Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Dijalog Makedonije i EU o pristupanju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Evropska komisija i Makedonija pokrenuće dijalog o pristupanju kako bi podstakle evropsku integraciju te zemlje koja već šest godina čeka na otvaranje pregovora o članstvu. To je dogovoreno tokom posete predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza (Jose Barroso) Makedoniji 9. aprila.
Barozo je posle sastanka s predstavnicima makedonskog državnog vrha u Ohridu rekao da će se u okviru dijaloga dva puta godišnje sastajati predstavnici Skoplja i Brisela s ciljem da se Makedonija podstakne da radi više na reformama i što pre reši spor s Grčkom oko imena.
"Izuzetno je važno da vaša zemlja nastavi da sprovodi reforme i ako to ne učini, postoji velika opasnost da zaostane u pristupnom procesu. Važno je i da se reši pitanje imena što je pre moguće", rekao je Barozo posle sastanka s makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim.
On je rekao da je u razgovoru s Gruevskim istakao da je potrebno ostvariti napredak u političkom dijalogu, pravosudnim i administrativnim reformama i borbi protiv korupcije.
Barozo je naglasio da EU mora zauzeti centralno mesto u političkoj debati u Makedoniji i rekao da je predstavio ideju o jačanju napora za sveoubuhvatni i zajednički proces nadzora kako bi integracija u EU opet zauzela istaknuto mesto.
Background Makedonija je 9. aprila 2001. potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i od 2005. godine ima status kandidata za članstvo u EU. Zbog spora oko imena Makedonije koju Grčka ne priznaje pod tim imenom odlaže se početak pregovora o članstvu. Evropska komisija je prošle godine, drugu godinu za redom, preporučila pokretanje pregovora sa Makedonijom, a Evropski parlament je 7. aprila usvojio rezoluciju u kojoj je pozvao članice EU da odmah počnu pregovore o članstvu sa Makedonijom.
Zbog političke krize u Makedoniji, u kojoj opozicija bojkotuje parlament, premijer Nikola Gruevski predložio je 30. marta da se vanredni parlamentarni izbori održe 5. juna.
Ohridski sporazum je potpisan 13. avgusta 2001. godne i tim sporazumom je okončan sukob makedonskih snaga i pobunjenika koji su tražili veća prava za albansku zajednicu.
Makedonija je proglasila nezavisnost 8. septembra 1991. godine.
Prema njegovim rečima, da bi se to ostvarilo potrebno je da u zemlji postoji konsenzus o strateškim ciljevima, neka vrsta "istorijskog dogovora". "Potrebne su funkcionalne institucije i istinska kultura kompromisa", rekao je predsednik Evropske komisije.
"Zbog toga je veoma važno da naredni izbori budu transparentni i u saglasnosti s međunarodnim standardima. Istakao sam da je sloboda izražvanja ključna i da novinari mogu slobodno da izražavaju svoja gledišta", rekao je Barozo.
On je istakao da je 2011. godina vrlo važna za celi region. "Zemlje ne smeju štedeti napore u stvaranju pozitivne atmosfere za proširenje", rekao je Barozi.
Predsednik Evropske komisije je podsetio da se ove godine obeležava 20. godišnjica nezavisnosti Makedonije, 10. godišnjica Ohridskog okvirnog sporazuma i 10. godišnjica od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ocenio je da je 10. godišnjica Ohridskog sporazuma prilika da se konstatuje napredak ostvaren u njegovoj primeni, da se okupe sve zajednice i obnovi opredeljenost za integraciju u EU.
Barozo je istakao da je EU i dalje čvrsto opredeljenja za evropsku budućnost Makedonije. "Vi ste deo evropske porodice. Želimo da napredujete ka članstvu. Članstvo u EU je kapija za stabilnost i prosperitet", rekao je on.
Barozo i evropski komesar za proširenje Štefan File (Fule) sastali su se i s liderom opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonija Brankom Crvenkovskim i liderom Demokratske unije za integracije Alijem Ahmetijem.
Crvenkovski je posle sastanka rekao da je u razgovoru naglasio da se u Makedoniji ne sprovode reforme potrebne za evroatlanske integracije. Povodom vanrednih parlamentarnih izbora najavljenih za 5. jun, Crvenkovski je ponovio da ih neće bojkotovati, budući da ne smatra da je bojkot dobra stvar, ali da će i dalje bojkotovati parlament. On je dodao da evropske diplomate imaju razumevanje za njegov stav.
Ali Ahmeti, lider Demokratske unije za integraciju, albanske partije koja je deo vladajuće koalicije, izjavio je da je Barozo na sastanku uputio važnu poruku o rešavanje spora o imenu s Grčkom, sprovođenju odredbi Ohridskog sporazuma, kao i da pomoć međunarodne zajednice neće izostati.
Barozo i File su tokom turneje po zemljama Zapadnog Balkan posetili i BiH, Hrvatsku i Crnu Goru. Oni će Srbiju, Albaniju i Kosovo posetiti najesen.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
 Povezani sadržaj
|
|
|