Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Energetska zajednica traži razdvajanje delatnosti Srbijagasa
|
|
|
Objavljeno : 26.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Sekretarijat evropske Energetske zajednice ocenio je da Srbija nije ispunila svoje obaveze o razdvajanju na tržištu prirodnog gasa, odnosno da kompanije za transport gasa, Srbijagas i Jugorosgas, još nisu razdvojile proizvodnju od transporta gasa. To razdvajanje, predviđeno propisima EU, sa kojima je Srbija dužna da se usklađuje u okviru Energetske zajednice, trebalo je da se obavi još 2007. Srbija sada ima rok od dva meseca da ispravi propuste ili će protiv nje u okviru Energetske zajednice biti preduzeti pravni koraci zbog kršenja evropskih propisa u oblasti energetike.
Sekretarijat Energetske zajednice saopštio je da je 24. februara podneo Obrazloženo mišljenje (Reasoned Opinion) u slučaju ECS-9/13 protiv Srbije, koje predstavlja upozorenje da predstoje pravni koraci zbog kršenja evropskog prava, a zbog propuštanja Srbije da ispuni svoje obaveze iz Ugovora Energetske zajednice.
U mišljenju Sekretarijata navodi se da Srbija ima rok od dva meseca da ispravi propuste.
Sekretarijat je ocenio da jedina dva licencirana preduzeća u Srbiji za transport gasa - državni Srbijagas i Jugorosgas koji je 50% vlasništvo ruskog Gasproma, nisu sprovela svoju obavezu da razdvoje proizvodnju i snabdevanje od transporta gasa, kako to zahtevaju energetska pravila Evropske unije.
U Mišljenju se konstatuje da je Jugorosgas u jesen 2013. osnovao svoju ćerku-kompaniju za transport gasa, ali i ocenjuje da to nije dovoljno da se obezbedi nezavisno odlučivanje unutar kompanije. Istovremeno, Srbijagas nije ni sa pravnog aspekta razdvojio aktivnosti.
Sekretarijat je ocenio da nerazdvajanje dve kompanije za transport gasa predstavlja osnovnu prepreku za razvoj kompetitivnog tržišta gasa u Srbiji. "Ono negativno utiče i na razvoj na širem regionalnom tržištu gasa, kao i na hitno potrebne investicije u gasnu infrastrukturu", piše u Mišljenju.
Background Ugovor o Energetskoj zajednici je stupio na snagu 1. jula 2006. Članice Energetske zajednice jugoistočne Evrope su Albanija, BiH, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Ukrajina i Srbija, kao i EU i Kosovo.
Kroz Energetsku zajednicu region treba da se uskladi sa propisima EU u oblasti energetike i pripremi za integraciju u evropsko energetsko tržište.
"U svojoj srži, (pravilo) razdvajanje znači stvarno odvajanje aktivnosti u transportu, od proizvodnje i snabdevanja, i stoga predstavlja kamen-temeljac procesa otvaranja tržišta", naveo je Sekretarijat EZ.
Sekretarijat je objasnio da je Obrazloženo mišljenje drugi korak u rešavanju spora koji je Sekretarijat pokrenuo na osnovu člana 90 Ugovora o Energetskoj zajednici.
"U svetlu odgovora Vlade (Srbije), Sekretarijat može da uputi predmet Savetu ministara EZ da odluči da li se Srbija pridržava propisa Energetske zajednice", ukazuje se u saopštenju.
Rok za usklađivanje sa direktivom EU na tom planu je istekao 1. jula 2007, a Energetska zajednica je proceduru protiv Srbije pokrenula u oktobru 2013. godine.
Zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice jugoistočne Evrope Dirk Bušle (Buschle) je, nedavno, u intervjuu EurAktivu i Beti rekao da će, ako Srbija ne prestane sa kršenjem propisa posle izdavanja Obrazloženog mišljenja, slučaj biti prosleđen Savetu ministara Energetske zajednice.
On je naveo da je kroz sličnu proceduru prošla BiH koja nije zakonski uredila oblast gasa na nivou države. Prema njegovim rečima, Savet ministara EZ je u slučaju BiH konstatovao da je ta zemlja prekršila propise Energetske zajednice i izrazio spremnost da uvede sankcije toj zemlji.
Bušle je rekao da je to prvi put da Energetska zajednica treba da izrekne sankcije i da još treba da se utvrdi kakve će sankcije biti uvedene, pošto nisu definisane Ugovorom o Energetskoj zajednici.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Srbijagas.com
Povezani sadržaj
|
|
|