Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Makedonija: budžet povod za političku krizu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Neslaganja opozicije i vlasti oko budžeta Makedonije za 2013. prerasla su 24. decembra u demonstracije građana i čak fizičke obračune među poslanicima u Sobranju. Budžet za koji opozicija smatra da je neodrživ, ipak je usvojen, a opozicija je najavila da više neće učestvovati u radu parlamenta. Budžet čiji su rashodi planirani na 148 milijardi denara (3,2 milijarde evra), projektovan je uz deficit od 3,5% bruto domaćeg proizvoda.
Makedonsko Sobranje usvojilo je 24. decembra sa 64 glasa za i četiri protiv, državni budžet za 2013. godinu, dok su pred skupštinskom zgradom trajale bučne demonstracije uz sukobe.
Vicepremijer i ministar finansija Zoran Stavreski koji je obrazložio budžet, izjavio je da je cilj da se građani zaštite od evropske ekonomske krize, uz povećanje penzija, socijalne pomoći, subvencija poljoprivredi, a da će Makedonija i dalje biti među četiri najmanje zadužene zemlje Evrope.
Po očekivanjima Vlade, rast BDP iduće godine biće 2%, a inflacija 3,5%. Predviđa se rast investicija od 6%.
U glasanju u Skupštini koja ima 123 poslanika, od kojih 80 pripada poslanicima vladajuće koalicije, nije učestvovala opozicija koju je obezbeđenje udaljilo iz sale, a udaljilo je i novinare koji su pratili burno zasedanje Sobranja.
Poslanici opozicije su prethodno zaposeli govornicu da bi izrazili negodovanje zbog iznosa i načina donošenja budžeta, zahtevajući da smanjen izdataka za 260 miliona evra, na šta Vlada nije pristala.
Predloženom budžetu usprotivila se opozicija koja je najpre svoje neslaganje pokazala u skupštinskim odborima čiji je rad blokirala, na šta je vladajuća stranka VMRO-DPMNE odgovorila da opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) blokira i rad države.
Vlada nije prihvatila ni 1.400 amandmana opozicije koja zbog toga od 23. decembra demonstrira ispred Sobranja, kao i zbog toga što je vladajuća stranka odlučila da predlog budžeta stavi na glasanje bez rasprave.
Crvenkovski: opštenarodni ustanak, Gruevski: pokušaj zbacivanja legitimne vlade
Lider SDSM Branko Crvenkovski je izjavio da posle događaja 24. decembra poslanici opozicije neće učestvovati u radu Parlamenta i pozvao pristalice na građansku neposlušnost. Crvenkovski je najavio "opštenarodni ustanak" u Makedoniji, kakav je u Srbiji bio 5. oktobra 2000. godine. Masa je potom počela da se razilazi.
Makedonski premijer Nikola Gruevski rekao je da se 24. decembra u Makedoniji dogodio prvi nasilan pokušaj zbacivanja demokratskih institucija i legitimno izabrane vlade, i da je vlada spremna za svaki scenario da zaštiti interes građana.
Gruevski je rekao da je budžet bio samo izgovor za Crvenkovskog, koji je, kako je ocenio, započeo svoju poslednju bitku za svoj lični opstanak u politici. Premijer je rekao da je priča da zemlja suviše pozajmljuje i ide ka grčkom scenariju deo manipulacije ovog političara koji odlazi "u istoriju".
"Imajući u vidu da je Crvenkovski najavio produžetak opasnog scenarija, želeo bih da naglasim da smo spremni za sve moguće scenarije u cilju zaštite interesa građana i zaštite Ustava i zakona", rekao je Gruevski.
Stanje je eskaliralo 24. decembra ujutru, kada su se ispred Sobranja okupile hiljade pristalica vlasti i opozicije - jedni protestujući zbog budžeta, a drugi jer opozicija ne dozvoljava njegovo donošenje. Kordon policiskih specijalaca sa psima je uspeo da razdvoji dve grupe demonstranata koje su se nakratko i sukobile.
Dva tabora su preko glava policajaca razmenjivala flaše, kamenice, motke, čak i smeće. Povređeno je, po nezvaničnim informacijama, četvoro ljudi, od kojih je jedan 70-godišnjak u bolnici.
U Sobranju su incidentima povređene tri poslanice SDSM: jedna je u bolnici, dok je dvema ukazana pomoć u skupštinskoj ambulanti. Dvojica poslanika SDSM su pokazala novinarima odeću pocepanu tokom sukoba sa skupštinskim obezbeđenjem koje je sve poslanike opozicije udaljilo iz plenarne sale.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|