Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Početak mađarskog predsedavanja u senci kritika EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Početak mađarskog predsedavanja Evropskom unijom obeležile su nesuglasice sa Briselom oko medijskog zakona za koji se sumnja da će ugroziti slobodu medija i oko novih poreza koji su nametnuti preduzećima. U jeku rasprave, Mađarska će u četvrtak (6. januara) zvanično preuzeti predsedavanje od Belgije.
"Ne treba menjati mađarski zakon samo zbog inostranih kritika", kazao je u utorak (4. januara) mađarski državni sekreta za komunikaciju Žoltan Kovač (Zoltan Kovacs) za državni radio MR. To je njegova reakcija na salvu kritika, kako međunarodnih, tako i u Mađarskoj, na zakon o medijima. Državna sekretarka za evropska pitanja Enike Djeri (Eniko Gyori) ublažila je taj stav, rekavši da će zakon o medijima biti na dnevnom redu prvog sastanka mađarske vlade tokom predsedavanja sa evropskim komesarima 7. januara u Budimpešti.
Zakon je usvojio parlament u kojem ubedljivu većinu ima konzervativna stranka Fides (Fidesz) premijera Viktora Orbana.
Evropska unija izrazila je "sumnje" o tom tekstu, pogotovo po pitanju nezavisnosti Saveta za medije, i zatražila je dodatna objašnjenja, kako bi se uverila da je zakon u skladu sa evropskim zakonodavstvom.
Background U Mađarskoj je 1. januara stupio na snagu novi zakon o medijima koji predviđa kazne do 730.000 evra za radio-televizijske stanice u slučaju "ugrožavanja javnog interesa, reda i morala", kao i za "pristrasne informacije". Ti termini, međutim, nisu jasno definisani. Zakon takođe omogućava novom telu za medije da primora novinare da otkriju izvor za informacije koje se tiču nacionalne bezbednosti.
Prvi "specijalni porezi" nametnuti su letos sektoru bankarstva i osiguranja. Nakon kratke rasprave u parlamentu, u oktobru su uvedeni "krizni porezi" u sektorima maloprodaje, telekomunikacija i distribucije energije. Porezi su retroaktivni i plaćaju se za celu 2010. iako su uvedeni tek u oktobru.
Djeri je kazala da se Mađarska priprema za "normalan, iskren i jasan" dijalog. Ona je u razgovoru sa novinarima istakla da će vlada Mađarske dati evropskim komesarima zvaničan i potpun prevod tog zakona.
"Nije dobro što su svi počeli da iznose kritike ne pročitavši prethodno pomenuti zakon", dodala je ona i zatražila "od svih da prvo pročitaju, pa da tek onda postave pitanja". Ona je kazala da je vlada ipak spremna na konsultacije o tom pitanju.
Francuska, Nemačka i EU su zatražile izmenu teksta. Portparol francuske vlade Fransoa Baroen (Francois Baroin) kazao je za radio Frans inter da je taj zakon "u suprotnosti sa sprovođenjem izvesne ideje slobode štampe, koja je potvrđena svim evropskim sporazumima".
EU očekuje od Mađarske objašnjenja o jednom drugom zakonu objavljenom u oktobru, koji predviđa dodatne krizne poreze za velika preduzeća iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, energetike, telekomunikacija i veleprodaje, čime se bave uglavnom bave filijale inostranih grupa. Cilj je da se pomogne zemlji da popravi stanje javnih finansija.
Preduzeća su prihvatila da plaćaju te namete, ali su izrazila žaljenje što nije bilo prethodnih konsultacija sa njima. Porezi su produženi na 2012. i 2013. godinu, iako je Mađarska 2010. izašla iz krize.
Vlasti u Budimpešti negiraju tvrdnje da su ti porezi odraz ksenofobije i želje za diskriminacijom.
Belgija će u četvrtak (6. januara) zvanično prepustiti predsedavanje Mađarskoj. Premijer Belgije Iv Leterm (Yves Leterme) predaće zastavu predsedavanja mađarskom premijeru Viktoru Orbanu u zgradi mađarskog parlamenta. Zvanična ceremonija trajaće jedan sat, i biće propraćena muzikom i plesom.
Stavovi
Francuski dnevnik Mond (Le Monde) objavio je uvodnik pod nazivom "Mađarska se ruga evropskim vrednostima". Konzervativna vlada Viktora Orbana usvojila je više zakona koji su u suprotnosti sa duhom Evropske unije, koja želi izgradnju demokratskog prostora i ravnotežu snaga. Medijski zakon jedan je od njih, navodi se u uvodniku Monda. Ističe se da je reakcija Evropske komisije nedovoljna, da se zemlje članice, izuzev Nemačke, Luksemburga, a potom i Francuske – nisu usudile da kritikuju Mađarsku, kao i da su u Evropskom parlamentu samo socijalisti, liberali i zeleni jasno osudili taj tekst.
Lider liberalne grupe u Evropskom parlamentu Gi Ferhofštad (Guy Verhofstadt) saopštio je da je taj zakon neprihvatljiv, da Mađarska duguje objašnjenja, a Komisija mora da reaguje. "Mađarska preuzima predsedavanje EU. Kao takva, mora ne samo da prihvata i sprovodi već i da brani sva demokratska načela koja su nam zajednička, uključujući i slobodu informisanja i štampe. Nijednoj zemlji članici ne sme se dozvoliti da u ime nedefinisane državne bezbednosti ograniči slobode koje su u samoj srži vrednosti Unije", izjavio je on.
Grupa zelenih pozvala je Evropsku komisiju i Savet da preduzmu mere protiv Mađarske zbog "drakonskog" medijskog zakona. Kopredsednica grupe Zelenih u Evropskom parlamentu Rebeka Harms (Rebecca Harms) kazala je da je taj zakon "eho nedemokratske prošlosti Evrope i da je skandalozno što su Savet EU i Komisija dopustili da situacija ode toliko daleko".
Sledeći koraci
6. januara 2011: Mađarska zvanično preuzima predsedavanje EU
7. januara 2011: Kolegijum evropskih komesara posetiće Mađarsku
Povezani sadržaj
Izvor: AFP i EurActiv.com
Linkovi
|
|
|