Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dobre vesti za Makedoniju, Albaniju i Kosovo
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija (EK) je u Godišnjem izveštaju o napretku zemalja koje su u procesu pridruživanja EU, preporučila početak pregovora sa Makedonijom, davanje statusa kandidata Albaniji i nastavak pregovora sa Turskom. Kad je reč o Kosovu, predočena mu je mogućnost pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju tek kada ispuni određene kratkoročne prioritete. Za Bosnu i Hercegovinu (BiH) je ocenjeno da je ostvarila samo ograničen napredak u dostizanju političkih merila a za Crnu Goru da ispunjava političke kriterijume, ali da su joj potrebni rezultati u pravosuđu i vladavinu prava. U Hrvatskoj će se i dalje pratiti reforme a konačni izveštaj sledi na proleće.
U dokumentu je takođe upozoreno da "sporovi oko međuetničkih pitanja ili statusa, naročito u BiH i na Kosovu, i dalje ugrožavaju delovanje institucija, koče proces reformi, katkad i sa širim regionalnim posledicama".
Makedoniji je EK ponovo preporučila početak pregovora o članstvu ocenjujući da bi se time učvrstile reforme u toj zemlji, ali i drugde u regionu, navodi se u Strategiji proširenja koju je u Evropskom parlamentu predstavio evropski komesar za proširenje Štefan File. Makedonija je 2005. godine dobila status kandidata za članstvo u EU ali još nije počela pristupne pregovore.
U zaključima i preporukama za Makedoniju podvlači se da bi otpočinjanje pristupnih pregovora s tom zemljom doprinelo pronalaženju rešenja za problem imena Makedonije, ali i da bi to pitanje trebalo da bude rešeno u ranoj fazi pristupnih pregovora.
Za Crnu Goru, sa kojom je EU otvorila pristupne pregovore krajem juna, u Strategiji se navodi da bi proces detaljnog razmatranja napretka te zemlje u ključnim reformama potrebnim za članstvo u EU trebalo da bude okončan na leto 2013. godine.
U Strategiji se ocenjuje da Crna Gora i dalje u dovoljnoj meri ispunjava političke kriterijume ali su potrebni opipljivi rezultati u oblasti pravosuđa i vladavine prava, posebno u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Pristupni pregovori sa Crnom Gorom uključuju novi pristup poglavljima o pravosuđu i osnovnim pravima i pravdi, slobodi i bezbednosti, čime pregovori počinju, s ciljema jačanja fokusa na vladavinu prava.
Ukazuje se i na ozbiljne probleme s kojima se suočava privreda te zemlje, uz ocenu da je "zbog strukturalnih problema crnogorske ekonomije i krhkog međunarodnog finansijskog okruženja oporavak ekonomije Crne Gore u opasnosti".
EK je za BiH ocenila da je "ostvarila ograničen napredak u dostizanju politickih merila" na putu ka EU i uspostavljanju delatnih, usaglašenih i postojanih ustanova vlasti. Ipak, rezultati u dijalogu o procesu približavanja BiH EU su "daleko od očekivanja".
"I dalje nema zajedničkog viđenja političkih predstavnika kuda bi trebalo da se sveukupno kreće ta zemlja i koja bi bila njena budućnost, dok je institucionalni okvir nepostojeći", smatra EK.
Naglašeno je da je ispunjavanje uslova za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH-EU od presudne i prvenstvene važnosti, kao i "uspostavljanje delotvornog mehanizma usaglašavanja raznih ravni vlasti kako bi zemlja mogla jednim glasom govoriti o stvarima vezanim za EU".
EK je preporučila Evropskom savetu da Albaniju uvede u klub kandidata za EU u kojem su Turska od 1999, Hrvatska od 2004, Makedonija od 2005, Crna Gora od 2008. a Srbija od marta ove godine.
Predlog da se Albaniji da status kandidata može se smatrati uslovljenim jer će ga EK dati kada ta zemlja završi ključne pravosudne i reforme državne uprave. Ipak, to je velika stvar za zemlju koja je svojevremno smatrana za najizolovaniju u Evropi i koja je pre samo dve decenije završila sa komunizmom.
Za Kosovo je EK dobila saglasnost svih članica EU da pokrene proces pridruživanja sličan onom koji vodi ka pregovorima o pristupanju EU. Do te saglasnosti došlo se iako Grčka, Kipar, Španija, Slovačka i Rumunija nisu priznale nezavisnost Kosova.
Komisija je pozvala i na nastavak pregovora sa Turskom koji su paralisani zbog kiparskog pitanja. Do sada je Turska privremeno zatvorila samo jedno poglavlje u pregovorima, o nauci i istraživanju, i otvorila još 11 od kojih je osam blokirano zbog neuspeha Turske u sprovođenju Protokola iz Ankare iz 2005.
Hrvatska, koja je završila pregovore o pristupanju i koja će, kako se očekuje, postati članica EU 1. jula iduće godine, i dalje će biti pod nadzorom kada je o sprovođenju reformi reč, a konačni izveštaj se očekuje na proleće.
Izvor: Euractv.com, Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|