Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Porast korupcije u Srbiji      

Objavljeno : 01.12.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Srbija je nazadovala na godišnjoj listi Transparensi internešnela (Transparency International) i sada se nalazi na 86. mestu, sa indeksom percepcije korupcije (CPI) od 3,3, saopštila je 1. decembra organizacija Transparentnost Srbija. U godišnjem izveštaju Transparensija navodi se da je Srbija zabeležila pad skora indeksa percepcije korupcije sa 3,5 u protekle dve godine, na 3,3 koliko je zabeleženo u 2011. godini. Predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati kao uzrok korupcije naveo je sporu reformu pravosudnog sistema i slabljenje institucija, a političke partije nazvao je generatorom korupcije. Skala je od 1 do 10, pri čemu najbolju ocenu 9,5 ima Novi Zeland, a najlošiju - 1 - Severna Koreja i Somalija.


U 2010. godini Srbija je delila poziciju između 78. i 84. mesta sa Kinom, Grčkom, Kolumbijom, Lesotom, Peruom i Tajlandom, dok je 2009. godine, sa istim indeksom, bila sama na 83. mestu.

Kao glavne problemi Srbije, predstavnici Transparentnosti Srbija naveli su kršenje antikorupcijskih zakona, narušavanje pravne sigurnosti usvajanjem kontradiktornih i nejasnih odredbi, vaninstitucionalna moć političkih stranaka koja utiče na rad javnog sektora, neuređeno lobiranje, netransparentan proces donošenja odluka, nepotrebne procedure i nedovoljni kapaciteti organa koji vrše nadzor nad primenom zakona.

 

Na konferenciji za novinare u Beogradu na kojoj je predstavljen godišnji izveštaj, predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati podsetio jw da se sve zemlje koje imaju indeks manji od pet smatraju državama sa "endemskom korupcijom". "To znači da su u toj zemlji krediti skupi a da investitori nisu skloni da ulažu u tu zemlju", rekao je Goati.

Goati je za pogoršanje ocene Srbije sa 3,5 na 3,3 okrivio i nejasne akcije pravosudnih organa, naglašenu selektivnost i sporost pravosuđa, slabljenje institucija, odnosno najave oduzimanja nadležnosti Upravi za javne nabavke, kao i političke partije za koje je rekao da su već gotovo 22 godine bez ikakve kontrole po pitanju finansiranja.

 

Oni je ocenio da visok stepen korupcije onemogućava ekonomski razvoj, što vodi ka još većoj korupciji.

 

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić rekao je da organi vlasti krše antikorupcijske zakone, da se usvajaju kontradiktorne odredbe, da se obavlja diskreciona primena zakona, da proces lobiranja nije uređen i da se zakonski propisi usvajaju netransparentno. Nenadić je ocenio da svaka zemlja koja želi uspeh u borbi protiv korupcije mora da posebnu pažnju posveti javnim nabavkama i oblasti finansiranja političkih partija.

 

Najveći napredak na listi u odnosu na prošlu godinu su ostvarili Norveška, Tajvan, Ruanda, Gruzija i Čad, dok su najviše nazadovali Oman i Haiti.

 

Ove godine rangirane su 183 zemlje i teritorije sa rasponom indeksa od jedan do deset. Indeks 10 znači da u zemlji nema korupcije, a jedan da je zemlja prožeta njome. Najgore plasirane su Somalija i Severna Koreja sa indeksom jedan, dok su pri samom dnu Avganistan i Mjanmar sa skorom od 1,5. Na prvom mestu rang liste je Novi Zeland sa 9,5, drugo i treće mesto zauzimaju Danska i Finska sa 9,4, dok je na četvrtom mestu Švedska sa indeksom 9,3.


Bez pomaka u Hrvatskoj

Background

Indeks se sačivanja na osnovu 17 različitih istraživanja i studija, koje je sprovelo 13 nezavisnih institucija, ispitujući preduzetnike, analitičare i lokalne stručnjake. Meri se stepen u kojem se opaža korumpiranosti javnih službenika i političara. Ispituje se percepcija, odnosno opažanje a ne činjenice, to jest broj osuda za korupciju ili broj tekstova u medijima.

 

Od zemalja bivše SFRJ najbolje je plasirana Slovenija sa skorom od 5,9 na 35 mestu, Hrvatska i Crna Gora dele 66 mesto, Makedonija je na 69. mestu, dok je BiH lošija od Srbije i sa indeksom 3,2 nalazi se na 91. mestu. Posebno je rangirano i Kosovo koje se na listi Transparentnosti internešenala nalazi na 112 mestu, sa indeksom 2,9. Lošije od Srbije, od zemalja regiona, rangirana je i Albanija sa 3,1, dok Bugarska ima isti indeks kao i Srbija.


Hrvatska je na godišnjoj listi Transparensi internešnela zabeležila mali pad ili stagnaciju korupcije i sada se nalazi na 66. mestu sa indeksom percepcije korupcije 4, što je za desetinu boda niža ocena nego prošle godine, rekao je predsednik TI Hrvatske Nikola Kristić.

 

"Na osnovu indeksa može se zaključiti da u Hrvatskoj reforme zakonodavstva, javne uprave i sudstva treba još odlučnije sprovoditi ako se želi suzbiti korupcija", istakao je Kristić na konferenciji za novinare predstavljajući Indeks percepcije korupcije za 2011.

 

Hrvatska je prošle dve godine imala ocenu 4,1, a najviša ocena zabeležena je 2008. godine 4,4.

 

Član upravnog odbora hrvatskog Transparensi internešenala Zorislav Antun Petrović dodao je da se ispitivanje bavilo takozvanom "šalterskom" i najvišom - političkom korupcijom.

