškove grejanja dele na celu godinu.
Od grejne sezone 2014-2015. taj sistem će morati da se promeni, pa će se tokom šest toplih meseci plaćati samo fiksni troškovi manjeg iznosa, dok će se na šest zimskih meseci podeliti troškovi potrošnje.
"Jedinica (za obračun potrošnje) će ostati metar kvadratni, ali će biti vezan za potrošnju koja se izmeri u podstanici u zgradi", kazao je on.
Objašnjavajući taj takozvani kombinovani sistem rekao je da ukupan godišnji iznos koji se plaća ne bi trebalo da se promeni. U narednih pet do 10 godina pravi sistem plaćanja po utrošku će se uvoditi u zgrade u kojima se za to steknu uslovi.
U tome bi trebalo da pomogne i novac koji će građani i preduzehca moći da koriste za poboljšanje energetske efikasnosti zgrada, odnosno izolacije. Stojanović je najavio da će pored Republičkog fonda za energetsku efikasnost, Beograd verovatno imati i svoj fond, a da su u toku pregovori o dobijanju novca Svetske banke za tu svrhu.
Nema više šetanja u gaćama
Na skupu "Individualno i daljinsko grejanje u Srbiji", na kojem su učestovali i predstavnici vojvođanskog sekretarijata za energetiku, kao i preduzeća koja se bave izolacijem i industrijskim postrojenjima, rečeno je da će biti potrebno i dodatno informisanje građana, kao i podizanje svesti o tome da će od novog sistema koristi imati samo oni koji budu vodli računa o potrošnji.
U Srbiji je od 3,2 miliona stanova oko svaki četvrtu na sistemu daljinskog grejanja. Od 59 gradova i opština, samo u sedam toplane imaju naplatu računa po utrošku, dok se u nekima to probno radi za određeni broj korisnika.
Član Saveta Agencije za Energetiku Dejan Stojanović rekao je da je iskustvo je pokazalo da treba raditi na promeni svesti i navika u daljinskom grejanju. Kako je naveo, dešava se i da korisnici potroše dva puta više energije kada im se omogući potrošnja i naplata "po želji".
Narodski rečeno: nema više šetanja u gaćama, ili, kako je Stojanović rekao, ko bude želeo u toj meri odlično grejanje, i račun će mu biti "odličan".
Za prelazak na novi sistem bez problema, potrebno je i da ga građani prihvate kao dobar. Za to su, prema rečima savetnice u sektoru za naftu i gas Ministarstva energetike Ksenije Milanković pogodni letnji meseci. U tom periodu građani plaćaju manji iznos, odnosno samo fiksne troškove, pa će građani izgraditi pozitivniji stav o ovoj promeni.
Prema njenim rečima, potrebno je potrošače pripremiti za ovu promenu tako što će im se na poleđini računa davati primer računa u novom sistemu.
Za ovu godinu je obezbeđeno 250 miliona dinara za nabavku uređaja za merenje isporučene toplotne energije za svaku predatu stanicu, a 9. januara je objavljen i poziv za podnošenje ponuda.
"Na ovaj način će se omogućiti merenje isporučene toplotne energije i obračun prema utrošku u svim stambenim zgradama u Srbiji" sa više zasebnih stambenih jedinica, rekla je ona na skupu Centralnoevropskog foruma za razvoj CEDEF posvećenog ovoj temi.
Autor: S.V.
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|