Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Šefčovič vidi potencijal za saradnju sa Gaspromom
|
|
|
Objavljeno : 25.01.2016. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič ocenio je da je ruski Gasprom u poslednje vreme mnogo kooperativniji partner Evropske unije kada je reč o trilateralnim pregovorima sa Ukrajinom, kao i u istrazi koju EU vodi o Gaspromu, ali i istakao da se pravila EU moraju poštovati. Šefčovič je rekao i da planirano proširenje kapaciteta gasovoda Severni tok, kojim ruski gas stiže do Nemačke, ne doprinosi diversifikaciji snabdevanja EU energijom i samim tim ni unapređenju energetske bezbednosti.
"Kada je reč o trilateralnim pregovorima, Gasprom je mnogo kooperativniji", odgovorio je Šefčovič na pitanje da li je Gasprom evoluirao od agresivnog do mnogo kooperativnijeg partnera, preneo je 25. januara EurActiv.com koji je intervjuisao evropskog komesara.
Bolja saradnja Gasproma sa EU vidi se i u vezi sa istragom Generalnog direktorata za konkurenciju, mada taj slučaj još traje, dodao je Šefčovič.
Međutim, kako je istakao evropski komesar zadužen za energetsku uniju, "vidimo da oni (Gasprom) mnogo žele da obezbede značajno prisustvo u Evropi" i zato ukazujemo na značaj poštovanja pravila EU.
"Takođe šaljemo jasnu poruku da bi se, kada je reč o enegetskoj sigurnosti, osećali mnogo sigurnijim ako bi snabdevanje Evrope energijom bilo diversifikovano", istakao je Šefčovič.
Na pitanje da li se poslednjih meseci vidi promena stava Gasproma, od kako je Komisija otvorila istragu poslovanja te kompanije u EU, Šefčovič je odgovorio da Gasprom razume da se uslovi na tržištu u Evropi menjaju, da postoje veoma jasna pravila i da je konkurencija jača.
Napominjući da Gasprom shvata da je Evropa veoma značajno tržište za njegov izvoz, Šefčovič je rekao i da je Evropa veoma dobar potrošač i pouzdan, koji plaća na vreme i to mnogo.
"Zato je razumljivo da Gasprom želi da bude prisutan i da očuva ili čak poveća udeo na evropskom tržištu. To je u redu za nas. Imamo samo jedan uslov: da se poštuju propisi EU, fer prakse i fer cene", istakao je evropski komesar zadužen za energetsku uniju.
Stoga, kako je dodao, EU komunicira sa Gaspromom na više nivoa - u istrazi u kojoj ta kompanija učestvuje, kao i trilateralnim pregovorima zvaničnika EU, Ukrajine i Rusije uz Naftogaz, gde je ruska strana, prema Šefčoviču, pokazala razumevanje za kompleksnost situacije.
"Pozitivan primer trilateralnih pregovora pokazuje da postoji dobar potencijal za pozitivnu saradnju sa Gaspromom. Samo mogu da se nadam da će se ta dobra saradnja nastaviti u budućnosti", kazao je Šefčovič.
Potpredsednik Komisije je ukazao i na potrebu da se razgovara za period "posle ove zime", odnosno posle 2019. kada će postojati potreba za novim protokolom o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine.
Šefčovič je u intervjuu govorio i o azerbejdžanskom gasu i Iranu, ali i o kontroverzama oko gasovoda Severni tok 2.
Proširenje gasovoda Severni tok, kojim ruski gas preko Baltičkog mora stiže do Nemačke, oštro kritikuju brojne članice Evropske unije, uključujući Italiju i zemlje Višegradske četvorke.
Šefčovič je oko Severnog toka 2 rekao da se još čekaju detalji oko rute gasovoda, ekoloških uticaja, javnih nabavki, ali da sve "mora da bude potpuno u skladu sa propisima EU".
Komesar je kazao da je stav Komisije oko velikih infrastrukturnih projekata jasan - da treba da donesu sveobuhvatna rešenja za energetsku bezbednost u EU, "što znači svim članicama".
"Zato se razgovara o značaju očuvanja ukrajinskog gasnog koridora. Pored toga, članice EU sa jugoistoka Evrope ukazuju koliko je važno da se osigura i njihova energetska bezbednost", kazao je evropski komesar za energetsku uniju.
"Što se nas tiče, jasno je da se pravila EU moraju potpuno poštovati. Takođe je jasno da taj projekat (Severni tok 2) ne može da dobije sredstva EU jer ne vidimo da pomaže da se diversifikuje naša ponuda energije. Izvor (ruski gas) je isti i ruta je ista", istakao je Šefčovič.
Kada je reč o Iranu i njegovom uticaju na svetske cene nafte i gasa po ukidanju sankcija toj zemlji, evropski komesar je rekao da je Iran jedan od tri vodeća igrača po potencijalu za izvoz.
Ipak, on očekuje da iranskim izvozom za početak dominira nafta, pošto većinu gasa troši nacionalna ekonomija.
Šefčovič je rekao i da je Komisija razmatrala saradnju sa Iranom i da se planira poseta evropske delegacije toj zemlji u februaru na kojoj će biti ispitana moguća polja saradnje.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|