 

Crna Gora takođe bolja od Srbije

Crna Gora je po indeksu korupcije ove godine zauzela 66. mesto od 183 države rangirane u najnovijem izveštaju međunarodne organizacije Transparensi internešenel (TI) i za par mesta poboljšala svoju poziciju.

 

Crna Gora je prošlogodišnjim izveštajem bila na 69. mestu sa indeksom 3,7, dok je ove godine ocenjena 4,0. Po indeksu korupcije u javnom sektoru Crna Gora je neposredno iza Hrvatske koja je na 65. mestu liste TI-ija, dok su od Crne Gore lošije rangirane ostale države regiona: Makedonija, Srbija, BiH i Albanija.

 

Najbolje rangirana zemlja bivše SFRJ je Slovenija koja je na 35. mestu i sa indeskom 5,9.

 

U MANS-u, partnerskoj organizaciji Transparensi internešenala u Crnoj Gori, međutim ukazuju na objašnjenje Transparensija da zbog izmenjene metodologije ovogodišnji izveštaj o percepciji korupcije nije uporediv sa prošlogodišnjim.

 

Navodi se da su na globalnu listu indeksa percepcije korupcije uključene nove zemlje zbog čega rang zemlje nije uporediv sa onim iz prethodne godine.

 

Kosovo najgore u regionu

 

Kosovo ima najlošiji indeks percepcije korupcije u regionu, rezultati su izveštaja Transparensi internešnel i Transparensija Kosovo.

"U indeksu percepcije korupcije za 2011. godinu na globalnom nivou Kosovo je na 112. mestu i smatra se zemljom sa visokim nivoom korupcije i u grupi je sa državama kao što su Alžir, Egipat, Moldavija, Senegal i Vijetnam", kazala je Merita Mustafa, rukovodilac antikorupcijskog projekta u okviru Transparensi Kosova.

 

"Nedostatak političke volje i zanemarivanje ovog fenomena od strane naših institucija i nespremnost da se protiv njega bore učinilo je da je Kosovo najkorumpiranija zemlja u regionu", rekla je ona na konferenciji za novinare u Prištini.

 

Transparensi Kosova je pozvao vladu, Skupštinu i sve druge nadležne institucije da taj, ali i drugi izveštaji koji govore o korupciji na Kosovu utiču na promenu pristupa tom fenomenu, time što će iskazati maksimalno opredeljenje i preduzeti konkretne mera u borbi protiv korupcije.

 

To su jačanje i obezbeđivanje pune nezavisnosti institucija koje se bave borbom protiv korupcije, izgradnja i konsolidacija mehanizama za borbu protiv korupcije. Transparensi takođe traži da se izvrše izmene i dopune u zakonodavstvu protiv korupcije i ostvare reforme koje će omogućiti drastično smanjenje koruptivnih dela.

 

Stavovi

Predsednica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Verica Barać ocenila je da je razlog zbog kojeg je Srbija nazadovala na listi Transparensija po pitanju percepcije indeksa korupcije to što je u društvu restauriran sistem vrednosti iz 90-ih godina prošlog veka i ocenila da rezultat nije iznenađenje ni za koga. Ona je u izjavi agenciji Beta upozorila da Državna revizorska institucija nije počela da radi u punom kapacitetu i da je "reforma pravosuđa neuspela".

 

Barać je dodala da je u državi došlo do potpune feudalizacije državnih institucija a stvorena su i "nemoćne institucije" koje ne mogu da urade ili se nekada prave da ne mogu da urade ono zbog čega postoje. "Pa, stvorili smo Agenciju kao veliko i moćno telo za borbu protiv korupcije pre više od dve godine. Kakav je efekat njihovog rada? U kojem polju su oni pomerili stvari unapred?", upitala je ona i ocenila da je zakonom stvoreno veliko i birokratsko telo koje je nemoćno da se bori protiv korupcije.

 

Ona je takođe optužila vladajuću koaliciju a naročito Demokratsku stranku zbog toga što nije sprovedena lustracija u društvu.

 

Poverenik za informacije od javnog žnačaja Rodoljub Šabić ocenio je da nazadovanje na listi Transparensija po pitanju percepcije indeksa korupcije ukazuje da Srbija mora da radikalno preispita koncepciju u borbi protiv korupcije. "Razlozi su evidentni. Ne možemo poreći da je još uvek potpuno jasno da neki bitni antikorupcijski organi imaju i slaba ovlašćenja i još slabije resurse, kao i da se neke odluke donose potpuno netransparentno", rekao je Šabić agenciji Beta.

 

Prema njegovoj oceni, recept koji bi trebalo primeniti, i koji bi bio jeftin, brzo primenljiv i efikasan jeste da se radikalno podigne nivo transparentnosti u trošenju javnog novca.

 

Direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović izjavio je da su javne nabavke jedan od faktora koji su doveli do pada Srbije na listi percepcije korupcije. Jovanović je ukazao da je vlasti u Srbiji nisu uvažile preporuke Evropske komisije i međunarodnih organizacija da jačaju institucije koje su zadužene za kontrolu javnih nabavki i efikasnije primene propise koji treba da utiču na smanjenje korupcije u toj oblasti. "Umesto jačanja regulatornih institucija izmenama Zakona o javnim nabavkama predloženo je njihovo utapanje u Ministarstvo finansija, što je dodatno pojačalo utisak o korupciji u javnim nabavkama", istakao je Jovanović.

 

Izvor: Beta

Linkovi

Nevladine organizacije

Transparency International: Corruption Perception Index 2011

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA