Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Češki ministar upozorio na pretnju Balkanu zbog gasa
|
|
|
Objavljeno : 16.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Češki ministar industrije i trgovine Jan Mladek pozvao je Evropsku uniju da ubrzano rešava probleme oko isporuka ruskog gasa, zato što bi repriza gasne krize iz 2009. godine predstavljala za Balkan, po njegovoj oceni, ozbiljnu humanitarnu pretnju. Mladek je u Pragu na konferenciji Biznis foruma o snabdevanju Evrope gasom upozorio da balkanske zemlje, poput Bugarske, Bosne i Hercegovine ili Moldavije, dobijaju gas samo preko Ukrajine a nemaju kapacitete da uskladište dovoljnu količinu gasa. Sa približavanjem zime bojazni oko energetske stabilnosti osećaju se i u Srbiji i dok potpredsednica vlade upozorava na rizik od odugovlačenja sa nabavkom energenata, iz Srbijagasa poručuju da zemlja ima dovoljno energenata za zimu.
"Rizik humanitarne katastrofe i smrznutih ljudi na Balkanu je realan", kazao je Mladek i pozvao EU da rešava situaciju oko isporuka gasa u Evropu već sada, a ne da čeka januar.
Češki specijalni ambasador za energetiku Vaclav Bartuška složio se na konferenciji da Evropa mora da bude solidarna sa zemljama koje bi bile osetno pogođene eventualnim prekidom ili smanjenjem isporuka ruskog gasa ali je naglasio da je svaka zemlja sama odgovorna za svoju energetsku bezbednost.
"Većina Evrope, uključujući tu i Češku i Slovačku učinila je dosta da smanji zavisnost od ruskog gasa, ali tu su i zemlje, recimo kao Bugarska, koje nisu učinile baš puno", kazao je Bartuška, javlja češka agencija ČTK.
Češka uvozi iz Rusije oko 75% svoje potrošnje gasa a od 1997. godine ima mogućnost uvoza i dopremanja gasa iz Norveške.
Iako većina gasa za Češku ide preko Ukrajine, preko gasovoda Gazela može da prima gas iz gasovoda kojima Rusija zaobilazi Ukrajinu, preko Belorusije i Poljske, a i najpouzdanijom trasom ispod Baltika, gasovodom Severni tok kojim se gas doprema u Nemačku.
Ministar Mladek je 16. septembra izjavio da je situacija u Ukrajini i sa isporukama ruskog gasa preko to zemlje dodatni argument da Češka dogradi još reaktora u svojim nuklearnim elektranama Dukovani i Temelin.
Tender za dogradnju još dva reaktora u novijoj češkoj nuklearnoj elektrani Temelin zaustavio je proletos češki državni elektroenergetski gigant ČEZ zato što je država odbila da garantuje visoke otkupne cene a dogradnja bi bila izuzetno skupa, oko 11 milijardi evra.
Iako svi češki reaktori koriste rusko nuklearno gorivo, Mladek je ocenio da to ne bi bio problem, zato što ono može da se nabavi tri godine unapred, a Temelinu je ranije gorivo isporučivao Vestinghaus.
Srbija ima energente za zimu?
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je 16. septembra da Srbija ima dovoljno energenata za zimu i u slučaju gasne krize zbog ukrajinske krize.
Bajatović je novinarima u Skupštini Vojvodine kazao da su uskladištene rezerve gasa za 90 dana, a za kasnije je obezbeđena i zamena gasa mazutom.
"Srbija može bezbedno da prođe kroz zimski period i u slučaju gasne krize zbog Ukrajine", ocenio je on.
Bajatović očekuje da uskoro počne izgradnja gasovoda za ruski gas Južni tok kroz Srbiju jer je, kako je dodao, sve spremno za to.
Potpredsednica srpske vlade Zorana Mihajlović rekla je pak za dnevni list Blic da svaki dan odugovlačenja u nabavci energenata znači veći rizik od energetske nestabilnosti, veće troškove uvoza i otvara prostor za mešetare i energetske zelenaše.
Zorana Mihajlović je kazala da Srbija već duže od decenije nije energetski bezbedna zemlja u sektoru gasa, nafte i u elektroenergetici.
"U međuvremenu smo imali i poplave, koje su direktno ugrozile stabilnost EPS-a, i krizu u odnosima Rusije i Ukrajine. Na to nismo mogli uticati, ali smo mogli da gradimo nove elektroenergetske kapacitete. Međutim, Srbija već tri decenije nije izgradila novu elektranu", kazala je Mihajlović.
Izvor: Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|