Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grčka planira da bolje poveže Zapadni Balkan
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.11.2013. |
|
|
|
|
|
|
Grčka planira da tokom predsedavanja EU doprinese evropskoj integraciji Zapadnog Balkana na konkretan način i da promoviše ideju o infrastrukturnom povezivanju unutar regiona i sa EU, rekao je za EurAktiv zamenik grčkog ministra spoljnih poslova Dimitris Kurkulas. Prema najavama iz Atine, Grčka bi mogla da naredne godine organizuje konferenciju EU-Zapadni Balkan na kojoj bi bili razmotreni elementi takvog povezivanja. Atina, takođe, smatra da je Srbija jasno pokazala da je posvećena procesu pristupanja i unapređenju odnosa sa Prištinom. Beograd je sa svoje strane uveren da će politika proširenja, iako nije u vrhu prioriteta grčkog predsedavanja EU, biti jedan od prioriteta Grčke a zatim i Italije koja će predsedavati EU u drugoj polovini 2014.
"Smatramo da je Srbija jasno pokazala da je u potpunosti posvećena procesu pristupanja, uključujući ispunjavanje ključnog prioriteta poboljšanja odnosa sa Prištinom", rekao je za EurAktiv Kurkulas.
U grčkom Ministarstvu podsećaju da na odluku EU da se unapređenje odnosa sa Prištinom razmatra u okviru pregovora o pristupanju.
Kurkulas je istakao da je Grčka oduvek snažno podržavala politiku proširenja EU i posebno proširenja na Zapadni Balkan i da će iskoristiti predsedavanje EU da na konkretan način dopinese evropskoj integraciji regiona. "Ohrabrićemo intenziviranje rada na pregovaračkim poglavljima, u skladu sa utvrđenim procedurama, sa zemljama u pregovorima o pristupanju, kojima će se uskoro pridružiti i Srbija", rekao je on.
On je podsetio da su Grčka i Srbija zaključile Memorandum o saradnji u oblasti evropskih integracija u cilju ubrzanja procesa pristupanja Srbije, da se on već primenjuje i da će posebno biti koristan "u sledećoj fazi procesa pristupanja".
Šefica pregovaračkog tima za pregovore o članstvu sa EU Tanja Miščević je rekla da je uverena da će politika proširenja biti jedan od prioriteta predsedavanja Grčke a zatim i Italije, iako to možda nije zvanično navedeno.
"Iako u svojim prioritetima nema strategiju proširenja kao jedan od ključnih prioriteta, iako to ne mora da napiše, ja sam sasvim sigurna da će Grčka a zatim i Italija - jer to ide kao paket, ovo pitanje staviti u vrh vrhova svega onoga što radi", rekla je ona za EurAktiv Srbija.
Ona je kao razlog za to navela da je Grčka najbliža od država članica EU regionu Zapadnog Balkana koji je jedini preostali region u procesu eventualnog budućeg proširenja EU. "Drugo, zato što je i poslovno i u uslovima finansijske krize u kojoj se nalazi, vrlo povezana sa regionom. I treće, zato što je tradicionalno bliska nekim državama i zato što ima problema sa nekim državama (regiona)", rekla je ona.
Background Grčka će se tokom predsedavanja EU u prvoj polovini naredne godine usredsrediti na privredni oporavak i dalju integraciju EU i evro zone, ali i pitanja migracija i kontrole granice i politike upravljanja i razvoja mora.
Na planu proširenja, Atina namerava da preduzima konkretne korake u skladu sa specifičnim potrebama i okolnostima pridruživanja svake zemlje u procesu evropskih integracija ponaosob.
Proširenje je obuhvaćeno zajedničkim programa predsedavanja tri zemlje u tekućem ciklusu od 18 meseci - Irske, Litvanije i Grčke, a definisano je kao "oblast od strateškog značaja". Deo programa o proširenju će preuzeti Italija u drugoj polovini 2014.
