Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Usvojen zakon o ništavnosti srpskih optužnica
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Sabor Hrvatske usvojio je 21. oktobra većinom glasova kontroverzni zakon o ništavnosti srpskih optužnica. Najavu usvajanja tog zakona je kritikovao Beograd, ali i Evropska komisija koja je početkom oktobra upozorila da se ne sme ugroziti regionalna saradnja u istrazi ratnih zločina. Sabor je usvojio i Deklaraciju o nekim pitanjima saradnje pravosudnih tela dve zemlje, u kojoj se navodi da je Srbija povredila suverenitet Hrvatske.
Usvojenim zakonom se poništavaju pravni akti Srbije, bivše JNA i bivše SFRJ u vezi sa ratnim zločinima. Zakon je usvojen pošto je vladajuća većina uspela tek iz trećeg pokušaja da skupi kvorum od 77 poslanika za glasanje. HDZ-u su kvorum osigurali poslanici Hrvatske seljačke stramke, troje nezavisnih poslanika, ali i nekoliko poslanika nacionalnih manjina.
Iako je potpredsednik Sabora Vladimir Šeks 20. oktobra najavio da će se glasati samo o dopuni dnevnog reda, a iduće sedmice odlučivati, vladajuća većina je iskoristila to što je uspela da skupi kvorum i odmah glasala o ranije razamotrenim zakonima.
U javnosti se spekulisalo da bi vlada mogla da odustane od spornog zakona o ništavosti srpskih optužnica, pre svega zbog kritike iz Brisela, ali je premijerka Jadranka Kosor to negirala.
Povodom najave usvajanja tog zakona predstavnik Evropske komisije Peter Stano je 6. oktobra rekao da je "važno da se ne ugrozi regionalna saradnja u istragama ratnih zločina". On je naglasio da Evropska komisija "poziva na oprez i pažljivo razmatranje zakona u tako osetljivom području". "Evropska unija podstiče Hrvatsku da u regionu nastavi konstruktivan dijalog o pitanju ratnih zločina", ukazao je Stano, novi predstavnik za štampu komesara za širenja EU, Štefana Filea.
Uz zakon Vlada je predložila i deklaraciju u kojoj se navodi da je Srbija povredila hrvatski suverenitet. Srbija se u tom tekstu poziva na sklapanje međudržavnog ugovora kojim bi se, u skladu s međunarodnim pravom, uredila pitanja nadležnosti za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i za genocid.
Vlada Hrvatske inicirala je donošenja zakona o ništavnosti optužnica JNA i SFRJ zbog poslednjih optužnica protiv 44 hrvatska državljana uključujući i nekoliko ratnih rukovodilaca, za ratne zločine i genocid na području Vukovara 1991. godine.
Poslanica opozicione Hrvatske narodne stranke (HNS) Vesna Pusić je rekla da Zakon o ništavosti srpskih optužnica treba hitno poništiti da bi se izbegla ozbiljna nacionalna kriza. "Donošenje Zakona o ništavosti pravnih akata sve građane Hrvatske za koje postoji i najmanja mogućnost da je dignuta optužnica trajno se zarobljava u granice Hrvatske jer se problem ne rešava, a zakon vredi samo na području Hrvatske", istakla je Pusić u izjavi.
Vesna Pusić, koja je i predsednica Nacionalnog odbora za praćenje pristupnih pregovora s EU, ocenila je da je takva odluka udar na parlamentarizam.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Srbije Slobodan Homen izjavio je 21. oktobra da odluka Hrvatske ne doprinosi pomirenju u regionu i suočavanju sa prošlošću, što je preduslov za sve države na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. On je izrazio žaljenje što Hrvatska nije uvažila apele Evropske unije, relevantnih međunarodnih organizacija i stručnjaka iz celog regiona.
"S obzirom da se radi o aktu koji nije u skladu sa međunarodnim pravom, odluku hrvatskog Sabora da usvoji predlog Vlade Hrvatske doživljavam kao deo političke kampanje uoči izbora", naveo je Homen i dodao da ratni zločini kao krivično delo ne zastarevaju.
Sabor je takođe glasanjem ukinuo imunitet poslaniku opozicione Socijaldemokratske partije Željku Jovanoviću koga je vladajuća Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) tužila zbog izjave da je ta stranka zločinačka organizacija.
Socijaldemokratska partija je glasanje nazvala "šokantnim". Predsednik SDP Zoran Milanović je u izjavi novinarima oštro kritikovao ovu odluku Sabora, ocenivši da je "HDZ izveo mali ustavni udar". Opoziciona Kukuriku koalicija, predvođena SDP, od prošle sedmice bojkotuje rad parlamenta smatrajući da je Šeks uvredio pojedine poslanike te stranke.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|