Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministri EU dali zeleno svetlo za Dunavsku strategiju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ministri inostranih poslova EU 13. aprila su podržali Dunavsku strategiju, što je još jedan korak ka početku primene tog programa saradnje u kojem će učestvovati i Srbija. Savet je takođe pozvao na pripreme za realizaciju Strategije. Savet ministara pozvao je zemlje članice i Evropsku komisiju da ispitaju mogućnost povezivanja dunavske saradnje sa drugom makroregionalnom strategijom, koja se odnosi na baltički region, radi ostvarivanja boljih rezultata.
Ministri su zatražili od Komisije i da dodatno objasni koncept makroregionalne strategije i njenu vrednost i da do juna 2013. godine obavesti Savet i Evropski parlament o zaključcima. Makroregioni su novi oblik saradnje u EU - prvi, Strategija za region Baltičkog mora, pokrenut je 2009. godine.
U zaključcima ministarskog sastanka obrađeno je i pitanje finansiranja Strategije, budući da ona nema sopstvene izvore finansiranja.
Evropska komisija i zemlje članice pozivaju se da olakšaju korišćenje postojećih fondova kako bi omogućili brzu i efikasnu izradu i primenu projekata. Prema ranijoj oceni Komisije, u postojećim fondovima EU ima sasvim dovoljno novca za finansiranje projekata iz Dunavske strategije.
Kada je reč o učešću trećih zemalja u projektima finansiranim iz fondova EU, navodi se da finansiranje učešća trećih zemalja treba da bude "u potpunosti u skladu sa relevantnim spoljnim strategijama EU i politikama" kojima se utvrđuju i pozajmice Evropske investicione banke trećim zemljama.
Navodi se da bi Komisija trebalo da Strategiju uzme u obzir prilikom planiranja politika i programa, ali bez uticaja na pregovore i odluke o sledećem višegodišnjem finansijskom okviru EU, u okviru koga se donose i godišnji budžeti Unije.
Ministri EU pozvali su i kontakt centre i koordinatore u strategiji da, uz učešće trećih zemalja i u saradnji sa Komisijom, postignu sporazum o ostvarivim ciljevima strategije, koja počiva na četiri osnovna stuba - povezivanje, zaštita životne sredine, poboljšanje ekonomske situacije i jačanje regiona u smislu borbe protiv organizovanog kriminala.
Background Evropska komisija je Strategiju pripremila na zahtev Evropskog saveta, koji je to od nje zatražio u junu 2009. godine. Komisija je Strategiju usvojila 8. decembra 2010. Očekuje se da će proces usvajanja u evropskim institucijama biti završen u junu 2011.
Strategija obuhvata 14 zemalja - od čega osam članica EU - Nemačka (regioni Baden-Virtenberg i Bavarska), Austrija, Mađarska, Česka, Slovačka, Slovenija, Bugarska i Rumunija i šest zemalja koje nisu članice - Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija i Ukrajina. Te zemlje su sada u Procesu dunavske saradnje.
Srbija će biti koordinator sa Slovenijom za železnički, drumski i vazdušni transport u okviru poboljšanja mobilnosti, a sa Slovačkom za ekonomiju znanja, koja obuhvata istraživanje, obrazovanje i informaciono-komunikacione tehnologije.
Komisija bi trebalo da uspostavi grupu visokih zvaničnika zemalja članica EU koji bi Komisiji trebalo da pomognu u primeni strategije. U to telo bi trebalo pozvati i treće zemlje koje učestvuju u Strategiji.
Ministri su ukazali da je Strategija interna stvar EU i da se prilikom odlučivanja treba držati pravila EU, ali su i naglasili da je uključivanje trećih zemalja od ključnog značaja za postizanje rezultata.
Komesar za regionalnu politiku Johan Han (Johannes Hahn) kazao je nakon ministarskog sastanka u Luksemburgu da je podrška ministara od ključnog značaja.
"Današnje usvajanje je značajna prekretnica. Sada je na podunavskim zemljama, regionima i akterima na terenu da rade na primeni koja bi trebalo da počne što pre", kazao je Han.
"Do 2020. Podunavlje bi trebalo stanovnicima da ponudi bolji kvalitet života, veće ekonomske mogućnosti, inovativnije načine kreiranja radnih mesta u kompanijama, bolju životnu sredinu i veću kulturnu razmenu. Uspeh u Dunavskom regionu doprineće prosperitetu cele Evrope", kazao je Han.
Kancelarija potpredsednika Vlade Srbije za evropske integracije saopštila je da je odluka znak za početak pripreme za primenu strategije.
"Ovа odlukа Sаvetа opštih poslovа Evropske unije tаkođe predstаvljа jаsаn signаl zemljаmа Podunаvljа i koordinаtorimа prioritetnih oblаsti dа zаpočnu sа implementаcijom Dunаvske strаtegije. S tim u vezi, u Budimpešti, od 8. do 10. mаjа 2011. godine biće održаn rаdni sаstаnаk koordinаtorа prioritetnih oblаsti i predstаvnikа zemаljа Podunаvljа nа temu implementаcije Dunаvske strаtegije", navodi se u saopštenju.
Dunav je druga po dužini reka na evropskom kontinentu, posle Volge. Od njegovih 2.850 kilometara, plovno je 2.411 km. Dužina Dunava kroz Srbiju je 588 kilometara. Sliv Dunava zauzima površinu od 817.000 kilometara kvadratnih, od cega je 10% u Srbiji. U podunavskom regionu živi 115 miliona ljudi.
Izvor: EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|