Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Rizične taktike i loši primeri: odlaganje odluka EU o proširenju      

Objavljeno : 21.12.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska unija je upravo izbegla rizik da u istoj nedelji dobije i prokocka Nobelovu nagradu za mir. Nobelova nagrada za mir je dodeljenja Evropskoj uniji kao priznanje za mir koji je postigla kroz integraciju i proširenje. Prošle nedelje, EU je bila u situaciji da odgovori na tri pitanja o svom daljem proširenju: da li da Srbiji da datum za početak pristupnih pregovora? Da li Albanija treba da dobije status kandidata? Da li Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija treba da počne pristupne pregovore?

 

 

Piše Roza Balfur (Rosa Balfour), viši politički analitičar Centra za evropsku politiku (European Policy Center, EPC) i šefica Programa Evropa u svetu EPC-a


Nije lako odgovoriti na ova pitanja. Tekući proces proširenja zahteva uspostavljanje delikatne ravnoteže između "pokazivanja mišića" kako bi se te zemlje primorale da prevaziđu sporove iz prošlosti i transformišu u moderne demokratije, i činjenja odgovarajućih gestova kako bi se one uverile da zahtevi koji im se postavljaju nisu samo alibi za to da se one drže podalje od kluba, i da je EU zaista posvećena proširenju. To su štap i šargarepa o kojima se toliko govorilo. Obično, EU koristi tu kombinaciju kako bi se proces odvijao.

 

Ovog puta, kratki odgovori na tri pitanja su bili: ne, ne i ne. Da uz te odgovore nije išao i akrobatski vešto napišan dokument na 15 strana u kome se ponavlja sveukupna posvećenost regionu, EU bi zaista prokockala mirovnu nagradu. Zaključi Saveta za opšta pitanja od 11. decembra, koje je potvrdio Evropski savet 13. i 14. decembra, trebalo bi da budu studija slučaja za analizu diskursa za studente, u kome jezik i stil prikrivaju političke stavove zemalja članica koje ove odlučno brane. Iz ugla koji je manje akademski, dokument sadrži priču za koju su potrebna neka pojašnjenja.

 

Kao prvo, kakve su odluke zaista donete?

 

U slučaju Srbije nije bilo iznenađenja. Jezik je jasan a poruka je Beogradu već prenošena u proteklih godinu dana: nema datuma za otvaranje pristupnih pregovora bez "opipljivog i trajnog poboljšanja", "nepovratnok napretka" i primene "u dobroj volji" sporazuma u dijalogu sa Prištinom. Međutim, iako je izbegnuto pominjanje datuma (prema nekim izveštajima, datumi su izostavljeni iz prvobitnog nacrta zaključaka Saveta), status Srbije će uskoro biti revidiran. Na proleće 2013. Savetu će biti predstavljen zajednički izveštaj Evropske komisije i visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost/potpredsednice o dijalogu, na osnovu koga će se odlučivati tokom predsedavanja Irske - baš kada se bude zahuktavala predizborna kampanja u Nemačkoj. Zbog "simetrije" (bez komentara), i u slučaju Kosova na sličan način izostavljano obavezivanje na vremenske rokove. Na osnovu izveštaja, Savet će odlučiti o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom. Tako da bi se odluke mogle očekivati u junu.

 

Tirana je prošla kako se i očekivalo. Zemlja je pohvaljena zbog sposobnosti da prevaziđe zastoj iz proteklih godine, i pošto Komisija oceni da je Albanija ostvarila zahtevani napredak u reformi pravosuđa, javne uprave i propisa o radu parlamenta, Savet će razmotriti situaciju. Za razliku od Srbije, kod koje se načelno pominju vremenski okviiri, status Albanije je nejasan. Ali, s obzirom da se sledeće godine održavaju parlamentarni izbori i iskustva iz prethodnih izbora, ne iznenađuje to što Savet nije želeo da podstiče očekivanja u pogledu datuma.

