Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bramerc: Hapšenje Mladića nema alternativu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Glavna tema posete glavnog tužioca Tribunala u Hagu Serža Bramerca (Serge Brammertz) Beogradu iduće nedelje biće "nehapšenje" preostalih optuženih begunaca - Ratka Mladića i Gorana Hadžića. To je 5. maja u Hagu izjavio Bramercov savetnik Frederik Svinen (Frederick Swinnen). Bramerc je za hrvatski Jutarnji list kazao da je politika uslovljavanja EU saradnjom sa Hagom korisna.
Bramerc će se, po Svinenovoj najavi, u Beogradu, 10. i 11. maja, sastati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem i šefom Nacionalnog saveta za saradnju s Tribunalom Rasimom Ljajićem. Zakazani su i razgovori Bramerca sa tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, kao i sa predstavnicima operativnih službi koje tragaju za beguncima.
"Tema razgovora biće saradnja, a naročito nehapšenje begunaca", rekao je Svinen tokom redovnog susreta sa izveštačima iz Tribunala.
Nedugo posle posete Srbiji tužilac Bramerc poslaće izveštaj Savetu bezbednosti UN koji će 6. juna predstaviti u govoru pred Savetom u Njujorku. U izveštaju Savetu bezbednosti, Bramerc će, kao i do sada, oceniti u kojoj meri Srbija sarađuje s haškim tužilaštvom u potrazi za Mladićem i Hadžićem, ali i u dostavljanju dokumenata i omogućavanju pristupa arhivama i svedocima.
Od Bramercove ocene zavisiće dalji koraci u približavanju Srbije Evropskoj uniji koja ubrzavanje integracije uslovljava hapšenjem i prebacivanjem begunaca u Hag, prvenstveno generala Mladića.
Holandija koja najviše insistira na tom uslovu, naznačila je nedavno da od Bramercove ocene saradnje Beograda u junskom izveštaju zavisi i da li će se i kada na dnevnom redu njenog Parlamenta naći ratifikacija sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju. Delegacija Odbora za evropske poslove Parlamenta Holandije posetiće Beograd od 8. do 10. maja.
Ukoliko haški optuženici Ratko Mladić i Goran Hadžić ne budu uhapšeni do kraja mandata Haškog tribunala, to biti "tamno poglavlje" u istoriji tog suda, rekao je glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc.
"Hapšenje te dvojice begunaca jedno je od pitanja kojima pridajem najveću moguću važnost i nema alternative. Međutim, činjenica je da moja kancelarija nema policiju koja bi uhapsila one koji beže pred pravdom", rekao je Bramerc u intervjuu za Jutarnji list.
Upitan hoće li od međunarodne zajednice tražiti da Beogradu uslovi dobijanje statusa kandidata za ulazak u EU pronalaženjem Mladića i Hadžića, Bramerc je odgovorio da nije na njemu da iznosi komentare o političkim pitanjima. "Za moj rad je bitno samo u kojoj meri države s nama sarađuju. I dalje ću tražiti podršku EU u pogledu saradnje zemalja bivše Jugoslavije, pa i konkretno u pogledu hapšenja te dvojice begunaca", istakao je glavni haški tužilac, dodavši da ne odlučuje o tome hoće li će se u raspravi o kandidaturi za EU uzeti u obzir njegov izveštaj o saradnji.
Politika uslovljavanja kojom se pristup EU zajednici uslovljava saradnjom sa Sudom pokazala se, prema Bramercovim rečima, jednim od najvažnijih sredstava za olakšavanje rada Haškog tribunala.
On je istakao i da bi vlasti u Srbiji "morale da učine puno više da se suprotstave mišljenju koje prevladava u javnosti, a po kojem su Mladić i Hadžić ratni heroji koji ne bi trebalo da idu u Hag".
Protesti zbog dolaska Bramerca u Hrvatskoj
Glavni haški tužilac, koji je 4. maja boravio u Hrvatskoj, takođe je kritikovao i vlast u Hrvatskoj zbog reakcije na osuđujuću presudu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za ratne zločine nad srpskim civilima tokom i posle akcije Oluja 1995. godine rekavši da je iznenađen i razočaran reakcijama.
Upitan za tvrdnje dela hrvatske javnosti posle presude hrvatskim generalima da je Haški tribunal "protivhrvatski" i nepravedan, Bramerc je podsetio da je mandat Suda da pravdi privede pojedince koji su odgovorni za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na području bivše Jugoslavije. "Ne može se braniti zemlja ni oslobađati teritorija tako da se ubijaju civili, da se pljačka njihova imovina ili da se desetine hiljada civila proganaju iz svojih domova. Suočeni s čvrstim dokazima da su takvi zločini počinjeni, moja kancelarija imala je obavezu da u ime međunarodne zajednice, traži pravdu za žrtve", rekao je Bramerc.
On je odbacio tvrdnje da je presudama Haški tribunal potaknuo nove antagonizme, razbuktao nacionalizam i proširio nepoverenje među narodima, istaknuvši da "probleme ne uzrokuju presude već pogrešna mišljenja o tim presudama koja neretko šire oni koji imaju neke svoje ciljeve".
Glavni haški tužilac nije želeo da iznese mišljenje o legitimnosti operacije Oluja, ali je rekao da govoreći uopšteno "nema ničeg nedoslednog u tvrdnji da je strana koja je imala zakonito pravo da pribegne oružanoj sili počinila zločine tokom bitke".Takođe je rekao da političke strukture u zemljama regiona imaju dužnost da osude zločine i podrže nastojanja Suda da se stvori atmosfera u kojoj će počinitelji odgovarati za svoja nedela.
Glavnog haškog tužioca, koji je 4. maja posle podne stigao u Zagreb, dočekalo je oko 30 članova pokreta "Stop progonu hrvatskih branitelja". Oni su zbog njegovog dolaska protestovali u centru Zagreba, noseći transparente s natpisima "Bramerc-egzekutor", "Uzmite (Vladimira) Šeksa vratite nam branitelje", "Hrvatski ponos - Mirko Norac, (Ante) Gotovina, (Mladen) Markač, (Branimir) Glavaš" i "Volim Hrvatsku - ne u EU".
Organizatori protesta su novinarima rekli da su želeli da poruče Bramercu da je nepoželjan u Hrvatskoj, kao i da upute kritiku vladi zbog dodvoravanja Hagu i "puzanja pred svetskim hohštaplerima".
Glavni haški tužilac sreo se u Hrvatskoj s premijerkom Jadrankom Kosor, ministrom pravde Draženom Bošnjakovićem, glavnim državnim tužiocem Mladenom Bajićem i članovima vladine radne grupe za potragu za dokumentima koje traži tužilaštvo u Hagu. Bramerc se nije sastao s predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem, zato što se on nalazi u višednevnoj poseti SAD.
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor rekla je danas u razgovoru s glavnim tužiocem Haškog tribunala Seržom Bramercom da će Hrvatska nastaviti da sarađuje s tim sudom.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|