Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Barozo: Zapadni Balkan važan za EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso) istakao je 7. aprila u Zagrebu da evropska perspektiva Zapadnog Balkana ostaje visoko na dnevnom redu EU. Barozo je rekao da o tome svedoči njegova turneja po regionu koju je počeo 7. aprila posetom Zagrebu. Barozo je u Sarajevu i Podgorici 8. aprila i u Zagrebu, dan ranije, ukazao na korake koji se moraju učiniti na tom putu.
Barozo i evropski komesar za proširenje Štefan File (Fule) 8. aprila su boravili u poseti BiH i Crnoj Gori, a 9. aprila će posetiti Makedoniju. Oni će Srbiju, Albaniju i Kosovo posetiti najesen.
Zemlje Zapadnog Balkana su u različitim fazama integracije u EU sa različitim kratkoročnim ciljevima koje žele da ostvare na putu u Uniju. Dok je Hrvatska blizu završetka pregovora o članstvu sa EU, u Bosni i Hercegovini politička kriza ozbiljno usporava integraciju, odnosno sproveđenje neophodnih reformi. U tom smislu su i izjave koje je Barozo dao u Zagrebu, Sarajevu i Podgorici bile usmerene da podstaknu integraciju, ali i da ukažu na potrebne korake koji se moraju učiniti.
Neposredan cilj kome Hrvatska sada teži jeste da do kraja juna završi pregovore o pristupanju EU, a to pitanje je dominiralo u izjavama zvaničnika EU i Hrvatske.
Predsednik Evropske komisije nije isključio mogućnost da Hrvatska završi pristupne pregovore s Evropskom unijom do kraja juna, ali je ukazao da vlada treba da učini dodatni napor kako bi u tome uspela.
Barozo je na konferenciji za novinare nakon razgovora sa hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor rekao da ne može govoriti o datumu završetka pregovora Hrvatske s EU, ali je dodao da je došao u Zagreb sa porukom ohrabrenja. "Ne mogu govoriti o datumu ali je naš stav da je sadržaj i kvalitet važniji od brzine", rekao je Barozo.
Upitan da li je ostvariv cilj hrvatske vlade o završetku pregovora s EU do kraja juna, Barozo je odgovorio da vlada ima "ambiciozan cilj", ali i ukazao da je ona i ranije ostvarivala ambiciozne planove.
Background Proširenje na zemlje Zapadnog Balkana i Tursku jedna je od ključnih politika Evropske unije, a prespektiva članstva za zemlje Zapadnog Balkana je potvrđena je na samitu u Solunu u junu 2003. godine.
Hrvatska je u regionu najdalje odmakla u integracijama, pošto očekuje da do kraja juna završi pregovore o članstvu sa EU. Crna Gora ima status kandidata i na jesen očekuje odluku o pokretanju pregovora o članstvu, a Srbija odluku o dobijanju statusa kandidata.
Makedonija, iako ima status kandidata od 2005. godine, nije počela pregovore zbog spora oko imena sa Grčkom, a Albanija još nije dobila status kandidata iako je podnela zahtev 2009.
Zbog političke krize u BiH, u kojoj još nisu formirane vlasti od izbora održanih u oktobru 2010, nije ostvaren veći pomak u pridruživanju EU. BiH je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju 2008. godine.
Premijerka Kosor je izrazila uverenje da će vlada uspeti da do kraja juna završi pregovore s EU i istakla da vlada predano radi da u ovom mesecu zatvori još dva do tri poglavlja, uz ocenu da postoje uslovi za to.
Predsednik Evropske komisije je ocenio da je Hrvatska napravila "istorijski napredak" u poslednjoj godini pregovora s EU.
"EU će vrlo rado pozdraviti Hrvatsku kao 28. članicu čim to bude moguće", rekao je Barozo.
On je više puta istakao da je Hrvatska blizu završetka pregovora ali i upozorio da se mora učiniti dodatni napor, odnosno, kako je rekao, da Hrvatska mora u "poslednjem kilometru tog cilja uložiti sve snage".
