Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lideri NATO za jačanje saradnje sa Srbijom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Lideri NATO su na zasedanju u Čikagu poručili da "i dalje podržavaju evroatlantsku integraciju Srbije", pozdravili njen napredak u izgradnji jačeg partnerstva s NATO i ohrabrili Beograd "da nastavi tim putem". U deklaraciji usvojenoj na samitu Severnoatlantskog saveza naglašava se spremnost NATO da i dalje produbljuje politički dijalog i praktičnu saradnju sa Srbijom. Lideri NATO su naglasili da su vrata tog vojnog saveza otvorena za zemlje Zapadnog Balkana čiji je cilj članstvo u NATO, i pozdravili korake koje su Crna Gora i Bosna i Hercegovina preduzele na tom putu. Oni su poručili da će Makedonija biti pozvana da pristupi Alijansi čim se nađe rešenje za njen spor oko imena sa Grčkom.
"Mi ćemo nastaviti da pomažemo napore Srbije da sprovede reforme i podstičemo je da u tome ide dalje. Pozivamo Srbiju da podrži napore za učvršćivanje mira i stabilnosti na Kosovu", ističu u deklaraciji šefovi država ili vlada NATO. U deklaraciji se dodaje da se od svih "uključenih strana traži da u potpunosti sarađuju s Kforom i Euleksom u sprovođenju njihovih mandata, za šta je nužna bezuslovna sloboda kretanja".
Lideri NATO su zatražili od "Beograda i Prištine da u potpunosti iskoriste mogućnosti za pospešenje mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu, a posebno dijalog uz dobre usluge Evropske unije". "Pozdravljamo napredak u dijalogu Beograd-Priština, uz posredovanje EU, uključujući dogovor o regionalnoj saradnji kao i tehnički protokol o integrisanom upravljanju granicama", navodi se u dokumentu.
U deklaraciji se ističe da su "dijalog dve strane i evroatlantska integracija regiona ključni za trajno pospešenje bezbednosti i stabilnosti na Zapadnom Balkanu".
"Pozivamo obe strane da u potpunosti sprovedu postojeće dogovore, da učine pomak oko svih otvorenih pitanja, uključujući zaključenje dodatnih sporazuma o telekomunikacijama i električnoj struji", navodi se u dokumentu.
Lideri Atlantskog saveza su takođe "pozdravili napredak i podstakli na dalje napore za jačanje vladavine zakona i drugih reformi na Kosovu".
Background Članstvo u NATO nije uslov za prijem neke zemlje u članstvo EU, mada preovlađuje mišljenje da bi to olakšalo put neke zemlje ka EU. Od 27 članica EU šest nisu članice tog vojnog saveza. To su Švedska, Finska, Austrija, Irska, Malta i Kipar. Te zemlje su članice Saveta evroatlantskog partnerstva NATO, kao i Srbija i Rusija.
Buduća članica EU, Hrvatska je u NATO-u, kao i zemlje kandidati za članstvo u EU Turska i Island. Članica tog saveza je i Albanija koja nema status kandidata. Crna Gora, BiH, Makedonija i Srbija su članice Partnerstva za mir, programa koji se odnosi na bilateralnu saradnju između NATO i zemalja koje učestvuju u programu. Srbija je pristupila programu Partnerstvo za mir 2006. godine.
U Srbiji je na snazi rezolucija o vojnoj neutralnosti, prema kojoj Srbija ne bi trebalo da se priključuje vojnim savezima, a u javnosti uglavnom nema veće podrške članstvu u NATO zbog bombardovanja SR Jugoslavije 1999. u kojem je prema procenama poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.
Otvorena vrata za nove članice s Balkana
Lideri NATO su naglasili da i dalje ostaju "otvorena vrata" za ulazak u članstvo država "strateški važnog Zapadnog Balkana", čim ispune nužne uslove kako bi takođe doprinele bezbednosti Severnoatlantskog saveza. U deklaraciji usvojenoj na zasedanju šefova država ili vlada NATO pozdravlja se napredak Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, kao i Gruzije, čiji ministri spoljnih poslova su 21. maja razgovarali sa šefovima diplomatija NATO.
"Ulazak novih članica u NATO je bitno doprineo bezbednosti saveznika, a izgledi za dalje proširivanje i duh bezbednosne saradnje stalno pospešuje stabilnost u celoj Evropi", istakli su lideri Atlantskog saveza. Oni su zahvalili ovim partnerskim zemljama na doprinosu u sprovođenju operacija u svetu pod vođstvom NATO, "što dokazuje njihovu privrženost zajedničkim bezbednosnim ciljevima".
U deklaraciji je zatraženo da se nastave reforme u zemljama koje streme članstvu u NATO i rečeno da će Makedonija biti pozvana da uđe u članstvo Atlantskog saveza "čim se nađe uzajamno prihvatljivo rešenje za pitanje imena (Makedonije) u okviru UN". Vođi NATO su "snažno zatražili da se ti napori dovedu do kraja", ocenivši da bi to doprinelo bezbednosti i stabilnosti regiona.
Oni su "pozdravili značajan napredak koji je Crna Gora ostvarila ka članstvu NATO i njen doprinos bezbednosti Zapadnog Balkana i šire, uključujući aktivnu ulogu u regionalnoj saradnji i učešće u snagama ISAF" pod vođstvom NATO u Avganistanu.
"Delatno angažovanje Crne Gore u sprovođenju Akcionog plana za članstvo pokazuje čvrstu opredeljenost da se uđe u članstvo Atlantskog saveza", navodi se u deklaraciji. "Crna Gora je", kako se dodaje, "uspešno sprovela značajne političke, ekonomske i odbrambene reforme, pa je ohrabrujemo da nastavi tim putem i tako se približi Atlantskom savezu".
Lideri NATO su istakli da "i dalje u potpunosti podržavaju težnju Bosne i Hercegovine da postane članica NATO".
"Pozdravljamo značajan napredak ostvaren poslednjih meseci, uključujući formiranje Saveta ministara BiH, kao i politički dogovor od 9. marta o utvrđivanju nepokretne vojne i državne imovine", navodi se u deklaraciji sa samita u Čikagu. To je znak, smatraju vođi NATO, da postoji politička volja u BiH za napredak u reformama, zbog čega Alijansa ohrabruje političke činioce u toj zemlji da nastave da konstruktivno sprovode reforme nužne za evroatlantske integracije.
Politički dogovor o vojnoj i državnoj imovini je važan korak ka ispunjavanju uslova za puno uključivanje u Akcioni plan za članstvo, ističe se u deklaraciji i traži od političkih vođa u BiH da se to sprovede i time omogući primena tog Akcionog plana.
Vođi NATO su naglasili da "cene doprinos BiH operacijama pod vođstvom NATO i pohvaljuju konstruktivnu ulogu te zemlje u regionalnoj i međunarodnoj bezbednosti".
Autor: Dragan Blagojević, specijalni izveštač agencije Beta iz Čikaga
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|