Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nacionalne stranke pobednici lokalnih izbora u BiH
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Pobednici nedeljnih lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini (BiH) su tri nacionalne stranke - Stranka demokratske akcije (SDA), Srpska demokratska stranka (SDS) i Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ BiH), dok su najveći gubitnici izbora Savez nezavisnih socijaldemokjrata (SNSD) i Socijaldemokratska partija BiH. U Republici Srpskoj, SDS je osvojila 27 načelničkih mesta, odnosno 36 u koalicijama sa ostalim opozicionim strankama, dok je SNSD Milorada Dodika, koji je imao načelnike u 41 opštini, sada pao na 15 načelničkih mesta.
SDA je osvojila 34 načelnička mesta u Federaciji BiH, dok je njen najveći konkurent, SDP, osvojio 11 načelničkih pozicija.
Apsolutni pobednik u sredinama sa većinskim hrvatskim stanovništvom u Federaciji BiH je HDZ BiH, koja je "potukla" ostale stranke sa hrvatskim predznakom i osvojila 14 načelničkih pozicija.
Politički analitičari smatraju da je SDP BiH kažnjena na izborima, jer je izneverila svoje birače tako što je "zaboravila" na običnog čoveka i njegove egzistencijalne potrebe i počela da propagira političke stavove primerene nacionalnim političkim strankama.
"Radikalan pad SDP je bio uslovljen činjenicom što je vokabular te partije bio sve manje socijaldemokratski, a sve više etno osvešćen. Činjenica da je SNSD izgubio ogroman broj načelničkih mesta u RS, govori o razmerama pada te stranke", kazao je agenciji Beta sociolog Slavo Kukić.
Kukić smatra da je dobro što je došlo do promene raspoloženja u biračkom telu RS, s obzirom na to da se lider SNSD-a i prvi čovek RS Milorad Dodik u poslednjih nekoliko godina "ponašao više kao Hajle Selasije, a menje kao lider unutar jednog demokratskog društva".
Kukić smatra da Dodikova SNSD nije izgubila glasove zbog nacionalnih tema koje su bile dominantne u izbornoj kampanji te stranke, već zbog "sve jače svesti da iza te političke partije stoji kriminogena praksa koja za posledicu ima sve lošiji životni prostor u RS".
"Dodik je preuzeo vokabular od SDS, a SDS je u tom smislu postala evropskija stranka od SNSD", ocenjuje Kukić.
Politička analitičarka Tanja Topić tvrdi da je pad SNSD očekivan, ali da je neočekivana velika izlaznost građana RS na izbore, koja je u istočnom delu tog entiteta "bila referendumska".
"To potvrđuje da se glasalo za ili protiv SNSD", kazala je agenciji Beta Tanja Topić.
Ona smatra da je politički pad SNSD ogroman, jer su od projektovanih 45 načelničkih mesta osvojili svega 15 načelničkih pozicija, te da su izgubili i svoja tradicionalna uporišta, poput Gradiške i Srpca.
Činjenicu da su stvarni pobednici lokalnih izbora u BiH nacionalne stranke, Kukić vidi kao jasan znak vraćanja BiH u 90-te godine prošlog veka, odnosno na nacionalno grupisanje, dok su liberalne evropske ideje sve udaljenije od ove zemlje.
"Bojim se da se bosanskohercegovački građani navikavaju da su, pre svega, Srbi, Hrvati i Bošnjaci, a tek onda ljudi. Bojim se da će ta činjenica imati dugoročne političke reperkusije, odnosno da bi moglo doći do definitivne etničke teritorijalizacije BiH", istakao je on.
To se, prema Kukiću, događa jer se politički front liberalnih političkih opcija u BiH istopio i zato što su vokabular nacionalnih političkih opcija preuzele stranke koje su se deklarisale kao građanske političke partije.
"SNSD je definitivno postao nacionalna politička partija, a ono što se u poslednje dve godine može primetiti kod SDP je trasa koju je Dodik ponudio 2006. godine", naveo je on.
Kukić smatra da liberalne političke opcije u BiH postoje samo na mikro nivou, kod malih političkih partija, koje nemaju nikakav društveni uticaj.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da će rezultati nedeljnih lokalnih izbora biti pokazatelj trendova na opštim izborima 2014. godine.
"Dobra stvar i pouka za sve je to što će političke partije morati da se ponašaju odgovornije prema građanima i što više neće moći da prodaju maglu kao do sada", zaključila je Tanja Topić.
Izvor: dopisnica Bete iz Banjaluke Ljiljana Kovačević
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|