Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Crna Gora korak bliže članstvu u NATO
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Članstvo Crne Gore u NATO postalo je izvesno, pošto su 19. maja šefovi diplomatije 28 članica Alijanse potpisali protokol o pristupanju ove države tom vojnom savezu. Crna Gora očekuje da polovinom 2017. godine postane punopravna članica, pošto protokol ratifikuju sve članice NATO. Rusija ne gleda blagonaklono na ovaj korak i smatra da se Crna Gora veštački gura u taj savez bez uvažavanja mišljenja stanovništva, kao i da NATO pokušava da promeni vojni i politički izgled Evrope. Neki analitičari, međutim, smatraju da i Vašington i Moskva preuveličavaju značaj tog koraka.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je na ceremoniji potpisivanja protokola u Briselu rekao je da će Crna Gora od 19. maja učestvovati na svim sastancima NATO kao posmatrač.
Pošto sve članice Alijanse ratifikuju protokol Crnoj Gori će biti upućen poziv da pristupi Severnoatlantskom ugovoru iz Vašingtona i postane 29. članica NATO, saopštila je Alijansa.
Stoltenberg je rekao da je ovo istorijski dan za Crnu Goru i Alijansu, da Crna Gora već doprinosi NATO misijama poput misija na Kosovu i Avganistanu, da doprinosi regionalnoj saradnji na Balkanu i primenjuje važne reforme.
"Članstvo će omogućiti Crnoj Gori da oblikuje NATO politike. Pružiće veću stablinost i bezbednost u regionu i na osnovu toga omogućiti prosperitet", rekao je generalni sekretar NATO.
Stoltenberg je rekao da put ka članstvu u NATO nije lak ali da je Crna Gora pokazala da je to moguće.
"Očekujem da ćemo uskoro moći da vidimo 29 savezničkih zastava ispred sedišta NATO. Članstvo će dovesti Crnu Goru u našu jedinstvenu porodicu zemalja - najuspešniji savez i istoriji", rekao je on.
Dokaz da NATO ne odustaje od proširenja
Stoltenberg i američki državni sekretar Džon Keri su ocenili da ovaj korak potvrđuje da je NATO posvećen "politici otvorenih vlada" kada je reč o proširenju, iako tome može da se protivi Rusija ili neka druga zemlja.
"Pristupanje Crne Gore potvrđuje našu odlučnost da možemo da donosimo odluke o članstvu bez spoljnih uticaja i podvlači našu spremnost da zajedno nastupamo protiv bilo kojih pretnji", rekao je Keri.
Viši službenik programa u Nemačkom Maršalovom fondu Bruno Lete rekao je da je slučaj Crne Gore znak da Alijansa ne odustaje od proširenja i da Rusija nema veto na pristupanje zemalja koje tome teže.
Horge Benites iz Atlantskog saveta u Vašingtonu, međutim, kaže da prijem Crne Gore ne predstavlja "tako veliki izazov Rusiji" i da NATO i Kremlj jednako preuveličavaju značaj tog koraka.
"Crna Gora pristupa NATO jer je dovoljna mala i dovoljno daleko od granica Rusije tako da je to relativno bezbolna odluka za vlade zemalja NATO", rekao je on.
Crna Gora će biti namanja članica NATO sa 2.000 aktivnih pripadnika oružanih snaga.
Članstvo u 2017. godini
Crnogorski premijer Milo Đukanović je ocenio da je potpisivanje protokola potvrda da je Crna Gora 21. maja 2006. godine, kada je održan referendum o nezavisnosti, izabrala pravi put.
Đukanović je rekao da je Crna Gora spremna da usvaja standarde i vrednosti članica NATO. Zato je država, po njegovim rečima, u potpunosti posvećena reformama, posebno u oblasti vladavine prava.
Premijer Crne Gore je ocenio da je ovaj korak bitan i za susede Crne Gore, jer će to uticati na jačanje stabilnosti u regionu.
"Naši susedi dobiće još jednog prijatelja u Alijansi, a NATO još jednog promotera svojih vrednosti na istorijski zapuštenom prostoru Zapadnog Balkana", rekao je Đukanović.
Đukanović je izrazio uverenje da će Crna Gora sredinom 2017. godine postati punopravna clanica NATO. Pristupanje te zemlje Alijanse biće sedmo proširenje tog saveza. U prethodnom ciklusu proširenja primljene su Albanija i Hrvatska 2009. godine.
Stoltenberg je na pitanje novinara koliko će biti potrebno vremena da Crna Gora postane punopravna članica, rekao da ne može da kaže koliko brzo će se odvijati ratifikacija u parlamentima članica, ali da je za to bilo potrebno oko godinu dana u prošlom ciklusu proširenja.
Moskva: Brisel forsira ulazak Crne Gore u NATO
Rusija optužuje NATO da nastoji da je okruži i smatra da potpisivanje protokola sa Crnom Gorom predstavlja pokušaj da se promeni vojni i politički pejzaž u Evropi.
Za Moskvu potpisivanje protokola o priključivanju Crne Gore NATO-u potvrđuje napore Brisela da maksimalno forsira ulazak Crne Gore u alijansu i da taj proces ucini nepovratnim.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je 19. maja na konferenciji za štampu u Sočiju kazala da se nastavlja "veštačko uvlačenje Podgorice u Alijansu na osnovu uskih dogovora sa crnogorskim vrhom, bez uzimanja u obzir mišljenja građana i uz zaobilaženje demokratskih principa i procedura koje NATO tako aktivno deklariše".
"Još jedan pokušaj NATO-a da izmeni vojni i politički izgled Evrope, posebno u uslovima otvorene namere Alijanse na 'zaustavljanje' naše zemlje, neizbežno se tiče interesa Rusije i prinuđuje nas na odgovarajuću reakciju", rekla je Zaharova.
Istaknuti član ruskog parlamenta Sergej Železnjak rekao je da će odnosi Rusije i Crne Gore morati da pretrpe promene ako ta zemlje pristupi NATO bez održavnaja referenduma o tome.
"Moraćemo da promenimo našu politiku prema toj nama prijateljskoj zemlji", rekao je Želenjak. "Ako vojna infrastruktura NATO bude tamo postavljena, moraćemo da odgovorimo tako što ćemo ograničiti kontakte u ekonomskoj i druigm sferama", dodao je on.
Kako prenosi AP, drugi ruski zvaničnici su rekli da bi Rusija mogla da zabrani uvoz iz Crne Gore i uvede druge trgovinske sankcije.
Izvor: Beta, AP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|