Projekat podržali
Sponzori mreže
|
File: Bosna u EU samo kao jedna država
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament je 14. marta u Strazburu usvojio rezoluciju kojom se vlasti i političari u Bosni i Hercegovini pozivaju da neodložno nastave evropske reforme, reše bitna budžetska pitanja i ključnim ustavnim promenama otvore put za približavanje te zemlje Evropskoj uniji. Bosni i Hercegovini, koja planira da u junu bude spremna za podnošenje zahteva za članstvo u EU, upućena je i poruka da u EU može da uđe samo kao jedna država. U Parlamentu se vodila i rasprava o amandmanu kojim bi se od vlasti u Bosni i Hercegovini zatražilo da osudi fundamentalizam, uz izričito pominjanje vehabija.
Evropski komesar Štefan File i tvorac nacrta rezolucije, izveštač za BiH Doris Pak, izrazili su zadovoljstvo zbog donošenja zakona o državnoj pomoći i popisu stanovništva, kao i formiranja centralne vlade u BiH.
Background Bosna i Hercegovina je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja još nije podnela zahtev za članstvo u EU. Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda najavio je krajem prošlog meseca da bi prijava te zemlje za članstvo u EU trebalo da bude spremna do sredine godine.
Velika prepreka za usvajanje reformi potrebnih za EU bilo je i dugo formiranje vlasti nakon izbora održanih u oktobru 2010. pošto je formiranje vlasti na svim nivoima okončano tek početkom 2012. Za prijavu za članstvo bilo je potrebno donošenje zakona o državnoj pomoći i o popisu, što jei učinjeno ove godine. Ostaje usklađivanje sa presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, kojima je uskraćeno da se kandiduju na izborima zbog etničke pripadnosti. To će biti težak zadatak jer iziskuje ustavne promene.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Bosnom i Hercegovinom potpisan je u junu 2008. godine i sve zemlje su ga ratifikovale, ali je za stupanje na snagu potrebno ispuniti još neke uslove u pogledu reformi tržišta.
Kao i druge zemlje regiona, privredni razvoj je daleko ispod proseka EU, pa je i pretpristupna pomoć značajna za sprovođenje projekata od javnog interesa. Prema informacijama Delegacije EU u Bosni i Hercegovini, ta zemlja je od 2007. godine iskoristila 295 miliona eura IPA fondova. Međutim, prošle godine se izložila opasnosti da joj ona bude uskraćena zbog nemogućnosti postizanja dogovora o projektima koji će se finansirati.
File je poručio da "Bosna i Hercegovina u Evropsku uniju može ući samo kao jedna država" i predočio da se tamošnja" politička vođstva moraju uzdržati od poteza koji urušavaju autoritet države".
Parlament EU je u rezoluciji pozvao i na "suzbijanje svih ekstremizama u BiH, verske mržnje i nasilja, i to u tesnoj saradnji s međunarodnom zajednicom", zatraživši "jačanje svesti, kao i istragu i uklanjanje ekstremističkih pretnji bilo koje vrste na celom Zapadnom Balkanu."
Deo rasprave u Evropskom parlamentu je protekao u nagodbi oko amandmanu o verskom ekstremizmu, iz kojeg je pred plenarnu sednicu, na inicijativu grupe Zelenih u Evropskom parlamentu, skinuto pominjanje islamskih fundamentalista vehabija i poziv islamskoj zajednici BiH da to izričito osudi.
U prethodnoj raspravi u Spoljnopolitičkom odboru EP su takvu osudu zatražili Doris Pak i holandski poslanik Danijel Belder. Međutim, to je naišlo na oštru osudu vođstva Islamske zajednice BiH u Sarajevu, koja optužila ove poslanike Evropskog parlamenta da su "srpski plaćenici" i da pozivaju na napad na sve muslimane Bošnjake.
Izveštač Evropskog parlamenta grupe socijalista za BiH Emine Bockurt rekla je da Bosna ima mnogo lica, ali nijedno nije lice vehabija.
Slovenački liberal Ivo Vajgl, primetio je da se slaže sa brisanjem dela o vehabijama iz amandmana, "jer bi to bacilo senku na tu državu i na određenu zajednicu, a to ne bi bilo pravedno".
Evropski komesar File je naglasio da Evropska komisija "neprestano odbacuje sve vidove ekstremizma, ali ne imenujemo nijednu zajednicu". File je pozvao "sve političke i verske vođe na uzdržanost".
Evropski komesar je, pored ostalog naglasio da EU od BiH "vrlo jasno traži da se popis stanovništva jako dobro tehnički pripremi... pošto je popis neophodan za budući ekonomski razvoj".
Doris Pak je ukazala na povoljne rezultate jačanja prisustva EU u BiH i rekla da se "mora obezbediti da Ured visokog predstavnika za BiH može biti zatvoren, s tim da domaći političari na sebe preuzmu sopstvene odgovornosti".
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela, i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|