Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija ekonomski neslobodna zemlja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.01.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srbija spada u uglavnom neslobodne zemlje po ekonomskim slobodama na listi fondacije Heritidž (Heritage) i Vol strit žurnala (Wall Street Journal). Sa 58 od 100 poena, isto kao i 2011, Srbija se nalazi na 98. mestu od 179 zemalja. U odnosu na prošlu godinu Srbija je napredovala za tri mesta, ali joj je broj poena ostao nepromenjen. U jugoistočnoj Evropi lošija od Srbije je samo Bosna i Hercegovina. U izveštaju se kao veliki problem Srbije navodi nedostatak političke volje za reforme.
"Uprkos izvesnom napretku, ekonomske slobode u Srbiji i dalje su ograničene zbog nedostatka političke volje da se sprovedu potrebne odlučne reforme", navodi se u izveštaju.
Srbija ima najlošiji rang po monetarnoj slobodi, koja podrazumeva inflaciju i slobodno formiranje cena, i po efikasnosti državne potrošnje, gde je na 153. odnosno 140. mestu.
"Državna potrošnja je i dalje neefikasna, visoka i loše vođena", navodi se u izveštaju. Po vladinoj potrošnji zabeleženo je i najveće pogoršanje situacije od 2,6. Kao druge slabe tačke navode se korupcija i podložnost pravosudnog sistema političkom mešanju.
Srbija je najbolje rangirana u oblasti fiskalne slobode, u koji spada poresko opterećenje, gde je na 52. mestu sa 84,1 poena. U Srbiji su bolji uslovi od svetskog proseka još i u oblastima slobode rada, odnosno obaveza poslodavaca po pitanju plata, otpuštanja i otpremnina, kao i po otvorenosti tržišta.
Otvorenost tržišta podrazumeva tri faktora - carinske i necarinske barijere, po kojima je Srbija na 87. mestu sa 77,9 poena, investicione slobode odnosno prepreke za ulaganje - na 64. mestu sa 60 poena i finansijsku slobodu, odnosno uređenje finansijskog sektora - na 72. mestu sa 50 poena.
Kada je reč o vladavini prava, Srbija je ispod svetskog proseka i po poštovanju imovinskih prava - na 72. mestu sa 40 poena i po korupciji, na 80. mestu sa 35 poena. U obrazloženju se navodi da je pavosuđe neefikasno, podložno političkom uticaju, da se zaštita imovinskih prava na sprovodi efikasno, kao ni zaštita intelektualne svojine.
Background Srbiji su za privredni rast potrebne sveobuhvatne reforme, smatraju i stručnjaci i međunarodne organizacije. Na listi o uslovima poslovanja Svetske banke Srbija je u 2011. bila na 92. mestu od 183 zemlje, na začelju i EU i regiona. Prema oceni Evropske komisije, uticaj države na privredu je preveliki, sudstvo nedovoljno efikasno, a korupcija isuviše rasprostranjena. Slične nedostatke i položaj Srbije otkriva i lista Eritidž fondacije i Vol strit žurnala.
"Organizovane kriminalne grupe uključene su u pranje novca, a korupcija je i dalje široko rasprostranjena u privredi", navodi se u izveštaju.
Navodi se, takođe, da birokratija povećava troškove poslovanja. Po slobodi poslovanja, što podrazumeva pokretanje, zatvaranje i vođenje posla, Srbija je ispod svetskog proseka sa očenom 65,5 i na 128. mestu. "Uprkos izvesnom napretku u unapređenju procesa za pokretanje preduzeća, drugei zahtevi iziskuju mnogo vremena", navodi se u izveštaju.
Od zemalja jugoistočne Evrope, na najboljem mestu je Makedonija, koja sa 68,5 poena i 43. mestom spada u umereno slobodne zemlje. Makedonija je bolja od Srbije u svim oblastima osim po imovinskim pravima, gde je lošija, i po preprekama za ulaganje, gde je ista.
U umereno slobodne zemlje spadaju i Albanija (57. mesto), Crna Gora (72. mesto) i Hrvatska (83. mesto).
U uglavnom neslobodne zemlje pored Srbije spada samo Bosna i Hercegovina koja je na 104. mestu. U Bosni je najlošija situacija po pitanju imovinskih prava, gde ima samo 20 poena i vladine potrošnje - 24,4.
U odnosu na prošlu godinu poboljšana je situacija samo u Albaniji i Makedoniji.
U Evropskoj uniji u kategoriju uglavnom neslobodnih zemalja spadaju Italija i Grčka.
U potpuno slobodne zemlje, sa između 80 i 100 poena, spadaju samo Hongkong (1. mesto), Singapur, Australija, Novi Zeland i Švajcarska.
Po ekonomskim slobodama uglavnom su slobodne 22 zemlje, među kojima su Kanada, SAD, Japan, kao i nekoliko zemalja EU - Irska, Danska, Finska, Holandija, Kipar, Švedska, Nemačka i Austrija, Estonija i Litvanija.
U kategoriju delimično slobodnih spada 30 zemalja, dok je u kategoriji uglavnom neslobodnih 59 zemalja, među kojima su, uz Srbiju i dve članice EU, Indija, Alžir i Rusija.
U najlošiju kategoriju potlačenih zemalja po ekonomskim slobodama spada 29 zemalja, a tri najlošije su Severna Koreja, sa samo 1. poenom, Zimbabve i Kuba.
Autor: S.V.
Foto: Heritage
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|