Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU i opozicija pozdravljaju poništavanje odluka o aboliciji u Makedoniji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.06.2016. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov poništio je 6. juna preostale sporne odluke o aboliciji čime su sada povučene sve njegove odluke o aboliciji 56 političara i njihovih saradnika. Taj korak su pozdravili EU i vodeća makedonska opoziciona stranka, Socijaldemokratski savez Makedonija (SDSM), koja je ocenila da se tom odlukom, kao i odlaganjem izbora, otvara prostor za prevazilaženje krize. Organizatori "Šarene revolucije" su najavili da će od 7. juna prestati svakodnevne večernje proteste ulicama Skoplja i drugih gradova, ali da će organizovati blokade i "gerila akcije". Učesnici protesta i SDSM traži da se još potvrdi ustavnost zakona o Specijalnom javnom tužilaštvu koje istražuje slučaj prisluškivanih razgovora, i oslobode svi građani koji su privedeni na protestima.
U pisanoj izjavi koja je objavljena na sajtu predsednika Makedonije, Ivanov je podsetio da je pre 10 dana poništio 22 abolicije politički eksponiranih lica, navodeći da je 6. juna doneo odluku da poništi 33 abolicije njihovih saradnika. Jedan od aboliranih, Kosta Krpač, u međuvemenu je izvršio samoubistvo.
Ivanov je naveo da je abolcije saradnika političara poništio sam jer za poslednjih dana niko od njih nije zatražio povlačenje pomilovanja, iako je za to imao zakonsku mogućnost.
"Za razliku od 12. aprila danas imamo novu realnost u Makedoniji. U uslovimima spoljnih pretnji i bezbednosnih rizika imamo funkcionalne institucije, koje mogu da se nose za izazovima", istakao je Ivanov, ponovivši da je i tada i sada verovao da će njegova odluka o aboliciji da "doprinese nacionalnom pomirenju i da će da ponudi izlaz iz političke krize u Makedoniji".
Među aboliranim političarima je najviše je bilo članova rukovodstva vladajuće VMRO-DPMNE, kao i njen lider, bivši premijer Nikola Gruevski. Protiv njih Specijalno tužilaštvo vodi krivične istrage zbog slučajeva povezanih sa aferom prisluškivanih razgovora.
Učesnici antivladinih protesta "Šarena revolucija" smatraju da je Ivanov odluku o aboliciji doneo u dogovoru s Gruevskim.
Makedonski predsednik doneo je 12. aprila odluku o pomilovanju 56 osoba, a dan kasnije opozicija je inicirala postupak za ispitivanje odgovornosti Ivanova.
Ta kontroverzna odluka makedonskog predsednika je izazvala oštre reakcije opozicije i međunarodne zajednice, odnosno SAD i EU, koje su zatražile da se ona povuče ta odluka, a dovela je i do višednevnih protesta u više gradova Makedonije.
Ivanov je 27. maja, posle brojnih zahteva opozicije i međunarodne zajednice, kao i svakodnevnih građanskih protesta, poništio odluke o aboliciji za 22 političara, a preostale pozvao da sami podnesu zahtev za poništavanje abolicije.
Formirana je i komisija makedonskog parlamenta za smenjivanje predsednika države Đorđa Ivanova koja je 2. juna počela raspravu o osnovanosti predloga za pokretanje postupka za utvrđivanje njegove odgovornosti za odluku o aboliciji.
SDSM predstavio plan za izlazak Makedonije iz krize
Lider najveće makedonske opozicione stranke, Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), Zoran Zaev je rekao da se ispunjavanjem dva ključna preduslova opozicije, poništavanjem abolicije i odlaganjem izbora koji su bili zakazani za 5. jun, otvara prostor za prevazilaženje krize.
Zaev je rekao da je opozicija spremna za nastavak političkih pregovora i da ide na izbore čim se ispune uslovi da budu fer i kredibilni.
On je rekao i da 18. juna moraju da budu ispunjena "dva ključna koraka" kako bi preživeo Dogovor iz Pržina za prevazilaženje političke krize.
"Ustavni sud mora da potvrdi ustavnost zakona o Specijalnom javnom tužilaštvu (za slučaj prisluškivanih razgovora) i svi privedeni građani moraju da budu oslobođeni. Samo ako se ispune ova dva uslova Dogovor iz Pržina može da preživi", rekao je Zaev na konferenciji za novinare.
Zaev je rekao i da je potrebno da se formira vlada koja će pripremiti i sprovesti fer izbore, da se ažurira birački spisak i sprovede medijska reforma."Za izlazak iz duboke krize hitno je potrebno da se obezbedi vladavina prava i budu ispunjeni svi uslovi za slobodne, fer i kredibilne izbore", rekao je Zaev.
Učesnici "Šarene revolucije" su 6. juna postavili rok 17. jun da vlasti ispune tri uslova – da Ustavni sud oceni ustavnost Zakona o Specijalnon javnom tužilaštvu, da zaustavi progon demonstranata i da se oslobode dosad privedeni učesnici građanskih protesta, kao i da budu povučene krivične prijave.
Organizatori "Šarene revolucije" su najavili da će od 7. juna prestati svakodnevne večernje proteste ulicama Skoplja i drugih gradova, ali da će organizovati blokade i "gerila akcije". Za 8. juna su najavljene masovne blokade raskrsnica i ulica u Skoplju.
Han pozdravio ukidanje odluka o aboliciji
Evropski komesar za proširenje Johanes Han pozdravio je 6. juna odluku predsednika Makedonije da povuče sve preostale odluke o aboliciji. "Ova odluka omogućiće sprovođenje pravde da specijalni tužilac (za slučaj prisluškivanih razgovora) produži svoj značajan posao", ocenio je Han na svom tviter nalogu.
On je naveo da je Makedonija u poslednjih godinu dana izgubila previše vremena i da je zato najvažnije da se svi posvete primeni Dogovora iz Pržina "na inkluzivan način".
Odluku Ivanova, kao dobrodošlu, preko Tvitera je pozdravio i britanski ambasador u Skoplju Čarls Garet, ocenjujući da ona smanjuje opasnost od nejednakosti pred zakonom.
Politička kriza u Makedoniji, koja traje skoro dve godine, dodatno je zaoštrena odlukom vladajuće koalicije u makedonskom parlamentu da raspiše izbore za 5. jun uprkos protivljenju opozicije, kao i odlukom predsednika Ivanova da u aprilu abolira političare povezane s aferom prisluškivanih razgovora.
Kriza je počela kada opozicioni SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora zbog čega je odbio da uđe u parlament, optužujući vladajuću VMRO DPMNE da je lažirala izbore.
U junu prošle godine su četiri najveće stranke, VMRO DPMNE Nikole Gruevskog, SDSM Zorana Zaeva, DUI Alija Ahmetija i DPA Menduha Tačija, uz posredovanje SAD i EU, postigle Dogovor iz Pržina, kojim je trebalo da se reši kriza, ali je sprovođenje tog dogovora sada u zastoju, uz međusobna optuživanja suprotstavljenih strana.
Izvor: Beta
Foto: Beta/Hina
Povezani sadržaj
|
|
|