Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nova kampanja o EU u Hrvatskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Za uspeh u pregovorima o ulasku u Evropsku uniju neophodan je politički konsenzus i uključivanje što više segmenata društva u taj proces, izjavila je 14. juna u Beogradu predsednica Nacionalnog odbora hrvatskog Sabora za praćenje pregovora sa EU Vesna Pusić. Hrvatska je, nakon završetka pregovora o članstvu, započela informativnu kampanju kako bi razvejala mitove o EU, a završnica kampanje - priprema referenduma o pristupanju - počeće, kako su preneli hrvatski mediji, kada zvanično bude određen datum pristupanja.
Pusić je u razgovoru s članovima odbora Skupštine Srbije za spoljne poslove i evropske integracije ukazala da je "bez konsenzusa nemoguće" uspešno sprovesti pregovore o ulasku u Evropsku uniju pošto je to proces koji se najviše tiče unutrašnjih reformi, a mnogo manje spoljnih pitanja. "Potrebno je formirati kritičnu masu za reforme", rekla je Pusić i istakla da nikako ne treba dozvoliti da pregovori o ulasku u Evropsku uniju u jednom trenutku postanu nešto što se tiče samo ljudi koji u njima direktno učestvuju. Tu je grešku, kako je navela, Hrvatska napravila.
Pusić je navela da pitanja koja se rešavaju tokom pregovora nisu komplikovana i da ih građani mogu razumeti bez problema, ali da je sa njima o tome potrebno razgovarati. "Važna je podrška javnosti. Nije to ništa što prosečan čovek ne može razumeti", rekla je Pusić na sednici Odbora za inostrane poslove i evropske integracije kojoj je prisustvovalo nekoliko poslanika, među kojima i Dragoljub Mićunović i Jelana Trivan.
Pusić je podsetila i da je Hrvatska pregovore o ulasku u EU počela 2005. godine i da je tokom tog procesa stekla iskustvo koje Srbiji može koristiti da izbegne njene greške i ubrza svoj put ka EU. "Hrvatska ima najviše upotrebljivog iskustva. Iz istog smo regiona, imamo slične probleme, rekla je Pusić govoreći o iskustvu Hrvatske u pregovorima sa EU koje Srbija može da uspotrebi kada počne pregovore o članstvu.
Povodom situacije u regionu, Pusić je rekla da su sve države regiona upućene jedne na druge i da od njihove saradnje zavisi da li će se region potpuno stabilizovati, što je, kako je navela, uslov za ekonomski prosperitet.
Background Evropska komisija je 10. juna predložila da se zaključe pregovori o pristupanju sa Hrvatskom, a kao datum priključenja predložen je 1. jul 2013. godine. Nakon toga se čeka potvrda Saveta EU, pa izrada ugovora o pristupanju i njegova ratifikacija u Hrvatskoj i zemljama članicama. Ratifikacija u zemljama članicama može biti u skupštini ili na referendumu. U Hrvatskoj će se građani na referendumu izjasniti o pristupanju. Tome će, kao što je i uobičajeno, prethoditi informativna kampanja za promociju prednosti članstva.
Na načelu što veće regionalne saradnje insistira i sama EU, i ta zamisao se i sprovodi u delo zahvaljujući regionalnim inicijativama poput Cefta sporazuma o slobodnoj trgovini i Ugovorom o energetskoj zajednici Jugoistočne Evrope.
Vlada pokušava da poveća popularnost EU
Ministarstvo spoljnih poslova i evropskih integracija Hrvatske počelo je novi fazu informativne kampanje o ulasku Hrvatske u Evropsku uniju emitovanjem hiljadu spotova o EU, preneo je Večernji list.
"Hoće li EU zabraniti svinjokolj?", "Hoće li zabraniti sir i mleko?" i "Hoće li ulaskom u EU stranci pokupovati sve nekretnine u Hrvatskoj?", samo su neka od pitanja na koja građani odnedavno mogu da pronađu odgovore u kratkim televizijskim spotovima kako bi na budućem referendumu o ulasku u EU mogli da donesu pravu odluku.
Tokom sledećih mesec i po dana, na tri televizije s nacionalnom frekvencijom će, kako navodi zagrebački dnevnik, hiljadu puta biti emitovani spotovi koji odgovaraju na najčešća pitanja i nedoumice građana o EU.
Sadržaj spotova se temelji na oko 50 pitanja i stereotipa koja su se iskristalizovala u istraživanju i anketama Ministarstva spoljnih poslova i evropskih integracija, a godinama su stizala na njihov infotelefon o EU.
Deo pitanja, navodi Večernji list, odnosi se na strah i nedoumice o nacionalnom identitetu u EU, a deo na pitanja o posledicama koje će ulazak u EU imati na svakodnevni život, posebno na posao.
Poslednja faza informativne kampanje, kampanja za referendum, počeće kada bude određen datum pristupanja.
Spotove je radila Croatiafilm, a vrednost im je oko milion i po kuna (20 miliona dinara). Hrvatska televizija, kao javni servis, spotove emituje besplatno, dok su se Nova TV i RTL Televizija odrekli komercijalnih cena, navodi Večernji list.
Prema istraživanjima javnog mnjenja, koji su rađeni pre okončanja pregovora, ulazak u EU podržava oko 49% birača. Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor je, međutim, prošlog meseca kazala da uprkos tome nema dilemu o ishodu referenduma o pristupanju EU.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|