Projekat podržali
Sponzori mreže
|
VMRO DPMNE pobedila na izborima u Makedoniji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Vladajuća stranka u Makedoniji VMRO DPMNE osvojila je, prema preliminarnim rezultatima, najveći broj glasova na parlamentarnim izborima u toj zemlji, održanim 5. juna. Ta stranka, koja već treći put za redom osvaja najveći broj glasova na izborima, najavila je da će nastaviti reforme kako bi Makedonija napredovala na putu ka EU i NATO. Makedonija na tom putu pored sprovođenja reformi mora da reši pitanje imena sa Grčkom.
Vanredni parlamentarni izbori raspisani su u aprilu nakon nove političke krize koja je nastala pošto su se poslanici iz opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) povukli krajem januara iz parlamenta u znak protesta zbog istrage protiv skopske privatne TV A1 koja je često kritikovala vladu.
Prvi preliminarni rezultati pokazali su da je VMRO DPMNE osvojila 39,5% glasova, na drugom mestu je opozicioni SDSM sa 32,5% glasova, a na trećem mestu je albanska Demokratska unija za integraciju (DUI), članica vladajuće koalicije, sa 10,38% glasova. Prema podacima koje je 6. juna saopštila državna izborna komisija na osnovu 85% obrađenih glasačkih listića, na četvrtom mestu je Demokratska partija Albanaca sa 5,39 odsto glasova.
Nevladina organizacija MOST, koja je bila posmatrač izbora, saopštila je da će VMRO DPMNE imati 53 od ukupno 123 poslanička mesta u makedonskom parlamentu, Sobranju. Prema istom izvoru, Socijaldemokratski savez Makedonije će imati 45 poslaničkih mesta, duplo više nego do sada. Demokratska unija za integraciju imaće 14 mesta a Demokratska partija Albanaca osam mesta.
Na izborima za makedonski parlament, 120 poslanika bira se u zemlji a tri poslanika daje dijaspora. Očekuje se da će VMRO DPMNE osvojiti ta tri mesta u parlamentu.
VMRO DPMNE treći put za redom ima najveći broj glasova - prethodno je formirala vladu 2006. godine, kao i 2008. godine, kada su održani vanredni parlamentarni izbori - ali dosadašnja vladajuća koalicija više nema većinu od 63 poslanika.
Background Makedonija je 9. aprila 2001. potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i od 2005. godine ima status kandidata za članstvo u EU. Zbog spora oko imena Makedonije koju Grčka ne priznaje pod tim imenom odlaže se početak pregovora o članstvu. Evropska komisija je prošle godine, drugu godinu za redom, preporučila pokretanje pregovora sa Makedonijom, a Evropski parlament je 7. aprila usvojio rezoluciju u kojoj je pozvao članice EU da odmah počnu pregovore o članstvu sa Makedonijom.
Makedonija je proglasila nezavisnost 8. septembra 1991. godine. Grčka od 1991. godine blokira međunarodno priznanje Makedonije pod tim imenom, smatrajući da Skoplje ima pretenzije prema istoimenoj grčkoj oblasti. Makedonija je 1993. godine primljena u UN pod privremenim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. O rešenju o imenu se bezuspešno pregovara uz posredovanje UN od 1995. godine.
Očekuje se da će VMRO DPMNE i DUI ponovo formirati vladajuću koaliciju. DUI koju predvodi Ali Ahmeti osvojila je najviše glasova među strankama makedonskih Albanaca.
Prema predviđenim rokovima, Makedonija će dobiti novi parlament do 25. juna, a novu vladu najkasnije do 10. avgusta.
VMRO-DPMNE je saopštila da je osvojila 55 od ukupno 123 poslanička mesta. "Naša stranka ostaje u čvrstim rukama. Nikola Gruevski će ostati premijer Makedonije", rekao je funkcioner stranke Vlatko Djorcev na konferenciji za novinare u Skoplju.
"Naša pobeda i podrška građana su sada najvažniji nakon tri teške godine za zemlju", rekao je Gruevski obraćajući se pristalicama nakon proglašenja pobede na izborima. "U vremenima svetske ekonomske krize i grčke blokade našeg pristupanja EU i NATO birači su prepoznali one koji mogu da se posvete rešavanju najvećih problema", rekao je on.
Gruevski je najavio da će prioritet stranke biti poboljšanje ekonomske situacije u zemlji, ulazak u Evropsku uniju i NATO, borba protiv kriminala i korupcije, i reforma sudstva, javne administracije i obrazovanja.
Lider SDSM Branko Crvenkovski je, nakon objavljivanja rezultata da je njegova stranka izgubila, rekao da "narod svaki put ima pravo, makar i kad pogreši". "Potrudićemo se da u Sobranju budemo faktor koji brani interese svih građana", rekao je Crvenkovski.
Makedonci su u velikom broju izašli na izora koji su prošli mirno i bez incidenata. Prema podacima državne izborne komisije, na izbore je izašlo 63,3% građana Makedonije sa pravom glasa. Oko 6.500 policajaca je obezbeđivalo izbore koje je pratilo 3.500 domaćih i 330 međunarodnih posmatrača.
Pristupanje Makedonije EU i NATO već godinama blokira Grčka zbog spora oko imena Makedonije. I vlast i opozicija u Makedoniji se slažu da je potrebno da se o bilo kom rešenju koje bude postignuto u tom sporu, građani izjasne na referendumu.
Pošto Makedonija već šest godina čeka na otvaranje pregovora o članstvu a ne nazire se rešenje pitanja imena, Evropska komisija je početkom aprila najavila pokretanje dijaloga sa Makedonijom o pristupanju kako bi podstakla evropsku integraciju te zemlje. To je najavljeno prilikom posete predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza (Jose Barroso) Skoplju 9. aprila.
U okviru dijaloga dva puta godišnje će se sastajati predstavnici Skoplja i Brisela s ciljem da se Makedonija podstakne da radi više na reformama i što pre reši spor s Grckom oko imena.
Izvor: Beta i AFP
Povezani sadržaj
|
|
|