Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Višegradska četvorka želi američki gas
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Zemlje Višegradske četvorke zatražile su od američkog Kongresa da im olakša uvoz prirodnog gasa iz SAD kako bi smanjile zavisnost od isporuka iz Rusije, saopštilo je češko ministarstvo spoljnih poslova. Poljska, Češka, Mađarska i Slovačka žele da diversifikuju snabdevanje gasom i uklone opasnost za slučaj da Rusija odluči da iskoristi mogućnost da kontolom isporuka gasa i nafte izvrši politički pritisak na bivše sovjetske satelitske države. Zahtev četiri centralnoevropske zemlje naišao je na podršku predsednika Predstavničkog doma ali iz Bele kuće ukazuju da zemljama Višegradske četvorke za sada ne preti nestašica gasa. Analitičari ne računaju na američki gas u Evropi pre 2016. a evropski komesar za energetiku ne očekuje da Rusija zbog ukrajinske krize "zavrne slavine".
Podsećanja radi, isporuke gasa prekinute su 2009. godine zbog sukoba Rusije i Ukrajine, zemlje preko koje ide najveći deo ruskog gasa, i centralnoevropske države strahuju da bi to moglo ponovo da se desi zbog eskalacije tenzija između Rusije i Zapada zbog Krima.
Ruski Gasprom prošle godine je isporučio Evropskoj uniji i Turskoj rekordne 162 milijarde kubnih metara gasa od čega je 86 milijardi stiglo preko Ukrajine.
Gasprom je 7. marta gotovo neprikriveno upozorio da bi mogao da zaustavi isporuke gasa Ukrajini zbog neplaćenih računa.
Ambasadori Višegradske četvorke u Vašingtonu u pismu predsedniku Predstavničkog doma Džonu Boneru (John Boehner) traže da se uklone birokratske prepreke i omogući početak izvoza američkog gasa iz škriljaca u region, navelo je češko ministarstvo spoljnih poslova.
Background Ruska kompanija Gasprom objavila je početkom marta "slabo prikriveno" upozorenje da bi mogla da zaustavi isporuke gasa Ukrajini zbog neplaćenih računa.
Eskalacija problema između Rusije i Ukrajine oko neplaćanja gasa i oko tranzita ostavila je bez grejanja više miliona građana na istoku Evrope u prve tri nedelje 2009. godine.
Rešenje za "gasnu" krizu kasnije su pronašli ruski premijer Vladimir Putin i ukrajinska premijerka Julija Timošenko.
"S obzirom na trenutnu 'revoluciju' (proizvodnje) gasa iz škriljaca u SAD, američke kompanije žele da izvoze gas, uključujući u Evropu. Međutim, posao otežavaju postojeće birokratske zapreke kod izdavanja izvoznih dozvola zemljama sa kojima SAD nemaju sporazume o slobodnoj trgovini, poput onih iz Višegradske četvorke", navodi se u pismu.
Bonerova podrška
"Nadam se da će predsednik (Barak) Obama čuti ovaj poziv naših saveznika da iskoristi 'olovku i telefon' i usmeri Ministarstvo energetike da odmah odobri zahteve za izvoz gasa i učini sve što je moguće da se američki energenti iskoriste za smanjenje zavisnosti naših prijatelja u Evropi i širom sveta od Rusije", rekao je Boner.
Predsedniku Obami ne treba dozvola Kongresa da odobri zahteve za izvoz prirodnog gasa.
Obama inače često krivi Kongres za zastoj različitih politika i kaže da želi da koristi svoja izvršna ovlašćenja da uradi što više od onoga što može bez Kongresa.
Portparol Bele kuće Džoš Ernest (Josh Earnest) rekao je međutim da promena politike neće odmah stupiti na snagu i da su rezerve gasa u Evropi veće od uobičajenih zbog blage zime.
"Trenutno ništa ne ukazuje da postoji rizik od nestašice prirodnog gasa u regionu", rekao je Ernest.
Analitičari smatraju da američki prirodni gas neće stići do evropskog tržišta pre 2016. godine i da stoga ne može da bude alternativa u sadašnjoj ukrajinskoj krizi, piše Rojters a preneo je EurActiv.com.
Evropski komesar za energetiku Ginter Etinger (Günther Oettinger) rekao je u intervjuu objavljenom 8. marta da ne očekuje da Rusija "zavrne slavine" na isporuke gasa Evropi zbog ukrajinske krize.
"Ne verujem da bi to bilo u interesu Rusije", rekao je Etinger za nemački časopis Virtšaftsvoč (Wirtschaftswoche).
Centralnoevropske zemlje grade nove gasne konekcije i uvećavaju mogućnosti za tok gasa u obrnutom smeru kako bi obezbedile fleksibilnije opcije za snabdevanje, međutim, i dalje su 70-100% zavisne od ruskog gasa.
Poljska gradi uvozni terminal na baltičkoj obali za tečni prirodni gas (LNG) koji će, kako se očekuje, biti završen do kraja godine. Takođe ta zemlja podstiče istraživanje gasa iz škriljaca ali su za sada rezultati daleko ispod očekivanih.
Istovremeno su protesti boraca za čistiju životnu sredinu zaustavili planirana istraživanja u Češkoj.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|