Stampa
Voda se povlači, počinje čišćenje  

Objavljeno : 23.05.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji i Bosni i Hercegovini situacija se polako stabilizuje nakon razornih poplava, iako u nekim područjima opasnost nije u potpunosti prošla, uz rizik od širenja zaraza zbog toplog vremena. Vlada Srbije je 23. maja ukinula vanrednu situaciju u zemlji, osim na području dva grada i 17 opština gde je situacija sa poplavama najteža. Nakon prestanka neposredne opasnosti, vlasti Srbije i BiH nastoje da organizuju obnovu i prikupe pomoć, a pominje se i mogućunost da se organizuje međunarodna donatorska konferencija za te dve zemlje.

 

Problem predstavljaju klizišta u mnogim opštinama u Bosni i Srbiji, kao i uništeni putevi, oštećen energetski sistem i vodovod. Samo na području Tuzlanskog kantona u BiH do sada je evidentirano više od 2.500 klizišta koja ugrožavaju kuće.

 

"Najveći problem danas je veliki broj uginulih životinja u vodi i zagađenost vode za piće, što predstavlja veoma ozbiljan rizik za stanovništvo u ovim oblastima", kazala je u Sarajevu 22. maja evropska komesarka za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i reagovanje u kriznim situacijama Kristalina Georgijeva.

 

Georgijeva koja je ove nedelje posetila i Srbiju i Hrvatsku, takođe ukazala na veliku opasnost u BiH od mina, zaostalih iz rata, koje su u poplavama pomerene sa oznacenih lokacija.

 

U Bosni Hercegovini sada treba da se utvrdi u kojem obimu su poplave i klizišta pomerili minska polja, a postoji mogućnost da su reke odnele mine u Hrvatsku i Srbiju, rekao je 23. maja pomoćnik direktora Centra za uklanjanje mina u BiH Ahdin Orahovac.

 

Procenjeno je da da taj rizik postoji na 45 od ukupno 900 kvadratnih kilometara koliko je zahvaćeno poplavama u Bosni i Hercegovini.

 

"Svakodnevno dobijamo informacije od građana i prijave timova civilne zaštite o primećenim neeksplodiranim ubojnim sredstvima... na osnovu čega satsavljamo mape i uklanjamo ta sredstva", dodao je on.

 

I dalje nemoguć povratak u poplavljena područja

 

U većini mesta u regionu u kojima se voda povlači stanovništvu je zabranjen povratak dok timovi rade na uklanjanju uginulih životinja, mehaničkom čišćenju i dezinfekciji područja. Samo na području Obrenovca koji je u najteže pogođen poplavama u Srbiji do sada je 200 tona uginulih životinja sklonjeno.

 

I u tom gradu voda je počela polako da se povlači, ali je ostala na snazi vanredna situacija.

 

Stanovništvu Obrenovca još nije dozvoljen povratak, ali im je omogućeno da posete mesto. U delovima grada iz kojih se voda potpuno povukla, pojedini Obrenovčani polako otklanjaju štetu na kućama i automobilima. Jedan od stanovnika Slobodan Isailović kazao je da došao samo po presvlake za decu.

 

"Ulice su prohodne, osim što u dubljim delovima naselja ima vode koja je počela da širi užasno neprijatan miris. Ja sam na drugom spratu, tako da do mog stana voda nije došla, ali su stanovi u prizemlju skroz poplavljeni", kazao je Isailović koji evakuisan u Beograd.

 

Zbog poplava je u Srbiji i BiH evakuisano više desetina hiljada ljudi. Konačnih podataka o broju žrtava nema, a prema dostupnim informacijama u regionu je stradalo više desetina osoba, uključujući 33 u Srbiji.

 

Nakon poplava borba za obnovu i oporavak

 

Nakon prestanka neposredne opasnosti, vlasti Srbije i BiH nastoje da organizuju obnovu i prikupe pomoć. U tome im aktivno pomažu mnoge zemlje i međunarodne organizacije, pre svega EU. Nakon posete Georgijeve u Beogradu se 24. maja očekuje i evropski komesar za regionalni razvoj Johanes Han.

 

Predsednici Francuske i Srbije Fransoa Oland i Tomislav Nikolić založili su se prilikom sastanka u Parizu 22. maja za ozdržavanje međunarodne donatorske konferencije za pomoć Srbiji i BiH. Oland je rekao može biti doneta "jako brzo". Tu inicijativu je podržao i ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi.

 

Za sada nema konačne procene šteta, a prema oceni vlasti u Beogradu, šteta sigurno prelazi prag EU za pomoć od 0,6% BDP, što je oko 175 miliona evra. Ukupna međunarodna pomoć pokriće, prema procenama, oko 25% štete.

 

Šteta u BiH poredi se sa razaranjima u ratu od 1992. do 1995. i po svemu sudeći meriće se, kao i u Srbiji, milionima evra.



Izvor: Beta

Foto: Beta

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar