Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Još jedno upozorenje Albaniji iz Brisela
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Visoki zvaničnici EU 19. jula su strogo osudili nedostatke izbornog sistema u Albaniji, zbog koje je ova zemlja koja želi da dobije status kandidata za članstvo u EU u političkoj krizi.To je još jedno u nizu upozorenje Albaniji iz Brisela, tri meseca pre objavljivanja izveštaja o napretku i mišljenja o spremnosti za status kandidata za zemlje Zapadnog Balkana.
Šefica diplomatske službe EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton) i komesar za proširenje Štefan File (Fuele) u saopštenju su neuobičajeno otvorenim i jednostavnim jezikom poručili da su potrebne "hitne" i "temeljne" promene izbornog sistema u Albaniji. "Izbori u Tirani nisu bili dobri, jer su sasvim jasno pokazali da su potrebne reforme izbornog sistema", naveli su Ešton File.
Oni su pozdravili inicijativu generalnog sekretara Saveta Evrope da od Venecijanske komisije traži mišljenje o tome kako bi se ovakve situacije u budućnosti mogle izbeći. "Očekujemo da to podrže sve srtane u okviru ozbiljnih napora da se prevaziđu teškoće koje su se pojavile u organizovanju izbora u Albaniji, najnovijih u 2011", navodi se u saopštenju.
Oni su istakli da je, budući da je izborna komisija završila svoj posao, vreme za političke snage u Albaniji da prevaziđu političku krizu i ponovo uspostave dovoljan nivou političkog dijaloga za funkcionisarnje značajnih demokratskih institucija, pre svega parlamenta.
"Da bi se ostvario napredak na putu ka EU, od ključnog značaja je da se hitno sprovedu izborne i ustavne reforme, izmene skupštinskih propisa i procedura, kao i druge značajne reforme", navodi se u saopštenju u kojem se ističe da će EU u okviru započetog procesa pomoći u ostvarivanju tog cilja. Zvaničnici EU kritikovali su "nedostatak političke zrelosti" u Albaniji.
Ovo nije prva poruka Albaniji da se strpljenje krugova u Briselu polako tanji. Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Manuel Barroso) u maju je otkazao put u Albaniju zbog političke napetosti zbog lokalnih izbora.
Background Albanija još nije dobila status kandidata za članstvo u EU. Zahtev za članstvo u EU podnela 28. aprila 2009. godine, a Evropska komisija je u decembru 2011. objavila mišljenje u kojem je ocenila da je za otvaranje pregovora sa tom zemljom potreban dodatni napredak. Kao glavni zadaci Albanije navedeni su izbori u skladu sa međunarodnim standardima, borba protiv ogranizovanog kriminala i otklanjanje prepreka za istrage slučajeva korupcije na svim nivoima, a posebno slučajeve među sudijama, ministrima i poslanicima. Među uslovima je i unapređenje poštovanja ljudskih prava, pre svega žena, dece i Roma.
Od zemalja Zapadnog Balkana na putu ka EU najviše je odmakla Hrvatska, koja je okončala pregovore o pristupanju. Crna Gora i Makedonija imaju status kandidata, ali im još nije dodeljen datum za otvaranje pregovora. Srbija na jesen očekuje mišljenje Evropske komisije o spremnosti za status kandidata, a Bosna i Hercegovina još nije podnela zahtev za članstvo.
Izborni sistem je možda najveća slaba tačka Albanije, na koju iz EU stalno ukazuju. Svaki izbori od pada komunizma u ranim 90-im godinama 20. veka obeleženi su optužbama za izbornu krađu. Međutim, nakon prethodnih parlamentarnih izbora 2009. i lokalnih 2011. zemlja je ostala u političkoj blokadi.
Na parlamentarnim izborima 28. juna 2009. dominantni postokomunistički političar Salji Beriša dobio je drugi četvorogodišnji mandat na mestu premijera. Opozicioni Socijalisti međutim nisu priznali rezultat izborai vladu su optužili za korupciju i izbornu krađu. Opozicija od tada bojkotuje parlament i onemogućava sprovođenje reformi, koje su između ostalog neophodne za napredak u EU integraciji. Za usvajanje značajnih reformi u Albaniji je potrebna dvotrećinska većina.
Kriza je izmakla kontroli 21. januara kada su u Tirani na antivladinim protestima poginule četiri osobe, a više ljudi je ranjeno. Opozicija i vlast se međusobno optuzuju za tu nesreću.
Kriza je dodatno produbljena nakon lokalnih izbora ove godine. Prema preliminarnim rezultatima, pobedu u Tirani je trebalo da odnese opozicioni kandidat socijalista Edi Rama, koji je 11 godina na mestu gradonačelnika, sa razlikom od 10 glasova. Međutim,vlasti su odlučile da treba prebrojati i listiće koji su ubacivani u pogrešne kutije, što je omogućilo pobedu kandidata vladajuće Demokratske stranke Ljuljizma Baše, sa razlikom od 95 glasova, što je sud potvrdio. Opozicija je još jednom optužila vladu za krađu glasova.
Opozicija je i protestovala ispred prostorija izborne komisije, a zatražila je i ponavljanje izbora. Komisija je 8. jula taj zahtev odbacila.
Lokalne izbore održane 8. maja nadgledalo je više od 5.000 lokalnih i stranih posmatrača. Ovi izbori smatrani su ispitom zrelosti za put Albanije ka EU.
Izvor: EurActiv.com i EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|