Barozo je posebno istakao da preostaju pitanja vezana za reformu pravosuđa, osnovna prava i borbu protiv korupcije, ali je i čestitao premijerki Kosor na njenom ličnom doprinosu u borbi protiv korupcije.
Kada je reč o najspornijem poglavlju u pregovorima, poglavlju 23 koje obuhvata pravosuđe i osnovna prava, Jadranka Kosor je rekla da je po mišljenju vlade napredak "veoma vidljiv", od rešavanja postupaka pred sudovima pa do borbe protiv korupcije i kriminala.
U obraćanju poslanicima hrvatskog Sabora Predsednik EK ponovio je da će pristupni pregovori Hrvatske biti završeni kada ta država završi sve reforme, ocenivši da će pristupanje Hrvatske EU biti katalizator za ceo region.
Barozo: BiH deo evropske porodice
Predsednik Evropske komisije rekao je 8. aprila u Sarajevu da je doneo jasnu poruku Bosni i Hercegovini, a to je da je "BiH član evropske porodice koja treba da ima evropsku budućnost". "Mi želimo da se BiH kreće ka članstvu u EU, a ne da zaostajete za zemljama regiona na tom putu", rekao je Barozo na konferenciji za novinare posle susreta sa članovima Predsedništva BiH.
Barozo je istakao da je BiH potreban duh kompromisa, zajednička vizija na putu ka EU. "Kada postoje jasna odlučnost i zajednička vizija, može se postići značajan napredak, što je pokazala i liberalizacija viznog režima", rekao je evropski zvaničnik.
On je, takođe, istakao potrebu što skorijeg uspostavljanja vlasti na državnom nivou, posle izbora koji su održani u oktobru 2010. godine.
Barozo je naglasio da je EU spremna da pomogne BiH svojim ojačanim prisustvom ali i finansijskom pomoći. Istakao je, međutim, da vlasti u BiH treba da učine značajne pomake.
"Imam poverenje u BiH i evropsku budućnost zemlje", poručio je Barozo.
U delegaciji EU koja boravi u poseti regionu su i zamenik generalnog direktora Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje Stefano Sanino i izvršni direktor za Evropu i centralnu Aziju u novoosnovanoj evropskoj diplomatskoj službi Miroslav Lajčak.
Barozo: Konkretni rezultati uslov za pregovore o članstvu
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo poručio je 8. aprila u Podgorici da Crna Gora mora da pokaže konkretne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije kako bi sa EU otvorila pregovore o članstvu.
"Nije dovoljno imati samo zakonodavne odluke, već konkretne i izvršne odluke da bismo videli rezultate u tim oblastima (korupcija i organizovani kriminal). Ovo je jedan od ključnih prioriteta i uslov za otvaranje pregovora i visoko je na našoj agendi. Važno je da se Crna Gora ovim pitanjem bavi vrlo energično i to u ranoj fazi integracija", kazao je Barozo nakon razgovora sa crnogorskim premijerom Igorom Lukšićem.
Predsednik EK je pohvalio dosadašnje napore Crne Gore u zakonodavnoj i institucionalnoj oblasti, ocenio da je vlada posvećena evropskim integracijama, ali i ukazao da "ima još mnogo posla da se uradi".
Barozo je ukazao da pored Akcionog plana za ispunjavanje ključnih uslova Brisela za otvaranje pregovora o članstvu, zemlji treba "jako vođstvo, naročito u vladavini prava, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i jačanju pravosuđa". "To je od ključne važnosti za poboljšanje investicionog ambijenta i privlačenje stranih invstitiora", dodao je Barozo.
"Evropska komisija će biti stroga, ali i pravična u ocenjivanju vaših rezultata", kazao je Barozo.
Lukšić je rekao da evropske integracije ostaju u fokusu vlade i kazao da se nada da će do kraja jula biti ispunjeni ključni uslovi Brisela koje će EK ocenjivati u oktobru u svom redovnom izveštaju o napretku.
Presdednik EK razgovarao je i sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem i predsednikom parlamenta Rankom Krivokapićem.
Barozo posle Podgorice odlazi u Skoplje, gde završava prvu posetu zemljama regiona u okviru drugog mandata na funkciji predsednika Evropske komisije.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|