Projekat podržali
Sponzori mreže
|
File: BiH nije ispunila obaveze, zadaci isti
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Vlasti BiH nisu ispunile glavne obaveze koje su na sebe preuzele u junu ove godine da bi zemlja napredovala ka EU, rekao je evropski komesar za proširenje Štefan File 27. novembra u Sarajevu. On je upozorio da će zbog toga doći do dodatnog zaostajanja BiH u evropskim integracijama i naglasio da se zadaci postavljeni pred tu zemlju neće menjati. Osim kočenja napretka u integracijama, nedovoljna koordinacija i nejasnoće oko nadležnosti u BiH otežavaju i konkretne koristi od integracija, poput izvoza određenih poljoprivrednih proizvoda u EU, podsetila je Evropska komisija. Koraci dogovoreni u Briselu 27. juna trebalo je da omoguće BiH da podnese zahtev za članstvo do kraja godine.
File je 27. novembra posle razgovora sa zvaničnicima BiH konstatovao da nije postignut dogovor o primeni presude u slučaju "Sejdić-Finci" i da još nije predložen ni mehanizam koordinacije za sve nivoe vlasti u BiH po pitanjima koja se tiču EU.
"Ovo će dovesti do dodatnog odlaganja evropskih integracija BiH", rekao je File i podsetio da je političarima iz BiH u junu ove godine Briselu uručena "mapa puta" sa smernicama koje treba poštovati kako bi se BiH približila EU. On je rekao da "zvaničnici BiH nisu bili u stanju da poštuju glavne obaveze koje su sami preuzeli u junu u Briselu".
File je dodao da je potrebno sprovesti veliki broj političkih, ekonomskih i društvenih reformi, ali da je ipak ohrabren napretkom koji je postignut u prethodnom periodu u BiH.
On je poručio da je perspektiva članstva BiH u Evropskoj uniji i dalje realistična, ali da zadaci koji su zadati neće biti menjani i da neće biti novih rokova za ispunjenje "mape puta". "Zadaci se neće menjati. Mapa puta iz juna i dalje važi. I vrlo bih cenio kada bi se politički lideri ponovo obavezali da sprovedu vrlo važne zadatke navedene u mapi puta i na raspored tih zadataka", rekao je on.
Background U okviru "mape puta", dogovorene su 27. juna u Briselu koraci koji bi BiH omogućili da do 30. novembra podnese zahtev za članstvo u EU, kao i stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridurživanju. Dogovoreno je da BiH izmeni Ustav u skladu sa presudom u slučaju "Sejdić-Finci" i obezbedi koordinisano usklađivanje sa zakonodavstvom EU na celoj svojoj teritoriji. Predviđeno je i uspostavljanje mehanizma koordinacije koji treba da omogući BiH da usaglasi stavove o pitanjima na putu ka EU i tako govori "jednim glasom" u tom procesu.
BiH je jedina zemlja Zapadnog Blakana koja još nije podnela zahtev za članstvo, a bilo kakvo napredovanje na putu ka EU je dugo kočio zastoj u formiranju vlasti na nivou BiH.
U slučaju Sejdić-Finci Evropski sud za ljudska prava je u decembru 2009. objavio pravno obvezujuće odluke u tom slučaju. prema oceni Suda, sporne su ustavne odredbe koje predviđaju da se za skupštinski Dom naroda i za Predsedništvo mogu kandidovati samo pripadnici konstitutivnih naroda, zbog čega je pripadnicima manjina uskraćeno to pravo. Time BiH krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
File je naglasio da nije moguće da BiH preda kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU, dok se ne sprovede presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci", odnosno dok se ne eliminišu diskriminišuće odredbe Ustava BiH.
On je ipak pozdravio "povećan angažman lidera političkih stranaka u BiH na promovisanju aktivnosti koje se tiču evropskih integracija".
Evropski komesar je pozdravio i rad na prikupljanju odgovora na svim nivoima vlasti na dugačku listu pitanja o životnoj sredini i javnim nabavkama. "Kvalitetan rad vaših stručnjaka pokazuje da BiH ima neophodne kapacitete za rad sa nama u procesu pristupanja", rekao je evropski komesar.
File je ocenio da je rad na prikupljanju odgovora potvrdilo njegovu raniju ocenu da proces pristupanja neće predstavljati problem za BiH kao zemlju sa decentralizovanom sturkturom. "Jedini preduslov je efikasna koordinacija svih nivoa vlasti u skladu sa njihovim ustavnim nadležnostima. Dostizanje tog cilja je zadatak vašin institucija i lidera političkih stranka", dodao je on.
Loša koordinacija i nejasna podela nadležnosti, posebno u prošlosti, jedan je od glavnih razloga zbog kojih BiH ne može da izvozi poljoprivredne proizvode životinjskog porekla u EU, što znači da od 1. jula 2013. neće moći da ih izvozi ni u Hrvatsku, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
U saopštenju se dodaje da postoji spremnost da se nastave sastanci predstavnika EU, BiH i Hrvatske koji su počeli u septembru a odnose se na upravljanje granicom. Na tim sastancima radiće se na utvrđenim pitanjima "kako uvođenje spoljne granice EU prema BiH ne bi predstavljalo dodatni izazov već priliku".
Hrvatska i BiH sada imaju zajedničke prelaze. Prelazne odredbe Ugovora o pristupanju dozvoljavaju Hrvatskoj da zadrži zajedničke granične prelaze sa BiH sve dok Hrvatska ne pristupi Šengenu ili se postojeći zakoni ne usklade sa šengenskim propisima o kontroli granica.
File je u Sarajevu razgovarao s liderom Socijaldemokratske partije Zlatkom Lagumdžijom, Stranke Demokratske Akcije Sulejmanom Tihićem, Hrvatske demokratske zajednice Draganom Čovićem i liderom Stranke nezavisnih socijal-demokrata Miloradom Dodikom. Evropski komesar je ocenio da njegova poseta predstavlja još jedan signal evropskog podsticaja vlastima BiH da nastave neophodne reforme za napredak zemlje na putu evropskih integracija.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|