Nivo korupcije u Srbiji povećao se u protekle tri godine, a Vlada se u tom periodu manje uspešno borila protiv te pojave, rezultati su danas predstavljenog istraživanja "Globalni barometar korupcije 2010" (Global corruption Barometer 2010).
Prema istraživanju, 25% ispitanika smatra da je u poslednje tri godine veoma povećan nivo korupcije, 23% da je malo povećan, 36% da je nivo korupcije ostao isti, 10% da se malo smanjio, 4% da se veoma smanjio i isto toliko ne zna.
Prosečna ocena učinka Vlade u borbi protiv korupcije se pogoršla u odnosu na prošlu godinu sa 2,38 na 2,24.
Istraživanje "Globalni barometar korupcije" poslednji šest godina sprovodi Transparensi internešnel (Transparency International) u saradnji sa agencijom Galup internešenel (Gallup International).
Istraživanje je ove godine sprovedeno u 86 država, a u Srbiji u julu na uzorku od 1.007 ispitanika.
Umanjenje korupcije u naredne tri godine, prema istraživanju Glogalnog barometra za 2007. godinu, očekivalo je 26% građana Srbije, dok je 19% ispitanika procenjivalo da će korupcija biti povećana, a 12% znatno povećana.
"Neuspešna borba protiv korupcije je za Srbiju najveći problem u procesu priključenja Evropskoj uniji", ukazao je predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati na predstavljaju "Globalnog barometra korupcije 2010". On je rekao da se ove godine 61% ispitanih građana izjanilo da se Vlada Srbije neefikasno bori protiv korupcije, a samo 4% da se bori efikasno.
Od Srbije je na lošijoj poziciji Bosna i Hercegovina gde je 71% ispitanika navelo da se vlast neefikasno bori protiv korupcije, a 23% da vlada to čini efikasno.
U Hrvstskoj 28% ispitanih građana smatra da se njihova vlada neuspešno bori protiv korupcije, u Makedoniji 34%, a na Kosovu 61%.
Među ispitanicima u Srbiji 17% je potvrdilo da su oni ili neki član njihovog domaćinstva davali mito u poslednjih godinu dana. U Globalnom barometru za 2009. godinu 18% građana se izjasnilo da je njihova porodica davala mito.
Građani najčešće podmićivali policiju
Najveći broj onih koji su ove godine naveli da se davali mito, 14,8%, podmićivao je policiju, zatim 13,2% zaposlene u pravosuđu, 12,7% zdravstvene radnike, 12,4% carinike, a 4,1% zaposlene u obrazovanju.
Od onih koji su davali mito 23,5% je reklo da je to činilo da bi izbeglo problem sa vlastima, 6,2% da bi dobili uslugu na koju imaju poravo, a šest odsto da bi "ubrzali stvar".
Da ni u koga nema poverenje u borbi protiv korupcije izjasnilo se 67,4% ispitanika. Predstavnicima vlade veruje 8,5%, nevladinim organizacijama 5,4%, međunarodnim organizacijama 4,9%, a medijima 4,8%.
Doživljaj građana je da su političke stranke najkorumpiranije i one su dobile najvišu negativnu ocenu 4,2, pravosuđe je ocenjeno sa 3,9, državni službenici sa 3,8, koliko je dobila i zakonodavna vlast. Policija, obrazovanje i poslovni sektor dobili su ocenu 3,6, a mediji i nevladine organizacije 3,4.
Najmanje korumpirani su vojska i verske institucije koji su ocenjeni sa 2,7.