Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sud BiH dozvolio izručenje Purde Srbiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Sud BiH doneo je odluku kojom je dopustio izručenje hrvatskog državljanina Tihomira Purde pravosudnim telima Srbije, potvrđeno je 18. februara agenciji Beta u Sudu Bosne i Hercegovine. "Mi smo juče otpremili odluku, odnosno rešenje Krivičnog veća Suda BiH. Važno je istaći da je tri dana rok za žalbu na ovu odluku", kazala je portparolka Suda BiH Selma Hadžić. Purdin advokat je najavio žalbu.
Kako se navodi u saopštenju Suda Bosne i Hercegovine, nakon ocene dokaza iz ekstradicione dokumentacije, sudsko veće je zaključilo da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje zbog toga što Purda nije državljanin BiH, niti je u njoj zatražio azil.
Sud BiH takođe je utvrdio da su poternicu za Purdom raspisali ovlašćeni organi i da je molba za njegovu ekstradiciju dostavljena u zakonskom roku.
Odlučujući o zahtevu za Purdino izručenje, sud BiH, kako se dodaje, nije ocenjivao same dokaze koji bi eventualno upućivali na njegovu krivicu, već samo ispunjenje pretpostavki koje su zakonodavstvom BiH i međunarodnim pravnim normama propisane za nečije izručenje drugoj državi.
Sud BiH procenio je i da je krivično delo koje se Purdi stavlja na teret kažnjivo i po zakonima BiH, navodi se u saopštenju Suda BiH.
Advokat Tihomira Purde Josip Muselimović rekao je agenciji Beta da će se u roku od tri dana žaliti na odluku Suda BiH. Konačnu Odluku o izručenju Purde donosi ministar pravde BiH.
Kosor: Purda žrtva montiranog procesa Miloševićevog rezima
Background Hrvatski veteran Tihomir Purda (42) uhapšen 5. januara u Bosni i Hercegovini, na graničnom prelazu Županja-Orašje, na osnovu poternice iz Srbije zbog ratnog zločina. Purda se tereti zbog pucanja na tri ranjena vojnika bivše JNA, u Vukovaru 1991.
Hrvatsko državno tužilaštvo je sprovelo istragu na osnovu srpskih optužbi i zaključilo da Purda nije kriv, zbog čega Hrvatska nije mogla tražiti njegovo izručenje.
Sud BiH izrekao je Purdi ekstradicioni pritvor do šest meseci kako bi se donela odluka o njegovom izručenju Srbiji.
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor ocenila je da je hrvatski veteran Tihomir Purda žrtva montiranog procesa koji je pokrenuo režim Slobodana Miloševića. Ona je izrazila uverenje da će srpsko tužilaštvo posle saslušanja Purde "imati priliku da dođe do relevantnih činjenica". Prva od njih, rekla je Kosor, da je Purda prvi iskaz dao u neljudskim uslovima i da je iskaz bio iznuđen tokom njegovog boravka u srpskim logorima u kojima je bio mučen i ponižavan.
"Uverena sam da će sve institucije, posebno one nezavisne, učiniti sve da nas prestanu opterećivati posledice Miloševićevog režima čija je rušilačka mašina nasrnula i na Hrvatsku i na BiH", rekla je hrvatska premijerka. Ona je dodala da je to "izuzetno važno zbog dugoročnog mira, stabilnosti i ukupne situacije, kao i da se uzme u obzir činjenica da je gospodin Purda nevin".
Kosor je rekla da je zbog slučaja Purda ovih dana tražila sazivanje Saveta za nacionalnu bezbednost, čije održavanje očekuje uskoro. Ona je istakla da će hrvatska vlada "i dalje činiti sve što može da zaštiti ljudska prava hrvatskog državljanina i branitelja Tihomira Purde".
Ministar pravosuđa Hrvatske Dražen Bošnjaković izjavio je u Zagrebu da ne očekuje da će hrvatski veteran Tihomir Purda biti izručen Srbiji. Bošnjaković je rekao da očekuje da Purda ne bude izručen Srbiji i da se "nikakav postupak ne može temeljiti na dokazima i izjavama koje su date u logorima, pod prisilom i tortutom". On je novinarima rekao da bi to bilo "suprotno međunarodnim pravilima".
Upitan može li se u slučaju Purda tražiti i međunarodna pravna pomoć, Bošnjaković je odgovorio da takva mogućnost postoji, ali tek ako pravosudna tela BiH donesu odluku o izručenju. "U tom slučaju Purda se može obratiti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu", dodao je on.
Bošnjaković je najavio da će u četvrtak pred srpskim tužiocima u Vukovaru biti ispitani Danko Maslov i Petar Janjić Tromblon koje Srbija takođe tereti za ratne zločine.
Konačnu reč o izručenju daje ministar pravosuđa BiH, koji odlučuje hoće li potpisati izručenje ili ne.
Izvor: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|