Miščević je rekla da Srbija se nada i radi na tome da se međuvladina konferencija kojom će formalno početi pregovori o članstvu održi u decembru.
"Mi intenzivno radimo na tome da otvorimo pregovore u decembru, ali neće nam biti ništa manje drago da to bude u doba kada predsedava Grčka EU, znači početkom januara i da time otvore uspešan semestar svog predsedavanja", rekla je ona.
Miščević je rekla da je već u kontaktu sa grčkim zvaničnicima, pre svega sa ambasadorom Grčke u Srbiji Konstantinosom Ikonomidisom i da se nedavno razgovaralo o mogućnostima i načinima za susret sa predstavnicima grčkog Ministarstva spoljnih poslova.
"Verovatno je najzgodnije da se sretnemo u Briselu pošto smo i oni i mi često tamo. To ništa neće umanjiti značaj našeg razgovora o pitanjima budućeg grčkog predsedavanja u vezi sa Srbijom", rekla je ona.
Miščević je rekla da do početka predsedavanja Grčke ne planira posetu Atini, ali da će je svakako posetiti tokom predsedavanja.
Generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić je rekla da se od Grčke, kada je u prilici da usmerava debatu i formira agendu EU, obično očekuje da stavi fokus na pitanja proširenja, posebno proces integracije Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana.
"Ne znam u kojoj meri će to moći, s obzirom na probleme sa kojima se Grčka i EU suočavaju kada je reč o ekonomiji i oporavku, ali mi uvek očekujemo da zemlje koju svhatamo kao suseda da ima više razumevanja", rekla je ona.
Podsetila je da Grčka ima neposredan interes za stabilizaciju i razvoj svog neposrednog susedstva i na političkom i ekonomskom planu, pošto grčki ekonomski interesi i investicije u Srbiju nisu zanemarljivi.
Ocenila je da bi bilo dobro da Grčka kao predsedavajuća podstiče proces proširenja, kao i da se povodom 10. godišnjice samita u Solunu napravi procena gde su sada i EU i Zapadni Balkan i šta još treba uraditi.
Povezivanje Balkana
Grčka će nastojati da tokom predsedavanja promoviše ideju "povezanosti", odnosno boljeg povezivanja Zapadnog Balkana unutar samog regiona i sa EU kroz infrastrukturne projekte u sektorima energetike i transporta, rekao je Kurkulas.
On je podsetio da je Evropska komisija već pomenula tu ideju u ovogodišnjoj Strategiji proširenja, kao i da je nekoliko regionalnih inicijativa za saradnju zemalja u procesu integracije pokazalo interesovanje za slične ideje.
"Razmatranje različitih parametara ovog generalnog koncepta i načini za njegovo razvijanje mogli bi biti glavna tema konferencije EU i Zapadnog Balkana koju bi organizovala Grčka u 2014. godini", rekao je zamenik šefa grčke diplomatije.
On je ocenio da takav poduhvat povezivanja, pošto bi uključivao primenu značajnog dela sektorske pravne tekovine EU, bolje povezivanje sa članicama EU i doprinosio rastu, konkurentnosti i zapošljavanju, predstavlja vrlo konkretan način promovisanja evropskih integracija, a da će od toga neposredne koristi imati građani.
Maja Bobić je ocenila da postoji opasnost od razdvajanja zemalja Zapadnog Balkana na one koje brže i sporije napreduju na putu ka EU.
"Formalne podele još nema ali je jasno da se to dešava, iako sada u političkom i ekonomskom smislu te razlike nisu toliko velike između zemalja u procesu pristupanja i potencijalnih kandidata", rekla je ona i dodala da će se te razlike na duže staze povećavati kako neke zemlje budu više napredovale a neke zaostajale u integracijama.
Autori: Sarantis Mihalopulos, novinar EurAktiva Grčka, i Maja Poznatov, novinarka EurAktiva Srbije.
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|