 

Ipak, lingvističke akrobacije su dostigle vrhunac sa BJR Makedonijom, Komisija se nadala da će uspeh Dijaloga na visokom nivou (HLAD) stvoriti uslove u kojima bi zemlja mogla da počne pregovore o pristupanju i paralelno s tim reši spor oko imena sa Grčkom. Međutim, prošle nedelje se ponovo pokazalo da je pitanje imena nepremostivo. Francuska, Bugarska i Grčka su se udružile kako bi osigurale da Skoplje ne napreduje. Nakon nedavnog pogoršanja bugarsko-makedonskih odnosa zbog interpretacije istorije, istorijskih podataka, jezika i etničkih pitanja, Sofija je uspela da uvrsti svoje pritužbe na tu zemlju u zaključke Saveta. Tako da će se u izveštaju koji Komisija treba da pripremi za proleće 2013 ocenjivati sva tri zahteva: HLAD, odnosi sa Bugarskom i spor oko imena. Ako ocena bude pozitivna, Savet će zatražiti od Komisije da "bez odlaganja" počne pripreme za početak pristupnih pregovora.

 

Koja je šira priča koju nam donose ovi zaključci?

 

Zaključci odslikavaju duge pregovore tokom kojih su ambasadori EU do kasno radili prošle nedelje. EU ostaje posvećena Balkanu i taj stav verovatno deli većina zemalja članica. Korišćeni su takav jezik i pažljivo birane reči da se zaključci mogu protumačiti pozitivno. Zaista, vlasti zemalja o kojima se govorilo nisu bili razočarani zaključcima - neke su čak bile zadovoljne. Zamršena terminologija u pogledu vremenskih rokova podložna je tumačenju. S jedne strane, izbegava se obavezivanje postavljanjem konkrentih datuma; s druge, mnogo toga će iti urađeno tokom narednog predsedavanja i ima mnogo nagoveštaja da će se, čim odluke budu donete, brzo preći na njihovu primenu.

 

Ali konkretno rečeno, EU odlaže odluke do "opasne zone" neposredno pre nemačkih izbora. Ako Savet ne bude zadovoljan rezultatima koje se u regionu postignu do juna, postoji stvaran rizik da se ponovo na godinu dana odlože narendi koraci u procesu proširenja. Ovog leta biće dvostruko važno da se regionu pokaže da se vrata neće zatvoriti pošto Hrvatska pristupi u julu 2013. - sumnja da bi to moglo da se desi je već vrlo jaka.

 

Zaključci, takođe, pokazuju da je, ma koliko Komisija pokušavala da podstiče napredovanje procesa proširenja, rizik da ga zakoče članice veći nego ikada. Nemačka se pokazala kao ključni igrač u odlučivanju, dok je Britanija - iako se i dalje zalaže u načelu za proces prioširenja - sklonija da sledi pristup Berlina. Nemačka je posvećena regionu ali istovremeno zauzima oštriji stav u pogledu uslovljavanja, što bi moglo Berlinu da pruži dobru priliku da ubedi i druge članice, poput Holandije, koje su sve skeptičnije prema proširenju. Francuska je više nego ikada ravnodušna prema proširenju i čini se da ne okleva da iskoristi bilateralne sporove i otvorena pitanja da odloži ceo proces.

 

Ono što najviše zabrinjava a proisteklo je iz pregovora koji su doveli do ovih zaključaka jeste to kako lako članice mogu da upadnu u zamku da od procesa proširenja načine taoca uskogrudih bilateralnih sporova i mačo političke pokazivanja snage. Zahtev EU zemaljama koje pristupaju da na pragmatičan način rešavaju problematična pitanja, podrazumeva izvesne kompromise, ostvarive zahvaljujući međuzavisnosti i integraciji, i koji će smanjiti rizik od pogoršanja konflikta.

 

Ipak, sama EU daje loš primer. U regionu, Hrvatska se obavezala da neće koristiti budući položaj članice da bi zakočila pristupanje svojih susteda, ali sadašnje članice EU jednostavno ne slede njen primer. Kako neko može očekivati od Srbije da se blakonaklono ponaša prema Kosovu ako i kada dođe trenutak da proširena EU prihvati Kosovo u svoje okrilje? Kako neko može očekivati da nacionalizmi i populizam koji potpiruju te iste sporove, spuste ton ako ih EU toleriše i nije u stanju da na unutrasnsjem planu pronađe rešenja za njih?

 

U slučaju proširenja ne radi se samo o pronalaženju taktika kako bi se uspostavila odgovarajuća ravnoteža između šargarepe i štapa. Ono zahteva od EU i njenih članica izvesnu "dobru volju" ako Unija želi da bude pouzdani partner, da pruži dobar primer i uveri da i dalje zaslužuje Nobelovu mirovnu nagradu.

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA