Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Neizvestan poziv Crnoj Gori za članstvo u NATO
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi diplomatija NATO dogovorili su se na zasedanju u Briselu da najkasnije do kraja 2015. procene da li će Crnu Goru pozvati da uđe u članstvo Atlantskog saveza, saopštio je 25. juna generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen. Među zemljama koje teže članstvu u ovoj vojnoj organizaciji Crna Gora je jedini pravi kandidat, dok Makedonija, Bosna i Hercegovina za sada nemaju izglede za članstvo, a plan za Gruziju će zbog geopolitičke situacije biti u centru pažnje Alijanse. Prema oceni direktora Instituta za centralnoevropsku politiku iz Bratislave Milana Niča, Crnoj Gori može da odmogne stav nekih u NATO da je isuviše mala zemlja da bi bila pojedinačno primljena, ali i činjenica da će zbog krize u Ukrajini fokus biti na Gruziji.
"S Crnom Gorom pokrenućemo ojačane i usredsređene razgovore i najkasnije do kraja 2015. oceniti da li ćemo je pozvati da uđe u redove saveznika", rekao je Rasmusen u Briselu, gde se održava sastanak ministara inostranih poslova zemalja članica NATO-a.
On je rekao da će "NATO dati nadu" svim zemljama koje žele da postanu članice Atlantskog saveza da to i ostvare, ali je naglasio da će o tome odlučiti čelnici NATO-a na zasedanju u septembru.
"Vrata NATO-a ostaju otvorena i svaka zemlja će biti ocenjena po sopstvenim zaslugama", stavio je do znanja generalni sekretar NATO-a.
"O tome će odlučiti samit NATO-a, ali načelno smo se saglasili da razradimo suštinski sklop mera za Gruziju i pomoći ćemo joj da se približi NATO-u", rekao je Rasmusen.
Prema izvorima u Briselu, ministri su zaključili da druge dve zemlje koje teže ulasku u članstvo Atlantskog saveza, Makedonija i Bosna I Hercegovina, zasad nemaju izgleda da dobiju poziv za članstvo.
Makedonija, takođe voljna da uđe u redove Atlantskog saveza, još nije rešila spor s Grčkom oko pitanja imena i dok se to ne učini, ne može dobiti poziv za članstvo u NATO jer na to stavlja veto Atina.
Opšti stav među članicama NATO je da i Bosna i Hercegovina, četvrta zemlja koja teži članstvu u Atlantskom savezu, zbog nedovoljnih reformi, uključujući pitanje centralne vlasti i nepokretne vojne imovine, zasad nema uslova da počne pregovore ulasku u NATO.
Crna Gora igrala na kartu NATO
U analizi objavljenoj na sajtu Balkan u Evropi (Balkans in Europe Policy Blog) Milan Nič je ocenio da su vlasti u Podgorici u vođenju politike igrale na kartu približavanja NATO, između ostalog ponašanjem tokom krize između Zapada i Rusije oko Ukrajine, ali da postoje šanse da se taj napor ne isplati ove godine.
"Obamina vlada je usporila sa agendom proširenja,a i Nemci je neće podržati. Razlog delimično lezi u tome što ključn pitanje politike proširenja NATO danas nije na Balkanu. Reč je o Gruziji - neposrednom susedu Rusije sa realativnom skorim nasleđem otvorenog sukoba", naveo je Nič.
Kako je dodao, Nemačka i neke druge evropske zemlje smatraju da je pokretanje akcionog plana za članstvo (MAP) isuviše osetljivo pitanje u slučaju Gruzije.
Pored toga, naveo je da u NATO postoje dve škole mišljenja po pitanju proširenja. Jedni su naklonjeni proširenju i ukazuju da jje Crna Gora dobro pripremljena, da je i podška članstvu u toj zemlji povećana sa 38% u novembru 2013. na današnjih 46%, kao i da bi proširenje bilo dobro u kontekstu zategnutih odnosa sa Rusijom.
Međutim, oni koji su skeptični prema proširenju smatraju da je Crna Gora mala da bi sama mogla da dobije poziv, a ukazuju i na relativno nizak nivo podrške pristupanju u javnosti, kao i na probleme u vladavini zakona. Nič međutim dodaje da Albaniju, koja je daleko iza Crne Gore u pristupanju EU, problemi sa vladavinom zakona nisu sprečili da postane članica.
Protivnici proširenja ukaziju i da je kriza sa Rusijom, u kojoj je Crna Gora odlučno istupila i podržala oštar stav Brisela prema Moskvi, pokazala da je Crna Gora zavisna od ruskog biznisa i politički osetljiva.
Zaključak Niča u tekstu objavljenom 9. juna je da vlasti u Crnoj Gori još ne mogu znati da li će ove godine dobiti poziv, ali da je zemlja bliža članstvu u NATO nego ikada.
Izvor: Beta i S.V
Foto: NATO
Povezani sadržaj
|
|
|