Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropa radi na smanjenju zavisnosti od ruskog gasa
|
|
|
Objavljeno : 28.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Kada gasovod kroz Pirineje postane realnost, španska gasna infrastruktura značajno će pomoći Evropi da smanji zavisnost od ruskih isporuka gasa, poručili su iz španskog udruženja za gas. Španija je najdiversifikovaniji uvoznik gasa u Evropi čiji bi ogroman a neiskorišćen uvozni kapacitet mogao da posluži za isporuke Francuskoj i dalje u EU. Na povećanju bezbednosti isporuka energenata radi se i na istoku EU, gde su Mađarska i Slovačka povezale nacionalne mreže gasovoda. I dok i druge evropske zemlje povezuju mreže i grade gasovode, stručnjaci upozoravaju da za eneregetsku sigurnost nije važna diversifikacija ruta za ruski gas, već diversifikacija uvoza. Evropa je zahvaljujući preduzetim merama danas ipak u znatno boljoj poziciji nego u vreme prve gasne krize pre nekoliko godina.
"Španija ima jedan od najbezbednijih i nadiversifikovanijih sistema za gas u Evropi. Želimo da ponudimo naš kapacitet ostalim zemljama na kontinentu", rekao je novinarima predsednik udruženja za gas Sedigas Antoni Peris.
Zategnuti odnosi između Rusije i EU zbog Ukrajine i Krima izazvali su veliku zabrinutost u EU oko sigurnosti ruskih isporuka energenata. EU trećinu nafte i gasa uvozi iz Rusije a 40% gasa iz Rusije za Evropu ide preko Ukrajine.
Španija se međutim uopšte ne snabdeva prirodnim gasom iz Rusije i zato nije osetila krize koje su potresle Evropsku uniju u zimu 2006. i 2009. godine, kada je nesporazum između Kijeva i Moskve zbog neplaćenih računa doveo do prekida izvoza gasa zapadnoj Evropi.
Strateški pozicionirana na Mediteranu Španija polovinu potreba za gasom pokriva iz Alžira a ostalo iz deset zemalja širom sveta, uglavnom u vidu tečnog prirodnog gasa (LNG) koji stiže tankerima.
Španija je za vreme ekonomskog buma potrošila milijarde evra na gasnu infrastrukturu i ima sedam postrojenja za pretvaranje LNG gasa, što je veći kapacitet nego u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji.
Sada Španija lobira u EU da nastavi sa planiranim novim gasovodom MIDCAT za transport gasa u Evropu. MIDCAT je trenutno na listi strateški važnih projekata Evropske komisije.
Kapacitet španske interkonekcije sa Francuskom tog gasovoda bio bi 14 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Planirano je da gasovod MIDCAT u dužini 190 kilometara ide uz mediteransku obalu.
"Tim gasovodom Španija bi mogla da zameni 10% količine gasa koju Evropa trenutno dobija iz Rusije", rekao je Peris, preneo je EurActiv.com.
Trenutno postoji samo jedan gasovod između Španije i Francuske - Laru (Larrau), kojim mogu da idu 5,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje, što je tek delić od 462 milijarde koje je EU potrošila 2013. godine.
Background Lideri EU na samitu 20-21. marta zadužili su Evropsku komisiju da donese plan za smanjenje enrgetske zavisnosti Unije od Rusije u svetlu krize oko Krima. Predlozi Komisije biće razmotreni na junskom samitu.
Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej istakao je na martovskom samitu potrebu izgradnje više nacionalnih i regionalnih interkonekcija napominjući da se to odnosi i na Iberijsko poluostrvo i region Mediterana.
Van Rompej je takođe govorio o solidarnosti u slučaju prekida isporuka energenata i razvoju interkonekcija sa trećim zemljama.
Novi gasovod Biriato (Biriatou), koji spaja region Baskije i Francusku, dodaće još dve milijarde kubnih metara gasa godišnje kada bude završen 2015. godine, napomenuo je Peris.
Evropa je kao odgovor na prethodne krize sa isporukama ruskog gasa kroz Ukrajinu unapredila prekogranične mreže, uvećala skladišne kapacitete i omogućila obrnuti tok gasa kroz cevovode i sada je u boljoj poziciji nego ranije da izađe na kraj sa prekidom ruskog izvoza.
Nakon najnovijih dešavanja u Ukrajini, EU je takođe tražila od SAD da počne da joj izvozi svoj prirodni gas.
Međutim, američki predsednik Barak Obama na samitu EU-SAD 26. marta u Briselu povezao je sporazum o izvozu (gasa) sa novim transatlantskim trgovinskim sporazumom rekavši da EU ne može da se osloni samo na SAD da smanji zavisnost od ruskih energenata.
Ukrajinska kriza takođe je rasplamsala debatu o drugim izvorima energije u EU. Tako se neki zalažu za veće korišćenje obnovljivih izvora dok drugi smatraju da nuklearna energija, ugalj i gas iz škriljaca takođe mogu da pomognu EU da postane energetski nezavisna.
Mađarska i Slovačka povezale mreže
U sklopu napora EU da se poveća bezbednost isporuka energenata na istoku bloka, u regionu koji je u velikoj meri zavisan od uvoza iz Rusije, Mađarska i Slovačka su povezale nacionalne mreže gasovoda.
Dve zemlje su 27. marta u mađarskom gradu Sada (Szada), 28 kilometara severno od Budimpešte, povezale mreže, što će omogućiti obrnuti tok gasa, odnosno da Mađarska, umesto da uvozi gas iz Rusije, dobija taj energent iz alternativnih izvora iz Evrope.
Novi gasovod dug 111 kilomatara godišnjeg kapaciteta oko pet milijardi kubnih metara gasa, koji će povezati mađarski grad Večes i slovačke Velike Zlievice, počeće da radi 2015. godine.
Mađarska, koja oko 80% gasa uvozi iz Rusije, i interkonekcija Mađarska-Slovačka deo su Koridora sever-jug, projekta EU čiji je cilj da smanji zavinost istoka Unije od uvoza energenata.
Slovački Eustrim (Eustream), koji upravlja prenosom gasa, saopštio je da je završio slovački deo gasovoda koji se već puni gasom. Dve zemlje očekuju početak testiranja novog interkonektora u julu.
U Eustrimu kažu da će u budućnosti ta interkonekcija omogućiti Slovačkoj pristup uvoznom terminalu za LNG u Hrvatskoj.
Inače, sve zemlje centralne i istočne Evrope, uključujući Češku, Slovačku, Poljsku i Austriju, u poslednje vreme rade na međusobnom povezivanju gasnih mreža. Stručnjaci pak upozoravaju da poenta eneregtske sigurnosti nije u novim rutama za ruski gas već u diversifikaciji uvoza.
Ipak, poljsko-slovačka veza kapaciteta do pet milijardi kubnih metara godišnje biće završena 2017. kao deo predloženog gasovoda koji bi se protezao od severa Poljske do Hrvatske. Taj gasovod bi se snabdevao i iz novog poljskog LNG terminala na Baltiku i iz planiranog LNG terminala na hrvatskom ostrvu Krk.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|